Állampolgárság: könnyítene a Fidesz

Törvénymódosítást nyújtott be a Fidesz–KDNP annak érdekében, hogy a határon túli magyarok könnyebben szerezhessenek magyar állampolgárságot. Az eddigi nyilatkozatok alapján a parlamenti pártok között konszenzus látszik körvonalazódni.

Zsebõk Csaba
2009. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Becsület kérdése. Orbán Viktor szerint nemzeti akaratnyilvánítás volt a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazás eredménye, amely politikailag és erkölcsileg kötelezi az ország vezetőit. A Fidesz elnöke a Duna Televíziónak adott interjújában közölte: a mostani kormány nem érezte úgy, hogy őt ez kötelezné, „én úgy érzem”. Arra a felvetésre, hogy Semjén Zsolt KDNP-elnök leszögezte, a következő Fidesz–KDNP-kormánynak – a határon túli magyarságot illetően – egyik első lépése a kettős állampolgárság megadása lesz, Orbán Viktor úgy reagált: „ez ilyen egyszerű”. Hozzátette, ezt az ügyet alapvetően becsület és demokrácia kérdésének tekinti.


Áttelepülés nélkül is volna lehetőség a kettős állampolgárság megszerzésére. A Semjén Zsolt (KDNP), Simicskó István (KDNP) és Németh Zsolt (Fidesz) jegyezte indítvány ugyanis eltörölné a magyar állampolgárságról szóló jogszabályból azt a feltételt, amely szerint az igénylőnek életvitelszerűen Magyarországon kell élnie. A javaslat szerint meghatározott feltételek esetén, így egyéni kérelem alapján kedvezményesen honosítható az a külföldi állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, és magyarnyelv-tudását igazolja. A módosítás értelmében a vonatkozó igényt be lehetne adni hazánk külképviseletein is.
A törvényjavaslat indoklásában leszögezik: tisztában vannak azzal, hogy nem járható út a magyar állampolgárság etnikai alapon történő megszerzése, valamint az, hogy ki lehessen adni az általánostól eltérő típusú állampolgárságot. Mindazonáltal bármelyik közvetlen ágú felmenő magyar állampolgársága elegendő jogalapot ad az utód hasonló igényének elismerésére, amelyen belül csak egy alapkövetelményt fogalmaz meg a tervezet: a magyar nyelv ismeretét. Az ellenzéki frakciószövetség politikusai hangsúlyozzák: a módosítás nem jelenti az állampolgárság kollektív és automatikus megadását.
Lapunknak korábban Szili Katalin (MSZP) úgy nyilatkozott, hogy a kettős állampolgárság megszerzésének ezen formáját támogathatónak tartja. Az SZDSZ elnöke, Retkes Attila pedig szintén úgy vélekedett, hogy pártja támogatni tudja a határon túl élő magyarok anyaországi állampolgárságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.