Nem európai kormányzás

Az előre hozott választásokra számos példa akadt csak az utóbbi egy évben is Európában, ugyanis az a képviseleti demokrácia része, nem okoz instabilitást – így összegezhető a témáról szóló konferencia összes előadójának álláspontja. Amíg azonban az európai kormányoknak volt kellő belátása és bátorsága ehhez az eszközhöz folyamodni, Magyarországon nincs így. Tóth Zoltán, a Medgyessy-kormány belügyi államtitkára is az előre hozott választás előnyeiről beszélt.

2008. 10. 02. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány hiszterizálással, az ellenzék ellenségként kezelésével és a titkosszolgálatok felhasználásával próbál hatalmon maradni – jelentette ki Navracsics Tibor (képünkön) az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetségnek (IKSZ) és a Barankovics alapítványnak az előre hozott választásokról tartott szombati konferenciáján. A Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott: a kormány sok esetben „a demokratikus politizálás eszköztárán kívül eső hatalomtechnikai eszközökkel próbálja meghosszabbítani hatalmát, vagy legalábbis elérni, hogy a ciklus végéig hatalom maradjon”. Az előre hozott választásokról szólva az ellenzéki politikus azt mondta, az nem az ördögtől való, a képviseleti demokrácia egyik korrekciós mechanizmusa, emellett a legbékésebb megoldás, s számos példa volt rá Európában. Mindehhez két tényező vezethet el: ha jelentősen megváltozik a politikai helyzet tartalmi vagy strukturális értelemben. – Magyarországon az utóbbi időben mindkét feltétel teljesült, hiszen széthullott a koalíció, a kormányprogram egyáltalán nem valósult meg, teljesen más utat követett a kabinet, mint amit az előző kampányban megígért – szögezte le Navracsics Tibor. Hozzátette ugyanakkor, hogy előre hozott választást mégsem lehet megtartani a kormányzó erő belátása és bátorsága nélkül. Gyurcsány Ferencből és az MSZP-ből mind a kettő hiányzik – jegyezte meg a Fidesz frakcióvezetője. Mint mondta: – Az a felismerés, hogy a leghamarabb, a legjobban úgy tud kijönni az ország ebből a válság közeli helyzetből, ha új választásokat írunk ki, és egy új parlament alakul, amelynek többségét élvező kormány jöhet létre, hiányzik a mostani kormányzó elitből. Emlékeztetett, hogy legutóbb Ausztriában, de néhány hónapja Szerbiában is a megfelelő bölcsességgel és bátorsággal előre hozott választásokat tartottak, mivel a két ország vezetői nem ragaszkodtak mindenáron a székükhöz.
Navracsics szerint a magyar kormánynak jelenleg nincsen olyan programja, amelyet az Országgyűlés szentesített volna, ezért terjesztette be a Fidesz azt a határozati javaslattervezetet, hogy a Ház vitassa meg és szavazzon Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programjáról. Ez a kisebbségi kormány programja, akkor viszont szavaznia is kell erről az Országgyűlésnek – hangsúlyozta a politikus. Ismert, a szocialisták a házbizottság legutóbbi ülésén elutasították, hogy sürgősséggel napirendre vegye a parlament az indítványt és szavazzanak a kormányfő által már csak esszéként emlegetett programról.
Tóth Zoltán, az Országos Választási Iroda egykori vezetője, a Medgyessy-kormány volt belügyminisztériumi államtitkára úgy vélekedett: az előre hozott választás nem jelent instabilitást a demokráciákban. A Közép- és Kelet-európai Választási Szakértők Egyesületének főtitkára felidézte, hogy tágabb térségünkben eddig csak három országban – Lettországban, Magyarországon és Romániában – nem voltak előre hozott választások.
A konferencián részben külföldön élő szakértők elemezték a német, lengyel, görög és holland példákat, ezen országokban ugyanis számos alkalommal tartottak előre hozott választásokat a politikai stabilitás érdekében. Gábor Dzsingisz, aki a Holland Királyság természetvédelmi államtitkára és parlamenti képviselője volt, arról beszélt, hogy másik hazájában nyolcszor tartottak előre hozott választást a második világháború óta. Előadásában kitért a politikai tisztesség kérdésére: ha egy vezető politikus akár egy fél mondat erejéig is félrevezette az állampolgárokat, annak kiderülése után azonnal le kell mondania az összes közfunkciójáról. Tapasztalata szerint általában nem az ellenzék dönti meg a kormányokat, hanem belső koalíciós feszültségek vezetnek az előre hozott választásokhoz.
Daróczi Dávid kormányszóvivő Navracsics Tibor szavaira úgy reagált, a Fidesz frakcióvezetője „olyan, mint a jereváni rádió: mindennek éppen az ellenkezője igaz”. – Válsághangulatot nem a kormány, hanem Orbán Viktor próbál kelteni – állította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.