Az utóbbi idők legnagyobb nemzetközi érdeklődést kiváltó relikvialopása volt az az eset, hogy tavaly december közepén eltulajdonították a lengyelországi auschwitz–birkenaui haláltábor kapuja fölötti feliratot. Az öt lengyel férfit, akik részt vettek a lopásban, a helyi rendőrség két nap alatt elfogta, és egyikük lakásán megtalálta a három darabba vágott feliratot, a világ egyik legcinikusabb lózungját: „Arbeit macht frei!”, azaz „A munka felszabadít!”
Svédországban a múlt héten letartóztatták azt a 34 éves férfit, akit a lopás megszervezésével és felbujtással vádolnak. Anders Högströmöt a lengyelek által kiadott nemzetközi körözés alapján vették őrizetbe, a svéd bíróságnak kell eldöntenie, hogy valóban felelős-e az ügyben, és kiadják-e Lengyelországnak. Tavaly tavasszal kereste fel az auschwitzi haláltábort a Svédországban korábban egy neonáci pártot vezető Högström, és ekkor javasolta a későbbi lengyel elkövetők közül kettőnek a felirat ellopását.
A skandináv államban megoszlanak a vélemények Högström bűnrészességéről. Több újság a fiatalember „megtérésére” helyezi a hangsúlyt. Az igaz, hogy 1994 és 1999 között valóban ő vezette a svéd Nemzetiszocialista Frontot, ám ezt követően többször elhatárolódott a legnagyobb svéd szélsőjobboldali tömörüléstől. Sőt határozott ellensége lett a szervezetnek, amiért elítélte két gyilkosságba keveredett tagját. Megalakította Exit nevű szervezetét, ahol azok a fiatalok találkozhattak, akik csalódtak a szélsőjobban. Vagy egy évtizede fel is szólalt egy nagygyűlésen a náci szervezetek ellen.
Mi tette gyanússá személyét a hatóságok előtt? Tavaly decemberben a lengyel elkövetők egyből rá vallottak. Högström először azt a változatot adta elő az Aftonbladet svéd napilapnak, hogy csak közvetítő volt az ügyben, a valódi vevő egy angol személy. Aztán napok múlva megváltoztatta álláspontját: kijelentette, tudott a tervről, de pont azon fáradozott, hogy lebeszélje az elkövetőket a végrehajtásról. Mindenesetre nem árt egy pillantást vetni arra a szobára, ahol Högström lakik. Ez valóságos náci relikviagyűjtemény-halmaz: a falakat horogkeresztes zászlók, SS- és Wehrmacht-emlékek tucatjai borítják. Lehet, hogy Högström szakított a náci ideológiával, de gyűjtői vonzalmát a második világháborús tárgyakhoz nem tagadta meg.
Azóta visszakerült a helyére a zsidó rabok által készített felirat, a tábor így ünnepelhette meg a közelmúltban felszabadulásának 65. évfordulóját. Az 1940 és 1945 között működő haláltáborban több mint egymillió ember vesztette életét. Az UNESCO a koncentrációs tábort – és a feliratot is – a világörökség részének nyilvánította.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására