Fizetni kellene a magas cukor-, só- és szénhidráttartalmú ételek, italok, így az energiaitalok, a chipsek, a snackek és az előrecsomagolt sütemények után. A lista még nem végleges, az azonban egyre biztosabb, hogy az új adó nem vonatkozik majd a leginkább egészségkárosító cigarettára és alkoholra. Könynyen lehet, kimarad a névadó hamburger is. A szóban forgó termékek olyan tipikus élelmiszerek, amelyek igazoltan kevés tápanyagot, ám sok extra kalóriát tartalmaznak.
*
Nagy Anna kormányszóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: az adót a termék gyártójának kellene kifizetnie. Amennyiben külföldi élelmiszerről van szó, a belföldön elsőként értékesítőnek kellene lerónia az új adót. A fizetendő összeg mértéke energiaitalonként például 300 forint lenne literenként, a chipseknél pedig 400 forint kilogrammonként. A magas cukortartalmú üdítőknél 10 forintot kellene fizetni literenként. A kormányszóvivő szerint a befolyt pénzt népegészségügyi célokra fordítják majd, ennek részleteiről azonban nem közölt információt.
Nagy Anna hozzátette: tisztában vannak azzal, hogy kizárólag adópolitikával nem lehet felvenni a harcot az egészségtelen életmóddal szemben, nagy hangsúlyt kell fektetni a sportra, a felvilágosító kampányokra és a tudatos életmód népszerűsítésére. Mint hangsúlyozta, az állam nem szeretné tehetetlenül végignézni, hogyan betegednek meg egészséges emberek a helytelen, egészségtelen életvitel miatt, és szorulnak segélyekre vagy ápolásra.
A hamburgeradóról szóló jogszabálytervezet várhatóan még az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszaka alatt a törvényhozás tagjai elé kerül.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház