Az önfeloszlatást célzó, egyszerű többséget igénylő javaslatokat – amelyekről két szavazást is tartottak – mindkét esetben 170-en támogatták, először 204 nemmel és 1 tartózkodással, majd másodszor tartózkodás nélkül, 205 nemmel utasították el. A választókkal való szembenézést és az új választások kiírását csak a Fidesz, a KDNP és az MDF támogatta, az MSZP és az SZDSZ nemmel voksolt.
A független képviselők közül hárman támogatták a parlament feloszlatására vonatkozó indítványt: Tóth András, Almássy Kornél és Vas János. A rendszerint a kormányt segítő MDF-es frakcióvezető-helyettes, Lengyel Zoltán a voksolásnál bár a jelenlétét igazolta, nem nyomott gombot, a miniszterelnöki megbízottként működő Császár Antal pedig tartózkodással, vagyis elutasítóan voksolt. A Fideszből ketten, Pokorni Zoltán és Ódor Ferenc maradtak távol indokolatlanul a szavazástól, az önkormányzati miniszterként funkcionáló „független” Gyenesei István meglepetést nem okozva az MSZP-vel szavazott együtt.
*
A Magyar Polgári Demokráciáért Alapítvány népi kezdeményezéséről és az ellenzék indítványáról szóló szavazás előtt nagy vita alakult ki, amelyben Navracsics Tibor azt hangsúlyozta, hogy a Magyarországot jellemző vergődést és agóniát most a legjobb időben lehetne lezárni. A Fidesz frakcióvezetője ugyanis emlékeztetett, hogy júniusban európai parlamenti választásokat tartunk, kampány így is, úgy is lesz. Mint fogalmazott, elengedhetetlen, hogy legyen egy erős, parlamenti többséggel rendelkező végrehajtó hatalma hazánknak, ehhez azonban az kell, hogy minden párt szembenézzen a választópolgárokkal. – Ez a legbecsületesebb, legférfiasabb megoldás – jegyezte meg Navracsics Tibor. Felhívta a figyelmet, hogy a parlament feloszlatása azért is időszerű, mert vélhetőleg válságkezelő program nélkül marad Magyarország, hiszen a kisebbségi kormány által késve benyújtott csomagot egyik ellenzéki párt sem támogatja. – Jelenleg hiteltelen, cselekvőképtelen kormánya van Magyarországnak – mondta a Fidesz frakcióvezetője, hozzátéve, egyáltalán nem véletlen, hogy minket sújtott leginkább a válság. Amikor elsorolta az ellenzéki politikus, hogy kik, mely polgári körök támogatták a népi kezdeményezést, a szocialisták nevetni kezdtek. Ekkor az MSZP-frakció felé fordulva Navracsics Tibor úgy fogalmazott: „Soha nem vettem volna a bátorságot, hogy az önök támogatóit kinevessem.”
Szijjártó Péter, a legnagyobb ellenzéki párt szóvivője, Orbán Viktor Fidesz-elnök kabinetfőnöke arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban egyetlen olyan közgazdász, szakértő vagy elemző nem volt, aki megfelelőnek nevezte volna a kormány válságkezelő programját. Felidézte még, hogy a nagyobb szakszervezetek, civil szervezetek, úgymint az MSZOSZ, a Liga érdekképviseletek vagy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, illetve nyugdíjasszervezetek is elfogadhatatlannak tartották a Gyurcsány-kormány terveit, csomagját. – A világ a magyar kormányon röhög, a balfékség nemzetközi mértékegysége lett a Gyurcsány-kabinet – jegyezte meg a Fidesz szóvivője, majd felidézte a The New York Times írását, valamint Silvio Berlusconi olasz kormányfő nyilatkozatát, amelyek negatív példaként állították Magyarországot a világ elé. Ezen túl a politikus több SZDSZ-es képviselő, Gulyás József és Horn Gábor szavaira is emlékeztetett, akik szintén tehetetlennek nevezték a magyar kormányt.
Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese úgy vélte, hogy a Fidesz már 2002 óta kezdeményezi a kormány lemondását, mert nem tud megbékélni a négyéves kormányzati ciklusokkal, amióta ellenzékben van. Szerinte a választási törvény módosításáról, a képviselői juttatásokról kellene egyeztetni a pártoknak, a Fidesznek pedig meg kellene mutatnia konkrét válságkezelő elképzeléseit.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője bejelentette, ugyanúgy, mint korábban, most is támogatják a feloszlatást, mert a parlament képtelen volt arra, hogy létrejöjjenek a minimálisan elvárható egyeztetések a különböző oldalak között.
Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője mind a Fideszt, mind az MSZP-t ostorozta, mondván, az egyik program nélkül akar kormányt váltani, míg a másik arra játszik, hogy 2010-ig kihúzzák az időt valahogyan. Gyurcsány Ferenc egykori gazdasági minisztere azért sem támogatta az Országgyűlés feloszlatását, mert nem bízná a Fideszre a válságkezelést. Az Index szerint az SZDSZ-frakcióban előzetesen éles vita volt a feloszlatásról. A Fodor Gábor-féle vonal felvetette a tartózkodás lehetőségét a voksolásnál, ám végül a Kóka János vezette irányvonal akarata lett a meghatározó. Az előzetes vitára utal, hogy az SZDSZ-es Gulyás József a parlamenti szavazáson végül nem nyomott gombot, a voksoláskor távozott az ülésteremből.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok