Kiváltható-e a megdrágult orvosság?

Számos gyógyszer térítési díja megváltozott október elsejétől: 470 készítményért többet, míg 329-ért kevesebbet kell fizetniük a betegeknek, kilenc orvosság pedig elvesztette a társadalombiztosítási támogatását.

2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elvonnának az árrésből. Csökkentené a gyógyszertárak árrését az egészségügyi tárca jogszabály-módosító tervezete. Eszerint a medicinák árához nyújtott tb-támogatásra jutó árrésüket nem kapnák meg teljes egészében, annak csak 98,7 százalékát fizetné ki számukra az egészségbiztosító. Az így beszedett pénzt fordítaná a kormány a kispatikák támogatására, az erre a célra szánt eddigi támogatási keret ugyanis megszűnne a 2010-es büdzsé tervezete szerint. Ez az összeg egyébként az idén több mint 470 millió forint volt, amit további több mint 100 millióval egészítettek ki a legnagyobb forgalmú patikák, amelyek úgynevezett szolidaritási díjat fizettek. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszertár-tulajdonos Gyógyszerészek Szövetségének vezetője szerint alkotmányos aggályokat vet fel a tervezett elvonás.


A dráguló termékek között található jó néhány vérnyomáscsökkentő is. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztálya azt hangsúlyozta lapunk kérdésére, hogy mindegyiket lehet helyettesíteni úgynevezett generikummal, ami olcsóbb, másolt készítményt jelent. Csakhogy egy szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy az OEP által említett generikumoknak sok esetben nem is ugyanaz a hatóanyaga, mint a jelentősen megdrágult készítményeknek.
A térítési díj változásának mértékéről egyébként nem kaptunk felvilágosítást, de annyit megtudtunk, hogy akad néhány forintos eltérés, ám van olyan orvosság is, amelyik több ezer forinttal drágult.
*
Az áremelkedés oka szinte minden esetben a tb-támogatás csökkentése, míg az árcsökkenésé az, hogy a gyártó piaci érdekből olcsóbban adja a medicinát.
Eközben szakemberek már a jövő évi költségvetésből a gyógyszerek ártámogatására szánt keret miatt aggódnak. Noha a kassza első ránézésre tartalmaz ugyan némi többletet az ideihez képest, mégis, a részletes számokból kiderül: a patikai forgalomban kapható medicinákhoz járó tb-támogatásra ugyanakkora összeget, valamivel több mint 300 milliárd forintot terveztek, mint 2009-ben. Növekmény csak a speciális beszerzésű gyógyszerekhez nyújtott támogatásnál mutatkozik. A gyártói elemzések azzal számolnak, hogy mint minden esztendőben – más fejlett országhoz hasonlóan – hazánkban tovább növekszik a lakosság gyógyszerfelhasználása, ami változatlan éves támogatási keretösszeg mellett azt jelenti szerintük, hogy arányaiban csökken az állam hozzájárulása a medicinák megvásárlásához, ami egyre nagyobb terhet ró a lakosságra és a gyártókra. Úgy látják: ezt támasztja alá az a jogszabály-módosítási tervezet, amely szerint a gyógyszerkassza túlköltését az eddigiekkel ellentétben már nem az államnak és a gyártóknak közösen, hanem kizárólag a cégeknek kellene kifizetniük. Felhívták a figyelmet arra is: könnyen elképzelhető, hogy a kormány úgy próbálja majd egyensúlyban tartani a szerintük akár húszmilliárd forinttal is alultervezett gyógyszerkasszát, hogy csökkenti a lakosságnak nyújtott tb-támogatás mértékét. Ez azt jelenti, hogy a betegeknek többet kellene fizetniük az orvosságokért a patikákban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.