Kivárásra játszanak a kis- és közepes vállalkozások (kkv), mert egyelőre nem jutnak forrásokhoz. Többségük semmilyen beruházást nem tervez a közeljövőben, inkább vészforgatókönyvvel készül – derült ki a Magyar Lízingszövetség felméréséből. A helyzet már odáig fajult, hogy a vállalkozások ötöde devizaspekulációkkal próbálja meg ellensúlyozni a veszteségeit.
– A mikrovállalkozások körében kiemelkedő azok aránya, akiket a válság a csökkenő bevételekkel és nehezebb hitelhez jutással sújt – közölte Lévai Gábor, a szövetség főtitkára. A kisvállalkozások szintén jelentős bevételkieséssel néznek szembe, míg a közepes cégeknek leginkább a körülményes hitelhez jutás és a forint gyengesége okoz nehézségeket. A kkv-k és a pénzintézetek között egyre roszszabb a viszony, a cégek jelentős része úgy érzi, hogy a bankok felmondták velük a partneri viszonyt. A hitelek szigorodásával már szinte minden cég szembesült. Sajnos többségük nem tudja teljesíteni az új feltételeket, ezért inkább kivár, még azon az áron is, hogy a tétlenség miatt piacokat veszít – közölte Lévai Gábor, hozzátéve, hogy a lízingpiac nem fagyott be.
A forrásbevonásra az EU-s pályázatok jelenthetnék az egyik megoldást, ám ezekhez akkora önerőre van szükség, amelyet a cégek csak hitelből tudnának finanszírozni, ha kapnának kölcsönt. De mivel a többségük nem kap, ez a kapu is csukva áll a kkv-k előtt. Így nem csoda, hogy a vállalkozások többsége egyre jobban eladósodik a többi cég felé. A pénzhiány miatt a kkv-knak eszükben sincs beruházásokba kezdeni. A mellékelt ábráról leolvasható, hogy a mezőgazdasági és az építőipari gépek finanszírozása is visszaesett az idén.
Orbán Viktor is elbúcsúzott a húszgyermekes Ernő bácsitól