Járulékfizetés helyett fogyasztási adó?

Dühöngenek az egészségügyi dolgozók, amióta az egészségügyi államtitkárság bejelentette, hogy ösztöndíjjal próbálnak javítani a rezidensek, a szakorvosok és az ápolók egzisztenciális helyzetén – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Éger István. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az érintettek úgy érzik: a kormány ezzel bebizonyította, hogy érdemben nem tesz semmit a bérhelyzet javításáért. Éger egy meglepő ötlettel is előállt: megszüntetné a járulékfizetést, helyette fogyasztási adóval teremtené meg a forrást az egészségügyi ellátórendszer kiadásaihoz.

2011. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhibázott lépésnek nevezte, hogy az egészségügyi kormányzat ösztöndíjjal próbál javítani a rezidensek, a szakorvosok és a szakdolgozók bérhelyzetén. Mi a gond ezzel?
– Folyamatosan garantálni kell a megélhetést biztosító egzisztenciát. Ezt sem ösztöndíjakkal, sem átmeneti pénzekkel, sem semmiféle varázslatokkal nem lehet megtenni. Bért kell emelni.
– Azért választották ezt a lehetőséget, mert az EU-s forrásokat nem lehet közvetlenül béremelésre fordítani. Az állami költségvetésben pedig nincs pénz, főleg nem általános közalkalmazotti béremelésre.
– Nemzeti sorskérdést érintő koncepcionális felvetésről beszélünk. Értettük, hogy eddig Magyarország EU-elnöki tisztséget látott el, s a politikusok nem értek rá csip-csup ügyekkel foglalkozni. De ennek az időnek vége, itt már óriási a baj. A döntéshozóknak be kell látniuk, hogy el kell szakadni a 10-15 éve Magyarországot belülről sújtó, fiskális szemléletű kormányzástól és a pénzügyi kormányzat túlhatalmától. Most fog eldőlni ugyanis, hogy lesz-e működő egészségügyünk, vagy csak egy döglődő rendszerünk, amibe az emberek egyre nagyobb számban fognak belepusztulni. Most minden létező eszközt meg kell ragadnunk, hogy érdemi figyelemfelhívást tudjunk elérni.
– Mit tervez?
– Nem akarunk üzengetni, de szeretnénk a kormány valóban felelős döntéshozóinak a tudomására hozni, hogy emberek halnak meg azért, amilyen helyzetben van az egészségügy. Itt nem arról van szó, hogy én személyesen mit csinálok. Tépi, szaggatja magát a teljes szakma, hogy ráébressze végre a politikusokat a probléma súlyára.
– Ön szerint tehát a politikusok nincsenek tisztában a valós helyzettel. Mégis kit és hogyan akar erre ráébreszteni?
– A miniszterelnököt kell meggyőzni, észérvekkel. Remélem, lesz rá lehetőségem.
– Mi a legnagyobb probléma a tárca ösztöndíjas javaslatával?
– A nyilván jóindulatból kezdeményezett lépésekkel a dolog érdemben nincs megoldva. Ezek kerülő utak, látszatintézkedések, amelyek elterelik a figyelmet arról, hogy valójában mekkora a baj. A kollégákat azonban nem lehet megvezetni, és mivel érzik, hogy ez egy kísérlet erre, még bosszúsabbak lettek. Dühöngenek. Arról nem is beszélve, hogy a szakorvosok és szakdolgozók képzésére, szakképzésére kínált támogatások az érintett kör jó részének a hatályos jogrend szerint már most is járnának, csak éppen nem kapják meg. A tanpénz, a továbbképzési költség, a szállásköltség – ami az illető munkavégzéséhez kapcsolódó továbbképzéshez tartozik – a munkáltató költsége volna. Ha pedig új szakképesítést akarunk valakinek biztosítani, fel kell tenni a kérdést, ugyan miért állna érdekében ez, hiszen a jelenlegi béréből sem tud megélni.
– Sajtóhírek szerint egyelőre pár százra tehető a letétbe helyezett rezidensi felmondólevelek száma. Hány szakorvos csatlakozott az akcióhoz?
– Fogalmam sincs, ezt a rezidensszövetség tudhatja. Azt viszont konkrétan tudom, hogy a minisztérium ösztöndíj-bejelentése inkább növelte, mintsem csökkentette a felmondóleveles akcióhoz való csatlakozási kedvet. A kormány ezzel ugyanis tételesen bizonyította, hogy érdemben nem történik semmi.
– Meglepő ötlettel állt elő nemrég: járulékfizetés helyett fogyasztási adóval teremtene forrást az egészségügynek. Miben látná ennek előnyét?
– Egyre gyakrabban halljuk, hogy nem elegendőek a járulékbevételek. Erről még beszélgethetünk egy ideig, de ezek a bevételek nem fognak növekedni. A járulék mértékét ugyanis nem lehet jelentősen emelni, de ami ennél is fontosabb, az emberek jó része elcsalja vagy kényszerből elcsalatják vele a jövedelmét. Örök probléma Magyarországon, hogy minimálbérre van bejelentve az is, aki X6-os BMW-be ül be, hogy elhajtson a balatoni vízparti nyaralójába. Ez egy csőd. Ma a fogyasztás az, ami garantáltan tetten érhető.
– Mi történne egy ilyen rendszerben a nyugdíjasokkal, az inaktívakkal vagy éppen a munkanélküliekkel?
– A most bevezetett hamburgeradó egy olyan sínpályát fektet le, amin, ha végig lehet vezetni ezt a vonatot, akkor végig lehet rajta küldeni egy másikat is. Én erre tettem javaslatot. Magyarországon évtizedes múltja van a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak. Valaha ezt úgy fizettük, hogy aki sokat autózott, sok benzint vett, és a benzin árába be volt építve a biztosítás díja. Ebből kiindulva felszabadítanám a munkavállaló járulékát, ami azt jelenti, hogy ő ezt gyakorlatilag nettó keresetnövekedésként éli meg. Magyarul: lehetőséget adok a belső fogyasztás növekedésére. Ez még munkahelyteremtő lépés is lehet. Igaz, a másik oldalon nyilvánvalóan árat fognak emelni, hiszen valahol meg kell jelenniük ezeknek a terheknek.
– Az utóbbi időben elmérgesedett a viszonya a szaktárcával. Mi az oka ennek?
– Megpróbáltam a közelmúltban ismét tompítani a feszültséget, mert valóban nem érzem szerencsésnek ezt a diszharmóniát. De kettőn áll a vásár. A saját véleményemet és a köztestületi álláspontot kötelességem kommunikálni, és ezen nem lehet megsértődni. Inkább egyeztetni kellene. A szocialista–szabad demokrata kormányok egészségügyi vezetésével sem sikerült, de ott legalább behívtak a minisztériumba, és osztályvezetői szinten elbeszélgettünk, kinek mi a véleménye. Igaz, aztán soha nem vették figyelembe a javaslatainkat. Jelenleg rosszabb a helyzet. Sokkal rosszabbul esik, hogy az intézkedések előtt nem sikerül elmondanom: szerintem ezt nem így kellene csinálni. Bíztunk benne, hogy most végre máshogy lesz. De nem lett.
– Az utolsó ügy, ami feszültséget keltett a tárca és a kamara között, a köztestületi belépésért szedett regisztrációs díj volt. A tárca szerint jogtalan volt, s vissza kellene fizetni, aminek önök nem tesznek eleget.
– Ma is az az álláspontunk, hogy jogszerűen szedtük a regisztrációs díjat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.