Drágább lehet a gyógyszer a dohányzó asztmásnak

Csökkentenék a gyógyszerár-támogatás mértékét azoknál az asztmás és tüdőbetegeknél, akik dohányoznak. Ez lehet az első eleme az úgynevezett beteg-együttműködésen alapuló támogatásnak – nyilatkozta lapunknak adott interjújában az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója. Sélleiné Márki Mária beszélt a gyógyszerár-támogatási rendszert érintő megszorításokról, amelyeket ő inkább az ellentmondások kiszűréseként értékel. Elmondta azt is: kommunikációs programsorozatot indítanak, hogy az emberek megértsék az intézkedések célját.

2011. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a gyógyszerár-támogatási rendszerben előírt megszorító intézkedések végrehajtása. Nagyobb lakossági felzúdulásra számított?
– Mi ezt nem megszorító intézkedésnek nevezzük. Már a múlt év végén elkezdtük a teljes rendszer felülvizsgálatát, hogy kiszűrjük az ellentmondásokat, feszültségeket.
– Nehéz nem megszorításként értékelni, hogy két év alatt az állami gyógyszerár-támogatási keret harmadát – több mint 120 milliárd forintot – elvonják.
– Számtalan olyan része van a gyógyszerár-támogatásnak, ami nem hatékony, ezért ezeket a változtatásokat amúgy is meg kellett volna hozni. Tény, hogy ehhez társult egy kormányzati elvárás, ami ezt a folyamatot felgyorsította. Ráadásul egyértelművé vált, hogy az idei költségvetési előirányzatunk nem tartható ilyen nagyságrendű támogatáskiáramlás mellett. Ezért szükség volt arra, hogy az intézkedések egy része július 1-jével hatályba lépjen. A bevételi oldalt érintően a gyártók befizetési kötelezettségének emelése történt meg a támogatott forgalom 12 százalékáról 20 százalékra. Az orvoslátogatói díj is növekedett, s megkezdődött az úgynevezett támogatásvolumen-szerződések felülvizsgálata is. A kiadási oldalt érintően bevezetjük a nemzetközi referenciaárazást, hogy a gyártók ne adhassák sokkal drágábban a medicinákat Magyarországon, mint az EU legolcsóbb tagállamaiban. Amelyik cég a meghatározott árszint fölött marad, annak terméke kizárható a támogatásból.
– Meglepő összehasonlítással illusztrálta az úgynevezett kombinációs – azaz két hatóanyagot tartalmazó – készítmények támogatásának csökkentését. Azt mondta: a sampon és a balzsam is olcsóbb, ha kettő az egyben kiszerelésben vásároljuk meg, ezért ez elvárható a medicinák esetében is.
– A kombinációs készítményeket oly módon támogatta a biztosító, hogy jóval magasabb összeget fizetett ki rájuk, mintha a két komponenst külön-külön támogatta volna. Ha egy sampon és egy balzsam árát vesszük, akkor ezek külön-külön megvásárolva sokkal többe kerülnek, mintha a kettő az egyben flakont választanánk. Ez a gyógyszerkiáramlásban pont fordítva működött. A kombinációs készítmény drágább volt a betegnek, drágább volt a biztosítónak, mintha azt külön-külön gyógyszerként vette volna meg.
– Azért a gyógyszernél más szempontok is léteznek, mint a samponnál. Például az, hogy a betegnek kettő helyett csak egy tablettát kell bevennie.
– Sok esetben a két komponens külön-külön levélben került be a dobozba, azaz a betegnek így is két kapszulát kellett bevennie.
– Az intézkedéscsomag részeként milyen további intézkedések várhatók?
– Megjelent a kormányhatározat, hogy 2012. január 1-jéig milyen előkészítő munkálatokat kell végeznünk. Ennek fontos eleme a beteg együttműködésén alapuló rendszer kidolgozása. Eszerint a gyógyszerek támogatási százalékának megítélésénél szükség van arra, hogy a beteg együttműködjön az orvossal, egyáltalán beszedje a medicinát, s ne alkalmazzon mellette az életmódjában olyan dolgokat, amelyek hatástalanná tehetik a terápiát. Erre jó példa, hogy az asztmás gyógyszerek hatásosságát nagymértékben meghatározza, dohányzik-e a beteg. Még csak a terv szintjén beszélhetek róla, hogy bizonyos időközönként felülvizsgálnánk a páciens állapotát, és ha világosan megállapítható, hogy dohányzik, akkor az asztmagyógyszerét nem 90 százalékos, hanem csak 50 százalékos támogatással kaphatná meg. A gyógyszeres terápia csak a panaszokat enyhíti és a szövődmények valószínűségét csökkenti, a légúti funkció hanyatlásának megállítására csak a dohányzás felfüggesztése képes. Az egészséges életmódra próbáljuk ezzel ösztönözni a beteget, és szeretnénk azt is megakadályozni, hogy a támogatott gyógyszer teljesen hatástalanná váljon. Van egy másik módszer is, amikor jutalmazzuk a beteg együttműködését. Ha a páciens megfelelően szedi a gyógyszerét, és elér egy adott célértéket – például a cukorszintnél –, akkor kaphatná magasabb támogatással a gyógyszert. Ezek azonban még csak tervek, a szakmával történő egyeztetés folyamatban van.
– Nem okoz ez majd konfliktust a beteg és a háziorvos között?
– Ez rendkívül nehéz kérdés. Szeretnénk a lényeget megértetni mind a betegekkel, mind a háziorvosokkal.
– Az intézkedések jelentős része azt a célt szolgálja, hogy a kassza tartható legyen. Ugyanakkor megszorítások idején a lakosság – tartva a drágulásától – elkezd spájzolni, azaz nő a fogyasztás és ezzel a tb kiadása. Nem öngerjesztő folyamat ez?
– Valóban, az előkészítő munkálatok egy ösztönös lakossági reakciót váltottak ki. Egyértelműen látszik a számokon, hogy a támogatáskiáramlás jelentősen eltér az időarányos tervszámainktól.
– Mennyivel?
– A gyógyszereknél az év eddig eltelt időszakában 18 milliárddal többet költöttünk, mint amit időarányosan lehetett volna. A július 1-jével életbe lépő intézkedéseknek ezt is kompenzálni kell.
– Elegendők lesznek ezek az intézkedések ahhoz, hogy a kassza egyensúlyban maradjon, vagy elképzelhetők további megszorítások is?
– Számításaink alapján elegendő lesz.
– A kormány hagyott az egészségügy költségvetésében egy tizenötmilliárd forintos tartalékot, aminek a felhasználását a gyógyszerkassza egyensúlyához kötötte. Megkapja ezt a pénzt az ágazat, ha a kassza egyensúlyban marad?
– Az egészségügynek erre a pénzre nagy szüksége van.
– Eddig javarészt azok az intézkedések léptek hatályba, amelyek a gyártói oldalt érintették, az ő befizetéseiket növelték. A lakosságot érintő intézkedésekkel most fognak szembesülni a betegek, például azzal, hogy a koleszterincsökkentőknek levitték a támogatását. Az újabb tehernövekedés nem okoz majd tragédiát?
– Mi azt képviseltük végig, és ez az alapelv teljesült is, hogy a lakossági terhek ne növekedjenek.
– Ez nehezen értelmezhető, hiszen ha csökken a tb-támogatás mértéke, akkor növekszik a beteg által fizetett térítési díj.
– Olyan jellegű szűkítések folyamatosan történnek, hogy az eddigi 15 termék helyett most csak 5 terméket támogatunk magasabb támogatási kulccsal.
– Tehát annak, aki nem akar többet fizetni, át kell állnia egy másik, olcsóbb gyógyszerre?
– Megpróbáljuk elmagyarázni egyértelmű példákon keresztül, hogy ugyanolyan hatású, többségében azonos hatóanyag-tartalmú készítmények a továbbiakban is azonos vagy olcsóbb térítési díj mellett elérhetők lesznek.
– Hogyan akarják megértetni ezt az emberekkel?
– Programsorozatot indítunk, lakossági, iskolai tájékoztatókat szervezünk, s interaktív kommunikációs lehetőséget is biztosítunk a honlapon keresztül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.