Brüsszelben a traktorosoknak a gumiabroncsok égetésétől kísért utcai politizálása máig tart azért, hogy az unió a 2009–2010-es pénzügyi évre megállapított uniós tejkvóták 5 százalékát felfüggeszsze, és az egész kvótarendszert rugalmassá tegye.
Eközben a külvilágtól elvágott, hangszigetelt tanácskozótermükben a tagországok állam- és kormányfői három fő kérdéssel foglalkoznak kétnapos csúcstalálkozójukon. Az egyik José Manuel Barroso, az Európai Bizottság eddigi elnökének újabb, ötéves ciklusra szóló jelölése, amit nemcsak a jobboldali kormányok vezetői, de egyes balközép vezetők is támogatnak.
A megvitatandó egyik legfogasabb kérdés minden bizonnyal azon törvényes garanciák lesznek, amelyeket az ír kormány követel ahhoz, hogy a lisszaboni szerződést ismét – előreláthatólag októberben – népszavazásra bocsássa. Ha Írország népe ismét elutasítja azt, Brüsszel megalázása szinte tökéletes lesz, állítják megfigyelők. Dublin elsősorban azt kívánja, hogy a szerződés ne befolyásolja az ország semlegességét, adópolitikáját és abortuszellenes törvényeit. Eközben az uniós elit attól tart, hogy a brit konzervatívok megválasztásuk esetére szintén „beígérték” a referendum megtartását.
Az EU-tagországok vezetői ugyanakkor pénzügyi reformot is ki kívánnak dolgozni, amelynek fő célja a felügyeleti rendszer szigorúbbá tétele, ugyanis a jelenlegi nem védte meg Európát a válságtól. Bajnai Gordon miniszterelnök a megbeszélések előtt tartott sajtókonferenciáján – amelynek rövidsége miatt e lap tudósítója nem tehetett fel kérdéseket – elmondta, a magyar kormány szintén támogatja Barroso bizottsági elnök megbízatásának megújítását „Európa stabilitása érdekében”, miközben az európai szocialisták vezetője azt élesen ellenzi. Bajnai elmondta, az euroszocialisták tanácskozásán a magyar küldöttséget Veres János volt pénzügyminiszter képviseli. A kormányfő kifejtette, hogy hazánk szigorú fiskális politikájával kívánja visszaszerezni a befektetők bizalmát, és vissza kíván térni a gazdasági növekedéshez.
Orbán Viktor – aki az Európai Néppárt (EPP) alelnökeként tanácskozott Brüsszelben az uniós tagországok vezetőivel folytatott megbeszélésen – a sajtónak elmondta, ő is támogatja Barroso újrajelölését. Lapunk azon kérdésére határozott igennel válaszolt, hogy vajon latba veti-e befolyását Barroso európai parlamenti megerősítése érdekében az EPP magyar delegációjára, hiszen Szájer József lapunk tegnapi számában is kifejtette, nem biztos, hogy megszavazzák Barroso mandátumának meghosszabbítását tekintettel arra, hogy Barroso pénzügyi biztosa, Joaquín Almunia feltűnően segítette a Gyurcsány-kormányt.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat