Buktatni kell, osztályozni lehet

Az eredeti javaslattal ellentétben mégsem lesz kötelező szeptembertől minden iskolában érdemjeggyel rangsorolni a gyerekeket. Az iskola dönti majd el, hogy az osztályozást vagy a szöveges értékelést választja, ami a jelenleginél jóval nagyobb pedagógiai szabadságot jelent – tudta meg lapunk. Az új törvénymódosítások ősztől jelentősen átalakítják az iskolai életet: újra lehet majd buktatni, szankcionálják az iskolakerülőket, és példásan megbüntetik a tanárverőket.

2010. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptembertől gyökeresen megváltozik az iskolai élet mind a diákok, mind a tanárok számára. Az utóbbi nyolc év balliberális oktatási kormányzásának következményeként drasztikusan romlott a gyermekek teljesítménye, a tanárok sok helyütt elvesztették tekintélyüket, és ijesztő méreteket öltött az iskolai erőszak. Nem csoda, hogy a Fidesz és KDNP a választási győzelem után hamar nekilátott az oktatás ráncba szedésének. Már szeptembertől visszaállítják a buktatást, újra osztályozhatnak alsó tagozatban a tanárok, börtön fenyegeti a pedagógusra támadókat, az iskolakerülő gyerekek családjától pedig megvonják a családi pótlékot.
Magyar Bálint szabad demokrata oktatási miniszter korábban megtiltotta, hogy az iskolák évismétlésre kötelezzék a tananyagot egy év alatt elsajátítani képtelen gyermekeket. Akkor ezt azzal indokolták, hogy a buktatás kegyetlenség a gyerekekkel szemben. Az intézkedés következmény: a gyermekek egy része úgy jutott el felső tagozatig, hogy sem írni, sem olvasni nem tanult meg rendesen. Szintén a gyermekek frusztráltságával indokolta az osztályozás alsó tagozatban történő betiltását is, majd a modernizálás jegyében a készségfejlesztést előtérbe helyező nem szakrendszerű oktatás kötelező jellegű bevezetésével felrúgta a tantárgyi kereteket is.

Akár tíz év tanárverésért
Az Orbán Viktor vezette kormány több fronton indított támadást a liberális „vívmányok” ellen. Négy hete fogadta el az Országgyűlés a büntető törvénykönyv módosítását, amely kiemelt büntetéssel sújtja azokat, akik közfeladatot ellátó pedagógus, illetőleg a nevelő, oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazott ellen lépnek fel brutálisan. A tanárok támadói tettük súlyosságától függően minimum 1, maximum 10 éves szabadságvesztéssel sújthatók.

Nem üzlet az iskolakerülés
Az utóbbi évek egyik legnagyobb problémája, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű családok egy részének gyermekei alig vagy egyáltalán nem járnak iskolába. Bár a törvény minden gyermek számára előírja a tankötelezettséget, az állam nem tudta szankcionálni az iskolakerülést. A kormány úgy döntött, hogy az iskolakerülő fiatalok szüleit bünteti, mégpedig pénzmegvonással. Az Országgyűlés hétfőn fogadta el azt a törvénycsomagot, amely az iskolába járáshoz köti a gyermek után járó iskoláztatási támogatás (az eddigi családi pótlék) kifizetését. Az új jogszabály értelmében a jövőben a családi pótlékot a tanköteles kor el nem éréséig nevelési ellátásként, utána iskoláztatási támogatásként folyósítják. Ha szeptembertől egy gyerek tíz órát hiányzik az iskolából igazolatlanul, a település jegyzője figyelmezteti a családot a tankötelesség betartására. Ha ennek ellenére a gyermek igazolatlan hiányzása eléri az ötven órát, a jegyző elrendeli a gyermek védelembe vételét, és fél évre felfüggeszti a családi pótlék kifizetését. A család ez idő alatt egy fillért sem kap a támogatásból, de a gyerek természetbeni juttatás formájában hozzájut a szükséges dolgokhoz. A családi pótlék összegét a jegyző egy családtámogatási folyószámlára utalja át, amit az általa kijelölt eseti gondnok kezel. A felfüggesztés ideje alatt a gondnok felügyeli a pótléknak a gyermek szükségletei szerinti felhasználását. Ő veszi meg a szükséges ruhát, tanszert, élelmiszert, tanulóbérletet.

Visszaállítják a buktatást
Hétfőn szavaz a T. Ház a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár által benyújtott közoktatásitörvény-módosító csomagról, amelynek két legfőbb eleme, hogy szeptembertől visszaállítja az iskolák alsó tagozatain a buktatást és az osztályozást. Az első évfolyamon csak hiányzás miatt, második év végétől azonban már a tanulmányi eredmények okán is elrendelhetik az osztályismétlést. A szülő a jövőben nem emelhet vétót a döntés ellen.
Visszaállítják az osztályozást is, szintén a második évfolyam végétől. Hoffmann Rózsa államtitkár eredeti javaslatával ellentétben nem lesz kötelező az osztályozás, az iskolák maguk döntik el, hogy az utóbbi években használt szöveges értékelést, vagy a hagyományos módszert használják-e. A szöveges értékelést választó iskoláknak csak abban az esetben kell átváltaniuk a szavakat osztályzatra, ha a gyermek iskolát vált, és a szülő ezt kéri, vagy olyan helyen tanul tovább, ahol szükség van az alsó tagozatos érdemjegyekre.
Az oktatási bizottság nyújtotta be azt a módosító indítványt is, amely megengedi, hogy az ötödik-hatodik évfolyamon az iskolák továbbra is a tanítási időkeret 50 százalékában taníthassanak az új ismeretek átadása helyett elsősorban a készségfejlesztést előtérbe helyező, nem szakrendszerű oktatás keretein belül. A baloldali oktatásirányítás idején az említett évfolyamok időkeretének 25-50 százalékában kötelező volt ilyen formában oktatni, ám a jövőben csak azok az intézmények oktatnak így, amelyek akarnak. Hoffmann Rózsa eredeti javaslata 25 százalékban maximálta volna a nem szakrendszerű oktatás időkeretét. Szerettük volna megkérdezni az államtitkárt az eredeti indítvány változásairól, ám elfoglaltságai miatt többszöri próbálkozásunk ellenére sem tudtunk tegnapig vele beszélni. A módosító javaslatokat benyújtó bizottság az iskolák nagyobb pedagógiai szabadságával és a nem szakrendszerű oktatás folytatására elnyert pályázati pénzek megmentésével magyarázza a változtatások szükségességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.