Fokozott védelmet kérnek az egészségügyisek

A tanárok mellett az egészségügyi dolgozók ellen elkövetett erőszakos cselekmények büntetési tételét is megemelnék. Az erről szóló módosító indítványt tegnap benyújtotta a parlamentnek a Fidesz, miután több egészségügyi szakmai szervezet is hasonló kezdeményezéssel élt.

2010. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány eset a közelmúltból az internetről
– Megverte az orvost egy férfi Budaörsön az Egészségházban, mert az nem volt hajlandó soron kívül megvizsgálni. A doktor súlyos sérüléseket szenvedett, az eszméletét is elvesztette.
– „Hosszú percek óta tartott a mentőautóban a küzdelem, de az idős férfi szíve nem akart újraindulni” – mesélte egy mentőtiszt. „A fiatal rezidens mentőorvos s jómagam a kocsi belsejében a beteggel voltunk elfoglalva, amikor valaki feltépte az ajtót. A kocsiba beugró férfi nekiesett az orvosnak, ütlegelte, eltépte az ingét. Végül jött két másik férfi, leszedték a támadót az orvosról, aki bordatörést szenvedett. A beteg meghalt. De ezt a helyszínen nem mertük a rokonokkal közölni, szirénázva vittük a kisöreget néhány kilométerrel távolabbra” – zárta a történetet.
– A Heim Pál Gyermekkórházban egy szülő áthajolt a nővérpulton, megragadta az ápolónőt és azt mondta neki, hogy megöli, ha nem látják el azonnal a gyermekét.
– Szintén a Heim Pál-kórházban történt, hogy egy eszméletét vesztett gyermek hozzátartozói megtámadták a dolgozókat az intenzív osztályon, leütötték a rendészt, majd összetörték a berendezést.
– Egy vényköteles gyógyszer felírásának megtagadása miatt szidalmazták és bántalmazták az ügyeletes orvost Budapesten, a Haller utcai rendelőben. A rendőrség egy 18 éves férfi, valamint egy 37 és egy 41 éves nő ellen indított eljárást. A gyanúsítottakat a rendőrség kiérkezéséig visszatartották. Az orvos könnyű sérülést szenvedett.
– Nemrég a miskolci megyei kórház CT-laborjába belépett egy férfi. Valamit kérdezett az ott lévő szakdolgozótól, mire az csak annyit válaszolt: „Tessék innen kifáradni.” A következő pillanatban már csak azt látta, hogy a kérdező kést ránt. Ijedtében a kezét az arca elé emelte, s ez volt a szerencséje: a penge csak az asszony tenyerét szántotta végig.


Szinte mindennapossá vált, hogy az egészségügyi dolgozókat atrocitás éri – vélekedett a Magyar Nemzetnek nyilatkozva Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke. Mint mondta: ezért levélben kezdeményezték Orbán Viktor kijelölt miniszterelnöknél, hogy a tanárokhoz hasonlóan a közfeladatot ellátó egészségügyi szakdolgozók is kapjanak fokozott büntetőjogi védelmet. Balogh Zoltán szerint a problémát az elmúlt években az egészségügyi rendszerben bekövetkezett változtatások még inkább felerősítették.
Az Alapellátó Orvosok Szövetsége is hasonló kezdeményezéssel élt. Felkérték Gyenes Gézát, az egészségügyi bizottság jobbikos alelnökét, az alapellátó orvosok szövetségének tiszteletbeli elnökét, hogy nyújtson be olyan módosító javaslatot, amely a büntető törvénykönyvben megemelné az egészségügyi dolgozók sérelmére elkövetett erőszakos cselekmények büntetési tételét. A szervezet szerint is elszaporodtak az ilyen jellegű támadások az utóbbi időben.
Ismert: a Fidesz–KDNP hétfőn nyújtotta be a parlamentnek a büntető törvénykönyvet több ponton módosító javaslatát. Ez egyebek mellett fokozott büntetőjogi védelmet adna a közoktatásban dolgozó pedagógusoknak azzal, hogy a sérelmükre elkövetett erőszakos bűncselekményeket súlyosabban büntetné. A javaslat szerint a jövőben minimum egy, de legfeljebb tíz év szabadságvesztés lesz kiszabható ilyen esetekben, igaz, a büntetés végrehajtását továbbra is felfüggeszthetik.
A Magyar Kórházszövetség is szervezett fellépést sürget az elharapódzott erőszak ellen. A szakmai szervezet Harmat Györgyöt kérte fel a helyzet „menedzselésére”. Mint azt lapunknak Harmat György, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója elmondta: fontosnak tartják a törvényi szankciók súlyosbítását, de emellett más intézkedésekben is gondolkodnak. Erőszakmentes kórház – erőszakmentes egészségügy elnevezéssel például kampányt indítanának. Ennek részeként az érintett munkavállalóknak olyan oktatási programokat, tréningeket tartanának, ahol felkészítenék őket, hogy miként kell a különféle erőszakos megmozdulásokra reagálni. Szeretnék általánossá tenni továbbá, hogy az egészségügyi intézmények a dolgozók beosztásakor gondoljanak arra: bármikor atrocitás érheti őket. Lehetőleg tehát ne legyenek egyedül, főleg a leginkább veszélyeztetett sürgősségi részlegeken. Harmat György szerint az intézmények belső kialakításánál is olyan szempontokat kell figyelembe venni, melyek javíthat a helyzeten. Ilyen lehet például a kulturált váróterem, az áttekinthető betegirányító és hívórendszer, illetve a menekülési útvonalak biztosítása a dolgozóknak.
Egy sürgősségi osztályon dolgozó orvos is azt mondta lapunknak, hogy egyre gyakrabban fordul elő erőszak. – Az olyan mondatokra, hogy „megveszlek kilóra, te köcsög” vagy „parasztgyerek, mit ugatsz”, már fel sem figyelek, de a tettlegesség ellen nem tudok védekezni – szögezte le.
Mindenképpen indokolt, hogy a büntető törvénykönyvbe olyan szigorítás kerüljön, amely a jelenleginél nagyobb védelmet nyújt az egészségügyi dolgozóknak. Ezért Szijjártó Péter, a párt országgyűlési képviselője tegnap módosító indítványt nyújtott be a parlamentnek, amelyben kezdeményezi, hogy a tanárok mellett az egészségügyi dolgozók ellen elkövetett erőszakos cselekmények is az eddiginél szigorúbb büntetést vonjanak maguk után.
A rendőrségi statisztikák szerint az év első negyedében 35 alkalommal, tehát durván háromnaponta ért valamilyen támadás egészségügyi dolgozót. Ez az adat azonban csak azokat az eseteket tartalmazza, amelyeknél rendőri intézkedést kértek. A tapasztalat szerint a sürgősségi és a gyermekosztály a legveszélyeztetettebb, de többször fordult elő erőszakosság a szülészeten, a geriátrián és a pszichiátrián is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.