A nemzetközi szervcsere fontosságára annak a három műszíves kisfiúnak az esete hívta fel ismét a figyelmet, akik egy ideig együtt vártak új szervre a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben. A háromból ma már csak egy kisfiú, Máté él a kórházban. Zsoltinak volt a legnagyobb szerencséje: 177 napig tartó műszívkezelés után Olaszországból érkezett számára szervfelajánlás a nyáron. Nem sikerült viszont időben donort találni a legfiatalabb betegnek, Lacinak, az ő szervezete nem bírta tovább és feladta a küzdelmet.
Kisgyermekeknek egyébként rendkívül nehéz megfelelő szervet találni. Nagyon kevés ugyanis az ilyen életkorú donor, pedig náluk a szokásos biológiai egyezés mellett a méret is fontos szempont, hogy az új szerv elférjen a kis testükben.
Noha jelenleg is lehet részese Magyarország nemzetközi szervcserének – mint ahogy történt az Zsoltinál is –, de ezek ritka, egyedi esetek, s nem rendszerszintű együttműködések. A magyar betegek nem kerülnek fel a külföldi várólistákra. A nemzetközi keresés azt jelenti, hogy ha akad olyan szerv, amelyet nem tudnak felhasználni a szervcsereszervezet egyik tagállamában sem, mert nincs hozzá megfelelő recipiens, azaz átültetésre váró beteg, akkor azt felajánlhatják nekünk.
Információink szerint akár már a jövő héten megkezdődhet az egyeztetés a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának (Nefmi) egészségügyi államtitkársága és a transzplantációs szakma képviselői között arról, hogy hazánk milyen formában biztosítsa a nemzetközi szervcsere lehetőségét. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a szakemberek álláspontjának megismerése után hamarosan döntést hoz az ügyben.
A tárca lapunk kérdésére úgy nyilatkozott: a nemzetközi szervcserék lebonyolítására több lehetőség is van. Az egyik alternatíva a számos európai országot tömörítő Eurotransplant nemzetközi szervcsereszervezethez történő csatlakozás, amely esetben a nemzeti várólisták megszűnnek, és nemzetközi várólistáról történik a betegkiválasztás. A másik lehetőség, ha a környező európai országokkal kötünk együttműködési megállapodásokat szervcserék speciális eseteire. Egy harmadik lehetőséget is vizsgálnak a Nefmiben, ám erről részleteket nem árultak el a sajtóosztályon. A tárcánál abban bíznak, hogy a nemzetközi szervcsere révén a magyar betegek könnyebben juthatnak majd új szervhez.
Az Eurotransplanthoz való esetleges csatlakozás, illetve másfajta nemzetközi együttműködés megkötése hosszú évek óta terítéken van Magyarországon. Egyrészt a rendszer átláthatósága, másrészt pedig a sürgős műtétre szorulók, illetve a speciális esetek, például gyermekek mielőbbi szervhez juttatása érdekében. A csatlakozást, illetve az együttműködést azonban régóta akadályozza a szakemberek megosztottsága az ügyben.
A hazai szervátültetéseket koordináló Országos Vérellátó Szolgálat Szervkoordinációs Irodájának legfrissebb adatai szerint az idei évben eddig nagyjából ugyanannyi – szám szerint 135 – megvalósult szervkivételi riadó történt, mint a múlt év hasonló időszakában. A veseátültetések száma egyelőre kis mértékben elmarad a 2009-es tizenegy havi átlagtól. Ugyanez a helyzet a szívtranszplantáció terén, bár az adatok – a kis esetszámok miatt – könnyen változhatnak még az év végéig.
Előrelépés tapasztalható viszont a tüdőátültetésben: míg tavaly egész évben 25 operációt végeztek magyar donorból Bécsben (itt transzplantálják a magyar betegeket), az idei év eddig eltelt időszakában már 31-et. Kíváncsiak lettünk volna, hogy OVSZ milyen tendenciákat lát az adatok mögött, de – mint azt a sajtóosztály közölte – az illetékes ezen a héten nem elérhető, más pedig nem nyilatkozhat az ügyben.
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek