Bejelentést kaptunk a Szegedi Tudományegyetemről, miszerint hamis potencianövelő étrend-kiegészítőt azonosítottak, ezért vizsgálatot rendeltünk el, amelyet a területileg illetékes népegészségügyi szakigazgatóság végez – közölte lapunk kérdésére az ÁNTSZ kommunikációs osztálya.
Lapunk a napokban számolt be arról, hogy megdöbbentő eredményre jutottak a szakemberek a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán. Helyi drogériákban és szexboltokban hatféle étrend-kiegészítőt vásároltak, amelyeket mind potenciafokozóként ajánlottak. Ezeket részletes analitikai vizsgálatnak vetették alá, s megállapították, hogy a vizsgált termékek ötven százaléka, azaz három étrend-kiegészítő – a V.I.P. Gold, a Viapro Forte+ és a Blue Dragon II. – tiltott hatóanyagot tartalmaz. Szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak a készítményekben, noha a jogszabályok szerint ilyet az étrend-kiegészítők nem tartalmazhatnak. Ezek a termékek tehát hamisnak minősülnek.
Tavaly nyáron ugyanez a tudományos műhely már végzett egy hasonló, nagyszabású kutatást. Akkor 53 olyan terméket találtak, amelyet potencianövelőként vagy ilyen hatást sejtetve kínáltak. Megállapították, hogy közülük 25 termék eleve illegálisan került a hazai piacra, azokat ugyanis nem jelentették be az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél. Kémiai vizsgálatnak tíz étrend-kiegészítőt vetettek alá. Közülük hatban szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak. További két készítményben mutattak ki a csomagoláson fel nem tüntetett koffeint, illetve johimbin nevű szert, ez utóbbi korábban gyógyszerként volt forgalomban Magyarországon, de ma már nem használják. Tehát a tízből mindössze két olyan készítmény akadt, amely feltehetőleg a csomagolásán feltüntetett összetevőket tartalmazta. Ezután az ÁNTSZ is elvégeztette az analitikai vizsgálatot, amely igazolta a Szegedi Tudományegyetem eredményeit. Ezért a hatóság betiltotta a szerek forgalmazását.
A piacot azonban nem sikerült megtisztítani, ezt bizonyítják az új eredmények – vélekedett lapunknak nyilatkozva Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke. Hozzátette: az előző vizsgálat után megkezdődött az étrend-kiegészítőkről szóló jogszabály módosítása – voltak is szakmai egyeztetések az ügyben –, a módosításokat azonban még mindig nem hirdették ki, pedig azok kecsegtetnek némi pozitív eredménnyel.
Egyre több az influenzás beteg Magyarországon