Kié az igazság?

2010. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy régi vicc szerint a beteg megkérdezi pszichiáterétől: „Doktor úr, állandó kételyek gyötörnek. Vagy tán mégsem?”
Josef Kirchengast, a balliberális bécsi napilap, a Der Standard újságírója március 10-én ugyanilyen tónusban tett fel kérdést az osztrák nyilvánosságnak, nem kevésbé súlyos tüneteket mutató cikkével, amely így kezdődik: „Magyarországon ismét forradalom lóg a levegőben. Vagy talán mégsem?”
Kirchengast a magyar szeszkedvelők kedvenc szólásának némileg módosított változatára alapozta cikkét: nem baj, ha betű, csak ártson. Így azután Orbán Viktornak, Magyarország jövendő – és korábbi – miniszterelnökének ígéretéből, miszerint „minden másként lesz”, ő azt a következtetést vonta le, hogy itt rendszerváltás lesz és hogy a „másik elpusztítására” hangszerelt Fidesz-retorika nem új. Nem véletlen, hogy a lap éppen Szabó Vilmos külügyi államtitkár, MSZP-s képviselőt idézi: „félhetünk”, bár Szabó büszkén hozzáteszi, hogy ő személyesen nem fél.
Így érvelnek ma Ausztriában balliberális újságokban. Ahol pontosan tudják, hogy Magyarországon sem forradalom, sem rendszerváltás nem lesz. Sőt azt is tudják, a weimari köztársaság sem tér vissza a Lánchíd és a megemelt Margit híd közé, valamint Arturo Ui továbbra is bunkerében várakozik egy további Der Standard cikkig.
Brüsszelben a napokban egy feldkirchi lány, aki tavaly szerzett diplomát Bécsben, őszinte aggodalommal faggatott: „Mekkora esélyt látsz Magyarországon a neonáci hatalomátvételre?”
Visszakérdeztem, hogy milyen napilapot olvas. „Anyu és apu a Der Standardot járatja”. Az anya egyébként hegedűtanár, az apa szakszervezeti vezetőből lett újságíró. A vacsora közbeni beszélgetés nyomán a lány gyógyult állapotban hagyta el szorongásait: értesült milliók magyarországi nyomoráról, az éhségtől szédelegő gyerekekről, a még szinte meg sem szilárdult, vékonyka középosztály csaknem teljes széteséséről és a szocialista/szabad demokrata kormányzati korrupció pakisztáni méreteiről.
Aki beüti a Der Standard keresőjébe az Orbán szót és a legfrissebb, imént idézett cikkre rákattint, a jobb margón a következő címeket látja: Aláírták a holokauszttagadás elleni törvényt; A szélsőjobb lemondja a „Becsület napja-tüntetést”; A jobboldal nem akarja a holokauszttörvényt megszavazni; A populizmus a szélsőségességet táplálja; A jobboldal az ellenoldaltól kölcsönöz; Az ügyészség vizsgálja a Jobbik pénzügyeit; Minden ötödik a jobboldali szélsőségre nyitott; Skandalum a parlamentben a Jobbik „heccbeszéde” után; Választási szövetség a konzervatív és liberális kispártok között; A Legfelsőbb Bíróság jóváhagyja a „Magyar Gárda” betiltását; Fordulat Magyarországon – Paul Lendvai cikke arról, hogy „Orbán, a volt miniszterelnök totális hatalomátvételt készít elő”, majd végül, vörös farokként a Der Standard Bajnai-interjújára klikkelhet az olvasó. Nem, ez nem Hanti Vilmos antifasisztáinak zsírpecsétes faliújságja. De az osztrák balliberális lapot összeköti vele közös jelmondatuk: nem baj, ha betű, csak ártson. Miután a Der Standard sem lehet olyan éber, mint a közmondásos szovjet csekisták egykoron, akik a keserű humor szerint a fáradságtól lecsukódó szemhéjukra éberen meredő szemgolyót festettek, kihagyott a jobbmargóról egy Magyarországot tovább kompromittáló cikket, amely A jobboldali szélsőségek nagy lehetősége címmel jelent meg ezzel az alcímmel: Egy tanulmány szerint növekvő igény mutatkozik Kelet-Európában a tekintélyelvű eszmerendszerekre. A cikk a budapesti Political Capital legújabb kutatását mutatja be.
A Bécs/Budapeset keltezésű tudósítást az agytrösztnek a „Jobboldali szélsőség-Index” elnevezésű táblázata élénkíti, amely azt méri fel, hogy egyes európai országokban mekkora a szélsőjobboldali ideológiák támogatása. A táblázat szerint Magyarország 20,7 százalékkal a lista negyedik helyezettje, míg Hollandia 1,2 százalékkal a hetedik legkevésbé fertőzött, egy hellyel megelőzve Svájcot, amely 1,1 százalékot kapott. A cikk február 28-án jelent meg, azaz röviddel a holland választások előtt, amelynek eredményeként – a piacvezető brit Daily Telegraph napilap szerint – Hollandia következő miniszterelnöke a szélsőjobboldali Geert Wilders lehet. Ami Svájcot illeti, ott a szélsőjobb a legutóbbi országos választásokon már begyűjtötte a szavazatok többségét. A finomszimatú Political Capital táblázatában a magyarokat a szélsőjobbos igénnyel teli törökök, ukránok és bolgárok előzik meg. Az osztrák index a Political Capital szerint megnyugtató: 4,4 százalék. Arról az Ausztriáról van szó, ahol az idilli Karintiában vagy a legnépesebb Alsó-Ausztriában „a szocialisták együtt kormányoznak a Szabadság Párttal vagy a Szövetség Ausztria Jövőjéért nevű párttal”, emlékezteti lapunk olvasóit Paul Lendvai szavahihetősége címmel pénteken megjelent cikkében Keresztes Lajos történész.
Hasonló mértékű aggodalom a szélsőjobb magyarországi előretörése miatt csak az 1990-es fordulat utáni években volt. Akkor Budapesten 14 (!) holland újságíró tudósított a helyszínről szinte naponta a küszöbön álló neonáci hatalomátvételről és a sistergő antiszemitizmusról.
A táblázatban 4,5 százalékkal az előkelő középső helyen tanyázó Franciaországban Nicolas Sarkozy francia elnök megválasztása után palotájában, az Elysée-ben fogadta a szélsőjobboldali Nemzeti Front első emberét, Le Pent, miután számos programpontja átvételével és megvalósításával jócskán kihúzta lába alól a talajt. Létrehozott a bevándorlásért és a nemzeti azonosságért felelős minisztériumot, amely ha megalakulna hazánkban is, öt perccel létrejötte után a balliberális magyar és nyomában a nemzetközi sajtót az az aggodalmas kérdés árasztaná el, hogy „és ki a nem magyar?”. És hogy annak, akit e minisztérium nem tekint annak, el kellene-e hagynia Magyarországot? Gondolom, a feltétlenül ajánlott kivándorlási célhelyként szerepelne többek között az az Olaszország is, amelynek koalíciójában helyet foglal a szélsőjobboldalinak bélyegzett Lega Nord. És ahol a képviselőház elnöke Gianfranco Fini, a neofasiszta Alleanza Nazionale volt elnöke.
Európában valami baj van a látásmóddal. A valóság látásának módjával.
Amely kijelentés alátámasztására idézzük fel, milyen nyilatkozatot adott ki Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialista Párt elnöke az önkormányzati választások idején, 2006. szeptember 19-én, Gyurcsány Ferenc a legkiválóbb ember a magyar reformok vezetésére címmel. Rasmussen arra biztatta „Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt, hogy a jobboldal követelését lemondására hagyja figyelmen kívül”. A Gyurcsányt dicsőítő szocialista elnök hozzátette: „Magyarországnak reformra van szüksége és a változás mindig fájdalmas (…) Tudom, hogy számíthatok rá, mint aki olyan reformokat hajt végre, amelyek valamennyi magyar ember számára hasznosak lesznek, s ezzel Magyarországon olyan új korszak kezdődhet, ahol több embernek lesz munkája, és mindenki tisztességes életszínvonalon élhet. Magyarországnak a legkevésbé sincs szüksége jobboldali kormányra, amely majd olyan úgynevezett reformokat hajt végre, amelyekkel a gazdagoknak juttat pénzt, a szegények szociális védelmét pedig megnyirbálja. Gyurcsány úrnak figyelmen kívül kell hagynia a lemondására szólító felhívásokat, és el kell kezdenie azt a munkát, amelynek révén Magyarországot egy szebb jövő felé kormányozza.”
Három és fél évvel később, március 5-i, budapesti keltezéssel az Európai Parlament legnagyobb frakciójának, a jobboldali Európai Néppártnak az elnöke, Joseph Daul szintén nyilatkozatot adott ki, amelyben elmondta, találkozott Orbán Viktor ellenzéki pártvezetővel, „aki Európa-szerte tisztelt politikus. Hosszú évek rossz kormányzása után Magyarországnak szüksége van egy olyan emberre, mint ő.” Daul szerint „Magyarországnak felelős, bátor és Európa-barát kormányra van szüksége”. Továbbá Magyarország a pénzügyi válságból csak növekedés- és foglalkoztatásbarát lépések megtételével kerülhet ki, amelyeket a néppárt is javasolt. Az Európai Néppárt vezetőségének budapesti ülésén pedig José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével folytatott vitájában kijelentette: „az elmúlt években a magyar kormány rossz irányítása nemcsak a magyarok, de Európa egészének jövőjét is megbénította.” Észrevétele szerint Magyarország megragadt a kilencvenes évek szintjén és „megrázó a kontraszt olyan országokhoz mérve, mint Lengyelország”.
A két, homlokegyenest ellentétes látásmód bemutatását meglehetősen sablonos lenne azzal zárni, hogy majd a jövő havi választás pontot tesz e folyamatokra.
Nem tesz pontot. Akkor kezdődik csak el igazán az a küzdelem, amelyet a Der Standard és társai utolsó leheletükig vívnak Magyarország többsége és érdekei ellen.
Utószóként pedig egy rövid felsorolás azon cikkekről, amelyeket e lap keresőjébe a Szlovákia szó beütése után kapunk. Arról a Szlovákiáról van szó, ahol a félmilliós őshonos magyarság még az orvossal is csak büntetés terhe mellett beszélhet magyarul, és ahol egy vezető politikus Budapestet tankokkal kívánja a földdel egyenlővé tenni.
Időrendi sorrendben tehát, kezdve a legfrissebbekkel: egy cikk a férfijégkorongról, egy a női jégkorongról, majd ismét egy a férfihokiról. Édes öt országnak címmel a Wiener Zucker plakátkampányáról ír. Eztán ismét sportcikk, majd adatok és tények, majd ismét sport öt cikkben.
Ez tehát a békés Szlovákia képe, amelyet e balliberális osztrák napilap feltálal a belőle tájékozódó feldkirchi családnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.