Az alapvető kérdés az, hogy lehet-e a kamarai belépésért valamilyen jogcímen pénzt kérni az éves tagdíjon felül. A Magyar Orvosi Kamara szerint igen, a szervezet úgynevezett regisztrációs díjat szed a tagfelvételért, amelynek összegét most a tömeges belépések idejére ötven százalékkal – hatezer forintról háromezerre – mérsékelte. A Magyar Gyógyszerészi Kamaránál csak a budapesti szervezet állapított meg ilyen „külön díjat” – kilencezer forintot –, s ezzel az a furcsa helyzet állt elő, hogy míg a fővárosi patikusoknak fizetniük kellett a belépésért, addig az ország más területein élőknek nem. Ezt kifogásolta levelében egy gyógyszerész Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárnál. A nézetkülönbség a neki küldött államtitkári válasz miatt élesedett ki.
A válaszlevélben foglaltak szerint ugyanis a belépés illetékmentes, amit sokan úgy értelmeznek, hogy más jogcímen sem kérhető pénz a kamarai taggá válásért. Erre utal az is, hogy egy másik jogszabálytervezet azt mondja ki: a beszedett díjat vissza kell fizetni.
Egyesek – például Keszthelyi Gyula tardi háziorvos – kiálltak amellett, hogy nem fizetnek különdíjat, mert az jogellenes. Éger István orvoskamarai elnök viszont másként látja, szerinte csak illetéket nem lehet kérni a beléptetésért. Mivel az általuk szedett regisztrációs díj nem illeték, ezért azt jogszerűen kérik leendő tagjaiktól – vélekedett. Hozzátette: a regisztrációs díj nagyon régóta létezik a kamaránál.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, Horváth Tamás viszont azt mondta: elfogadják az államtitkári választ, s kérték a budapesti szervezetet, hogy ne szedjék tovább a kilencezer forintos díjat. Arról is dönteni kell, hogy mi lesz azoknak a pénzével, akik már befizették az összeget – tette hozzá.
A harmadik egészségügyi köztestület, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara az éves tagdíjon felül nem kér pénzt a taggá válásért – mondta Balogh Zoltán elnök.
Újbudai pedofilügy: A baloldali önkormányzatig érhetnek a botrány szálai?