Aggályosnak tartott holokauszttörvény

2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy Attila MSZP-s miniszterelnök-jelölt javaslatára a holokauszttagadás büntethetővé tételét célzó, hétfőn elfogadott törvénymódosítás a jogvédő szervezetek szerint alkotmányos alapjogokat sért. Az Országgyűlés az MSZP-frakció, néhány MDF-es és SZDSZ-es képviselő támogatásával, valamint a Fidesz–KDNP tartózkodása mellett fogadta el a Btk.-nak a holokauszttagadást büntethetővé tévő módosítását. Előtte azonban leszavazták az ellenzék módosító indítványát, amely a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek emberiség elleni bűneinek nyilvános tagadására egyaránt vonatkoztatta volna a szigorítást.
Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz kibúvót keresett tartózkodásával, amely szégyenletes. A bukott szocialista kormányfő internetes naplójában ennek ellentmondva a Fidesz módosító indítványával kapcsolatban – amelyet megszavazott – mégis úgy érvel: a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek emberiség elleni bűneinek nyilvános tagadását egyaránt büntetni kellene. – Ezek szerint Gyurcsány Ferenc a Fidesz kibúvóját szavazta meg – reagált Répássy Róbert. A Fidesz jogi kabinetjének vezetője lapunknak úgy nyilatkozott: a szocialisták javaslata bántóan egyoldalú, s kettős mércével tekint a nácizmus és a kommunizmus áldozataira. A politikus indoklásként többek között az Európai Parlament állásfoglalását idézte, amely szerint az áldozatok szempontjából mindegy, mely rezsim fosztotta meg őket szabadságuktól, kínozta vagy gyilkolta meg őket. A szocialisták kezdeményezése ráadásul a kampány része, hiszen tartalmilag megegyezik egy korábbi SZDSZ-es javaslattal, amelyet az MSZP elutasított.
Soltész Miklós (KDNP) úgy véli: mindkét diktatúra szégyenletes, tetteik elfogadhatatlanok, gyalázatosak, s áldozataiknak, hozzátartozóiknak, illetve leszármazottaiknak szörnyű szenvedéseket okoztak. A politikus szerint a szocialisták hozzáállásából látszik, hogy van mit takargatniuk, és képtelenek elszakadni attól az ötvenéves múlttól, amelyet most is magukban hordoznak.
A jogvédő szervezetek feleslegesnek, elhibázottnak tartják a törvénymódosítást. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője lapunknak kifejtette: az alkotmányos véleménynyilvánítási szabadságot durván sérti a módosítás, amely mögött az a nyilvánvaló szándék húzódik meg, hogy a nemzet sorskérdéseiről folyó demokratikus viták lehetőségét kizárják, illetve korlátozzák. Az ügyvéd biztos abban, hogy az Alkotmánybíróság egy várható köztársasági elnöki vétó után megsemmisíti a rendelkezést.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint a törvényjavaslat nem alkalmas a rasszista, antiszemita, kirekesztő beszéd felszámolására, figyelmen kívül hagyja a büntetőjog ma is alkalmazható szankciórendszerét. Álláspontjuk szerint a gyűlöletkeltő vélemények nyílt hangoztatása súlyos gond, de a büntetőjogi tiltás és az eltúlzott, három évig terjedő börtönnel való fenyegetés nem megoldás.
Lövétei István alkotmányjogász azt mondta: ellentmond az eddigi alkotmánybírósági gyűlöletbeszéd-felfogásnak a módosítás. Kiemelte: az államfő a szólásszabadságot korlátozó jogszabályokat az Alkotmánybírósághoz utalta, s ha most is így tesz, akkor úgy véli, a módosítás sérti az alkotmányosságot és a szólásszabadságot.
Vezércikk a 7. oldalon

Élboly.
A kormányfőjelöltek közül Orbán Viktor megítélése a legkedvezőbb, népszerűségi indexe 44 pont, s ezzel második a politikusi rangsorban a 47 pontos Sólyom László államfő mögött – adta közre a Szonda Ipsos közvélemény-kutatását tegnap a Népszabadság. Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje és Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje egyaránt 30 pontos, míg Bokros Lajos, az MDF kormányfőjelöltje 28 ponton áll. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.