Grigor Dimitrov
McEnroe a tetőn csüng Wimbledonban, közben Fucsovics miatt ekézik

Az új házelnök. Katona Béla, az Országgyűlés új elnöke gépészmérnök, gazdasági mérnök és szakközgazdász, a közgazdaság-tudomány doktora, 1972-ben lépett be a Magyar Szocialista Munkáspártba. Egyik alapítója a Magyar Szocialista Pártnak, amelynek elnökségébe is beválasztották 1989 októberében. 1990 óta parlamenti képviselő, az első ciklusban frakciótitkár. A Horn-kormányban a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszterré nevezték ki. 1995-ben e tisztéről lemondott, mert nem értett egyet a Bokros-csomag egyes elemeivel. Egy évvel később az MSZP egyik alelnökévé választották, 1998-tól frakcióvezető-helyettes, 2004-ben az Európai Parlamentbe delegált képviselő. Több elhíresült mondás is kapcsolódik nevéhez, amelyek azóta is felbukkannak a közbeszédben. 1995-ben titokminiszterként kijelentette, hogy a szervezett bűnözés hidat vert a nagypolitikához. Erre később sokan hivatkoztak, amikor a politika és az alvilág kapcsolatáról esett szó. 2005-ben ellenzéki képviselők egy csoportját a magyar gazdaság állapotával kapcsolatos riogatásokkal vádolta meg egy parlamenti felszólalásában. „Az a politikus, aki hatalomvágyból hazug állításokkal tudatosan rontja az ország hitelét itthon és külföldön, aki nem ismeri el sok millió magyar ember szorgalmas munkájának eredményét, aki aljas módon elveszi az emberek jobb életbe vetett hitét, az hazaáruló.” Ismert, hogy szűk egy évvel később Gyurcsány Ferenc Balatonőszödön többek között éppen arról beszélt, hogy trükkök százaival manipulálták az ország pénzügyi-gazdasági helyzetéről szóló adatokat. A nap folyamán titkos szavazással megválasztott Katona Béla Szili Katalint váltotta. A távozó házelnök közölte: politikai indítékok, személyes és lelkiismereti okok alapján döntött úgy, hogy lemond posztjáról. Utódja a T. Ház működőképességének fenntartását nevezte legfőbb feladatának.
Öt hónappal ezelőtt Magyarország saját kezébe vette sorsát, a kormány és a döntéseit támogató felelős parlamenti többség nehéz, de szükséges intézkedéseket hozott, hogy megvédjék a családokat, a munkahelyeket a válságtól, hogy stabilizálják a költségvetést és újra növekedési pályára állítsák a gazdaságot – kezdte parlamenti felszólalását Bajnai Gordon miniszterelnök, majd sorolta, milyen eredményeket sikerült elérni ezalatt a szűk fél év alatt. Szavaiból kiderült, hogy bár a neheze még mindig hátravan, az építőipar tavalyihoz képest mért 16 százalékos növekedése jelzi, jó úton jár a kabinet. A kormányfő szerint a forint árfolyamának stabilizálása, a munkahelyek megőrzésére átcsoportosított milliárdok, a jó államháztartási adatok alapján már az amerikai bankházak is azt prognosztizálják, hogy a régió legjobban teljesítő országa leszünk és versenytársainknál előbb tudjuk bevezetni az eurót. Megjegyezte azt is, hogy a Nemzetközi Valutaalap múlt héten itt járt képviselői is elégedettek voltak a teljesítményünkkel. Bajnai szerint a jövő évi költségvetés elfogadása a biztosítéka annak, hogy az eredményeket minél előbb érezhessék az emberek. Hozzátette, a 2010-es az utolsó válságkezelő költségvetés.
Közölte, hogy a válságkezelés mellett kiemelt feladatának tekinti a kormány a társadalmi krízis elkerülését, a létbiztonság erősítését, amelyhez az Út a munkához programot és a kríziskezelő alapot kívánják fejleszteni. A cigányság felemelését az elkövetkező tíz év legfontosabb társadalmi kihívásának nevezte, de – mint mondta – ez elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország sikeres legyen. A pénzintézetek szabályozottabb működése érdekében etikai kódexet írnak, a nagyobb közbiztonságért is fellépnek majd, mert ahogy Bajnai Gordon nagyapjától hallotta, „rend a lelke mindennek”. A kormányfő beszéde végén beszélt szlovák kollégájával folytatott tárgyalásairól, majd az Országgyűlés támogatását kérte a kormány politikájához, mert szerinte ezzel az ország nyerni fog. A kormányfő mindemellett nem tett említést a drasztikus pénzelvonásokról, amelyek szinte minden területet érintenek, de talán az oktatásban a legkirívóbbak.
Navracsics Tibor azt valószínűsítette, hogy Bajnai Gordon tévedésből, de lehet, hogy fizetésért Gyurcsány Ferenc egyik korábbi, 2005. őszi beszédét olvasta fel. – A választások előtt megint egyre jobban állunk, és nincsen semmi probléma – vont párhuzamot a két politikus felszólalásai között a Fidesz frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus emlékeztette a miniszterelnököt, hogy ő, hasonlóan kormánya meghatározó tagjaihoz, nem öt hónapja vannak hivatalban, hiszen már a Gyurcsány-kormányban is ők határozták meg a gazdaságpolitikát, ami az ország hitel- és bizalomvesztését eredményezte. Navracsics adatokkal alátámasztva ecsetelte az elmúlt évek katasztrofális gazdasági teljesítményét, hogy például hét év alatt a versenyképességi rangsorban elfoglalt 29. helyről az 58.-ra estünk vissza. – Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de önök alkalmatlanok – zárta felszólalását.
– Az ország olyan állapotban van hétévnyi szocialista kormányzást követően, mint egy vesztes háború után – ezt már Semjén Zsolt mondta, aki szerint ennek a rossz gazdaságpolitika mellett a mindenhol jelenlévő korrupció az oka. A KDNP elnöke szerint a Szlovákiából érkező provokációkra az egyetlen helyes válasz a nyelvtörvény visszavonatásának elérése és a Fico-féle szocialista párttal szembeni MSZP-s fellépés lehet. Gusztos Péter (SZDSZ) biztosította a kabinetet, hogy támogatja a kormányt az állami kiadások visszavágásában és a romák helyzetének javításában. Mesterházy Attila (MSZP) részletesebben Navracsics Tiborra reagált, majd a költségvetés baloldali karakteréről beszélt, amelyet ő abban vélt felfedezni, hogy a közbiztonság erősítése is célja a kormánynak. Ez azért is érdekes, mert a hét végén maga a miniszterelnök is elismerte, hogy „nem kifejezetten baloldali” a jövő évi büdzsé.
– Amíg ez az MSZP–SZDSZ-kormány van, és amíg Bajnai Gordonnak hívják a miniszterelnököt, az államcsőd, a gazdasági összeomlás veszélye nem múlt el – hangsúlyozta Varga Mihály napirend előtt. A Fidesz frakcióvezető-helyettese nyomatékosította, hogy a jövő évi költségvetésben a kormány nem jelölt meg kitörési pontokat, miközben a büdzsé megszorító lépéseket, elvonásokat tartalmaz. Katona Tamás pénzügyi államtitkár úgy reagált: a világgazdasági válságtól eltekinteni szakmailag nem helytálló.
Orbán Viktor szerint a jövő évi büdzsé az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetése, amely nem kezeli, hanem mélyíti Magyarország gazdasági válságát. A Fidesz elnöke az ellenzéki frakciószövetség tegnapi zárt ülése után újságírók előtt azt mondta, hogy pártja a költségvetés visszavonását követeli.
Az ülésnap elején igazolták Németh Szilárd István mandátumát, aki a munkáját az Európai Parlamentben folytató Deutsch Tamás helyét foglalta el a Fidesz-frakcióban.
Évadkezdő imaóra. Kívánom, hogy Isten adjon istenfélő politikusokat Magyarországnak – mondta a parlamenti képviselők évadkezdő imaóráján Sípos Ete Álmos lelkész, a Bibliaszövetség főtitkára. A Németajkú Református Egyházközség Hold utcai templomában félszáz képviselő, többek között Orbán Viktor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP elnöke előtt Sípos Ete Álmos arról szólt, hogy az istenfélelem nem rettegést jelent, hanem azt, hogy féljünk megbántani Istent, aki minket szeret. (J. I.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.