Gazdasági akciótervet készít az új kormány

Politikailag baráti területen találkozott Orbán Viktor uniós partnereivel: mind Herman Van Rompuy, az Európai Tanács, mind José Manuel Barroso, az Európai Bizottság, mind Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke jobboldali, néppárti politikus, akik egyaránt nagy elismerésüket fejezték ki a magyar miniszterelnök páratlanul meggyőző, kétharmados választási győzelme miatt.

2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerda délután kezdődő és tegnap délután záródó brüsszeli látogatáson a tegnapi, Barrosóval tartott sajtókonferencián (képünkön) mindketten hangsúlyozták, régi barátok. A bizottsági elnök elmondta, az unió jövő év elejétől kezdődő magyar elnökségéről is beszéltek. A magyar gazdaság kényes helyzetére térve Barroso hangsúlyozta: a piac és nem az Európai Unió kényszeríti a tagországokat – így Magyarországot – a költségvetés egészséges állapotban tartására.

*

Barroso hangsúlyozta, hogy a költségvetési konszolidáció, valamint a gazdasági növekedés között semmiféle ellentétet nem lát.
„Úgy jöttem vissza, hogy el sem mentem”, kezdte sajtótájékoztatóját Orbán Viktor, aki európai veteránnak nevezte magát, mondván, az Európai Néppárt alelnökeként sokszor dolgozott Brüsszelben, ahol kiépültek személyes kapcsolatai és elmélyíthette ismereteit az EU működéséről. A miniszterelnök kijelentette: a magyar választás óriási siker az európai gondolatnak, ugyanis „Magyarországon egy nyílt politikai összecsapásban mérte össze erejét az Európa-párti és az Európával szembeni politikai világ”. Azt is elmondta, Magyarországon nem ideológiák csaptak össze, hanem a választók le akarták zárni a posztkommunista korszakot, ugyanis elegük lett az átláthatóság hiányából, a bürokráciából, a korrupcióból és túladóztatásból, a közteherviselés hiányából és a politikai felelőtlenségből.
Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hetekben számos történelmi horderejű ügy indult, amelyek a magyar elnökség idején lépnek döntő fázisukba, mint az új pénzügyi perspektívák érvényre juttatása vagy Európa gazdasági kormányzása. A gazdaságra térve elmondta, mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség. Hozzátette, napokon belül rendelkezésre állnak a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és amint ez meglesz, a kormány 72 órán belül akciótervvel áll elő a rövid távú problémák kezelésére. De, mint mondta, már most is hoztak Európában párját ritkító intézkedést azzal, hogy az országot országosan és helyileg irányító politikai vezetők számát egyszerűen megfelezték. Azt ígérte, az államháztartási hiányt a szükséges szintre fogják csökkenteni, és lépéseket tesznek a belső államadósság leszorítására is.
Egy szlovák televíziós újságíró azon kérdésére, hogy Magyarország miért foglalkozik a trianoni múlttal és a kettős állampolgárság ügyében miért nem tárgyalt a szlovák féllel, a miniszterelnök igen röviden azzal felelt: Magyarország hét országgal határos, és hattal nincsenek problémái. Reméli, mondta, hogy a hetedikkel is majd ugyanilyen lesz a viszony. Barroso azt felelte az újságírónak, nem kíván történelmi kérdésekkel foglalkozni.
A miniszterelnök brüsszeli tárgyalássorozatát lezáró megbeszélését összegezve Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral együtt tartott sajtókonferenciájukon Orbán Viktor kijelentette, Magyarország a jövőben is komolyan veszi afganisztáni küldetését

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.