A legnagyobb ellenzéki párt elnöke szerint európai összehasonlításban Magyarországnak van a legrosszabb kormánya, amely döntéseivel súlyosbítja a válságot. Mint fogalmazott: „A kormány egyik héten az SZDSZ-t vásárolja meg a parlamenti szavazáskor, a másik héten meg az MDF-et, és ha ez kevés, akkor egy-egy árulót talál az ellenzék soraiból, a Fideszből. Megvásárol ilyen-olyan megbízásokkal egy-egy képviselőt, vagy éppen független képviselőt ültet be a miniszteri székbe, na, ebből változás nem lesz.” Mint arról lapunk is beszámolt, a múlt héten a jövő évi költségvetést módosító javaslatok szavazásánál felváltva állt a kormány mellé a demokrata fórum és az SZDSZ, két napja pedig az MDF öt képviselője segítette ki Császár Antal független honatyával – akit miniszterelnöki megbízottnak nevezett ki Gyurcsány Ferenc – a kisebbségben kormányzó MSZP-t az adótörvények elfogadásánál.
Az MDF frakciója Orbán Viktor megvásárolt pártokra és képviselőkre utaló kijelentése kapcsán közleményben úgy reagált: arra kéri a Fidesz elnökét, hogy ha tudomása van ilyen háttérügyletekről, akkor azokat mielőbb hozza nyilvánosságra, beleértve azt is, hogy mennyit kaptak azok a fideszes képviselők, akik megszavazták az adótörvényeket.
A Reformszövetség ülése után a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, Futó Péter azt mondta: az a céljuk, hogy kész reformelképzelésekkel álljanak elő akkor, amikor látszik a fény az alagút végén. Orbán Viktor ugyanakkor arról beszélt, hogy a fény azért nem látszik, mert a többi európai országgal ellentétben mi nem alagútban, hanem gödörben vagyunk. Nincs még egy kormány Európában, amely elmondhatná magáról, hogy kormányzása során minden évben alacsonyabb gazdasági növekedést produkált, mint az előző évben – jegyezte meg a Fidesz elnöke.
Orbán Viktor négy reformot tartott szükségesnek a munkahelyek megtartása érdekében: politikai-kormányzati, adó-, foglalkoztatáspolitikai és fejlesztéspolitikai reformot. A volt miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar kapitalizmus újjáépítésére van szükség a reformok révén, olyan rendszerre, amely elsősorban a magyaroknak jó.
Tegnap Gyurcsány Ferenc is találkozott a Reformszövetség képviselőivel, a szervezetre – amely jövő februárra összehangolt reformjavaslatokat készít – szövetségesként tekint a kormányfő. A miniszterelnök úgy vélekedett, a tervezett változtatások célja, hogy a következő évtized elején az euró legyen a fizetőeszköz Magyarországon és tíz éven belül a hazai átlagjövedelmek megközelítsék az európai szintet. Hozzátette, szeretné, ha a költségvetési vita lezárását követően a reformok második hulláma kezdődne el ebben a kormányzati ciklusban, és ez határozná meg a következő fél év törvényhozási munkáját is. – A gazdasági válság egyre többeket győz meg arról, hogy a reformpolitikának nincs alternatívája – mondta Gyurcsány Ferenc, aki szerint most az a legfontosabb teendő, hogy ellen tudjunk állni a munkahelyek tömeges megszűnésének. „Széles körű társadalmi-politikai megállapodásra, fegyelmezett gazdaság- és társadalompolitikára van szükség” – közölte a kormányfő. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Futó Péter, a Reformszövetség képviseletében kifejtették: strukturális változtatásokat tartalmazó javaslataik kiterjednek az önkormányzatokra, a közigazgatásra, a nyugdíjrendszerre, a vállalkozásélénkítésre, az adórendszerre, az egészségügyre és az oktatásra is.
Atkári: Leépülhet Budapest. Semmiféle gazdasági programot nem tartalmaz a főváros 2009-es költségvetési koncepciója, a mindenhatónak hitt uniós támogatásokért mindent feladó Budapest 2010 után a leépülés útjára léphet – jelentette ki lapunknak Atkári János. A volt SZDSZ-es főpolgármester-helyettes szerint a Demszky Gábor nevével fémjelzett városvezetést „intellektuális impotencia, politikai gyávaság és felelőtlenség” jellemzi. – Elképesztő amatőrséggel állították össze a csaknem 36 milliárd forintos hiánnyal számoló anyagot. A százmilliárdos nagyságrendű bevétellel kecsegtető Főgáz-részvények eladására építik a már megkezdett uniós beruházások befejezését, az aktuális számlák kifizetését is, viszont az önkormányzat átdolgozott, úgynevezett hétéves tervében továbbra is szerepeltetik a gázművek 3-4 milliárd forintos évenkénti osztalékát – hangsúlyozta Atkári János. (Sz. Zs.)
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése