Serediuk-tárlat a lengyelség múzeumában

2010. 03. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kőbánya szívében található a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és levéltára. A múzeum 1998 óta működik Budapesten, legfontosabb feladatának a sok száz éves lengyel–magyar történelmi kapcsolatokat felölelő dokumentumok, műtárgyak és fotók gyűjtését és bemutatását, népszerűsítését tartja, ezt jelzi a Lengyel–magyar kapcsolatok ezer éve című állandó kiállítás is. Ezenkívül láthatók még időszakos tárlatok, képzőművészeti kiállítások, és létrejönnek irodalmi találkozók.
A napokban nyílt meg a ma már hatvanadik évén túl járó festő-grafikus, Serediuk Péter, a félig magyar, félig lengyel képzőművész retrospektív kiállítása. A művész Magyarországon él, a XX. század hatvanas–hetvenes éveiben az épphogy tűrt kategóriába tartozván alkotott, s közben jelentős életművet hozott létre. A kiállítást Csáji Attila képzőművész, valamint D. Udvary Ildikó művészettörténész nyitotta meg.
Megnyitójában Csáji Attila elmondta, hogy kettejük sorsa hasonló, fiatalon Magyarország határain túl vívtak ki elismerést. Csáji a kulturálisan viszonylag szabad Lengyelországban, Serediuk pedig Nyugat-Németországban.
Csáji ezeket az időket idézte meg, hozzátéve: Serediuk Péter életműve és élete megtestesíti azt a sorsközösséget, amely lengyeleket és magyarokat évszádok óta összeköt, világviszonylatban is ritka szoros kapoccsal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.