A kormány tegnap elfogadta a gyógyszerár-támogatási rendszer átalakítására vonatkozó javaslatcsomagot. A döntés nem okozott nagy meglepetést, jelentős változás ugyanis nem történt a kiszivárgott javaslatokhoz képest. A korábbi elképzeléseknek megfelelően a terheket most elsősorban a gyártók fizetik. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár hangsúlyozta: júliustól 12 százalékról 20-ra emelik a támogatott forgalom után számított gyógyszergyártói „különadót”, s duplájára – 5 millió forintról 10 millióra – növelik a szintén a cégek által fizetett orvoslátogatói díjat. Ezek – Szócska Miklós szerint – a gyártók extraprofitját mérsékelik. Felülvizsgálják a nagy értékű medicinákra vonatkozó támogatásvolumen-szerződéseket, s azokat a biztosító számára előnyösebb formában kötik újra. Szintén szerepel a csomagban a generikus program, azaz a szabadalmi védettséggel nem rendelkező készítmények térnyerésének segítése, s az árszínvonal letörése. Ennek része volna az úgynevezett preferált referencia-ársáv fogalmának bevezetése, amely – az államtitkár elmondása szerint – azt jelenti: azok a gyártók, melyek jelentős árengedményt tesznek, cserébe piaci előnyt kapnak, s nagyobb volumenben értékesíthetik termékeiket, például a közgyógyellátáson keresztül. Ennek részleteit azonban nem fejtette ki. Egyes készítményeknél elindítanák azt a gyakorlatot, hogy csak akkor fizeti ki a biztosító a támogatást, ha a medicina valóban hozza a klinikai körülmények között elért eredményeket.
Az intézkedések elsősorban az idei évre tervezett 343 milliárd forintos gyógyszerkassza betartását szolgálják. Ez a javaslatcsomag és a Széll Kálmán-tervben szereplő további megtakarítás (120 milliárd forint) két külön dolog – hangsúlyozta Szócska, aki 26 milliárd forintos megtakarítást remél a mostani lépésektől. Közölte: az egyik legfontosabb dolog, hogy nem emelkednek a betegterhek.
A kormány által elfogadott javaslatcsomag tartalmazza azokat az elemeket is, amelyek a nemkívánatos gyógyszerpiaci promóciót hivatottak kiszűrni. Az ilyen esetekben kiszabható büntetés maximumát 25 millió forintról 500 millióra növelik, s nyilvánossá teszik az orvoslátogatók névsorát. Megszüntetnék az egzotikus üdülőhelyekre „szakmai rendezvény” indokkal szervezett nyaraltatásokat is azzal, hogy ezeket előzetes bejelentéshez és indokláshoz kötnék.
Nagy Anna kormányszóvivő közölte: a tervek szerint az év második felében kezdődhet el a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, ami körülbelül 220 ezer embert érintene, akiknek – a becslések alapján – akár a fele is visszatérhetne a munka világába. Azokra a rokkantnyugdíjasokra, akik nem vagy csak segítséggel képesek magukat ellátni, nem vonatkozna a felülvizsgálat. Emlékeztetett, jelenleg Magyarországon 724 ezer rokkantnyugdíjas él, ami nemzetközi összehasonlításban is nagyon magas szám.
Orbán Viktor ismerteti a budapesti csúcs eredményeit - élőben az Origón