Mráz Ágoston Sámuel, Nézőpont Intézet, kutatásvezető: Az erős állam nem zárja ki az erős piacgazdaságot – így összegezhető a Fidesz gazdaságpolitikája Orbán Viktor évértékelő beszéde alapján. A politikus idén Barack Obama 2008-as kampányának mintájára a „válság”, a „változás” és a „remény” fogalmait helyezte beszédének középpontjába. „Az államoknak hiba volt lemondani korábbi lehetőségeikről és jogaikról a gazdaság ellenőrzésében” – mondta a Fidesz elnöke. Fontos megállapítás, hogy „állami ellenőrzés alá kell vonni a nemzeti pénzpiacokat”, „erősíteni kell a rendet, az állam irányítási és ellenőrzési jogait”. Figyelemre méltó újdonság az ellenzék üzenetei között, hogy a gazdasági válság kapcsán kiemelten szól azokhoz a fiatalokhoz, akik már a rendszerváltás után születtek.
Ágh Attila politológus: Az üzleti körök és a politikai élet arra számított, hogy Orbán Viktor alternatív programot ad a kormánnyal szemben – különösen azután, hogy elutasította a Reformszövetség meglehetősen konkrét programját. Új rendszerváltás meghirdetése helyett Orbán Viktortól azt várja el az ország, hogy pontosan mondja meg, mit szeretne csinálni, mert közhelyekből tele a padlás. Ez a beszéd azonban semmilyen programot nem adott, egy közhelyes, új világnézet megfogalmazása volt. Az Orbán-beszédek jól csiszoltak, de a mostani végén elmosolyodtam a pappal kapcsolatos kezdő poénján, ami a legteljesebb mértékben érvényes rá: befejezte, de nem tudja abbahagyni.
Simon János politológus: Nem toldozott-foltozott volt a beszéd a korábbiakhoz képest, hanem Orbán Viktor egy új szemléletváltozásról, új irányról beszélt. Orbán szerint a válságból való kilábalásra nem a régi, korábban bevált módszerek, beidegződések alkalmasak, hanem egy teljes egészében új, átgondoltabb szemléletváltás. A Fidesz elnöke szerint egy emberközpontú politika tudja kiemelni a válságból az országot, ahol a pénz nem minden, és a problémák megoldására kell koncentrálni. Számomra a legizgalmasabb az volt, hogy a bankrendszert nemzeti ellenőrzés alá kell helyezni. Ez a fundamentuma minden további gazdaságpolitikának, és úgy gondolom, erre épülhet majd a Fidesz csődkezelő programja is.
*
A konkrétumokat hiányolták. Egyértelművé vált, reménytelen, hogy valaha is, amikor megszólal, halljunk tőle egyetlen konkrét javaslatot, amely közelebb visz bennünket a válság kezeléséhez, az ország megerősítéséhez – értékelte Mesterházy Attila (MSZP) a Fidesz elnökének beszédét. Hozzátette: a Fidesz-elnöknek egyetlenegy gondolata sem volt a munkahelyek védelméről, az adócsökkentésről, a nyugdíjakról vagy a szociális kiadásokról. Mesterházy szerint az ellenzéki pártelnök bátorsága csak addig terjedt, hogy saját hatalmi érdekeitől vezérelve továbbra is akadályozza a válság elleni nemzeti összefogást, és ezért semmilyen árat nem tart nagynak. Az új irány, amelyet Orbán Viktor ajánl, az SZDSZ országos tanácsának elnöke szerint nem új, hanem nagyon is régi: egy klasszikus államelvű megoldás erős állammal, állami beavatkozással. – Ez már megbukott egyszer – fogalmazott Szent-Iványi István. Álláspontja szerint Orbán Viktor is úgy kezdte politikai pályafutását, hogy ezt akarta meghaladni, leépíteni. A Magyar Demokrata Fórum szóvivője, Kerék-Bárczy Szabolcs közleménye szerint „Azonnali cselekvésre, nem pedig semmitmondó mesére van szükség, az ország ugyanis nagy bajban van”. – Az MDF-nek van programja, amely kiutat kínál a válságból és megoldást az ország felemelkedésére – tette hozzá Kerék-Bárczy. (B. B.)