Aki a pusztítás korában az életre voksolt

A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében szerdán este családjának tagjai, közéleti személyiségek, Mádl Ferenc és felesége, Halász János, Pozsgay Imre, Tőkés László, írótársai, Ágh István, Benyhe János, Czakó Gábor, Csurka István, Iancu Laura, Szörényi László, Oláh János, Vasy Géza telt házas rendezvényen köszöntötte Csoóri Sándort nyolcvanadik születésnapján.

2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokoldalú műsorban tárult elénk az ünnepelt életműve Balogh Júlia szerkesztői, rendezői munkájának köszönhetően. Kubik Anna és Rubold Ödön színművészek előadásában a verseké volt a szó. Ifjabb Csoóri Sándor vezetésével a költő unokáiból verbuválódott alkalmi zenekar köszöntötte az ünnepeltet.
És egymást követték a szebbnél szebb laudációk. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke megköszönte Csoóri Sándornak a legnehezebb időkben is tanúsított erkölcsi helytállást, költészetének, szociográfiáinak, szépprózáinak és esszéinek csodálatos ajándékát.
Vannak olyan sorsok, amelyek megtörik a történelem hömpölygését, és életpéldává válnak. S vannak ajándékok, amelyeket nem lehet viszonozni, csak teljes szívből elfogadni. Csoóri Sándor megtanította a magyarságot közös sorsunk és egyedi életutunk vállalására. Szabó István, a pápai teológia professzora, kapcsolódva a gondolathoz a 80. zsoltárral, a szabadulás és a hűség énekével kívánt boldog születésnapot: „És mi el nem térünk tetőled, / csak életünket erősítsed, / És dicsérjük szent nevedet: / Úr Isten, vigasztalj minket!” Vizi E. Szilveszter, az Akadémia korábbi elnöke a nemzet lelkiismeretének nevezte a költőt, akinek születésnapján szimbolikusan jelen van mindenki, aki az Akadémia díszteremben valaha is előadást tartott Arany Jánostól Márai Sándorig.
Görömbei András, a Debreceni Egyetem professzora nemcsak Csoóri Sándor életművének kutatója és többrendbeli monográfusa, hanem a költő egyik legjobb barátja. A rendszerváltozás hajnalán együtt alapították meg a Hitel című folyóiratot, amelyet azóta is közösen szerkesztenek. A professzor nagy ívű előadásának tanúsága szerint e fennkölten züllő országban életcél és menedék volt a Hitelben Csoóri Sándorral együtt dolgozni, látni például, ahogy a költőnek arra is van energiája, hogy részt vegyen a Duna Televízió megalapításában (a Duna TV a születésnapon az egész napot átívelő, exkluzív műsorral köszöntette az ünnepeltet). Eközben fél évszázadon át volt a magyar líra meghatározó alakja, ki költőként, a megújuló magyarság váteszi alakjaként egy huszadik századi Petőfi erejével egyesítette a népdalok egyszerű veretességét a szürrealizmus bonyolultságával. Egyszerre személyes és közösségi költészete újszerű metaforákba foglalja a kozmikus teljességet. Esszéiben a trianoni sorstragédiára talált gyógyírt a mozaikmagyarság fogalmának megteremtésével és azzal, hogy az erdélyi, a felvidéki, a kárpátaljai, a délvidéki autonómia szószólójává vált. Kósa Ferenccel és Sára Sándorral közös filmjeikben egyesítették a hagyományos filmtabló és a történelmi példázat minden eszköztárát. Csoóri Sándor szavai, tettei most is reménnyel töltik el a magyarságot, az újra és újra elakadó rendszerváltozás nehéz pillanataiban is vigasztalónk volt. Görömbei András előadásának summázata szerint Csoóri életművének és életútjának egyik legfontosabb üzenete, hogy az ünnepelt a közéleti létszennyezésben a tisztaságra, a pusztítás korában az életre voksolt. S arra is megtanított bennünket, hogy az ideiglenes vereségek soha nem eredményezhetik a jó szándékú alternatíva feladását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.