Hat olyan, nagy összegű szerződést kötöttek Zuglóban Papcsák Ferenc 2010 és 2014 közötti polgármestersége idején, amely sértette a kerület érdekeit. A keletkezett kár elérheti a több százmillió forintot is – legalábbis ezt állítja az önkormányzat megbízásából készített 17 oldalas, a pénzügyi, gazdasági és jogi átvilágítás eredményét összegző jelentés. A dokumentumban több esetben is azt javasolják a mostani vezetésnek, hogy tegyenek feljelentést hűtlen kezelés gyanúja miatt, néhány ügyben pedig kártérítési pert is indokoltnak tartanak. A zuglói önkormányzatnál lapunk kérdésére azt mondták, „hamarosan” megteszik a szükséges jogi lépéseket, jelenleg a hivatal jogászai vizsgálják, hogy pontosan milyen tartalmú feljelentésekkel forduljanak a rendőrséghez. Az érintett szerződések közül több esetében már korábban is történt büntetőfeljelentés.
Papcsák Ferenc korábbi fideszes polgármester viszont politikai támadásként értékeli az elszámoltatási jelentés időzítését. – Amikor távoztam a polgármesteri székből, minden információt átadtam az új vezetésnek, ez a jelentés pedig már három évvel ezelőtt elkészült. Több mint kétezer szerződésből hatot vettek elő, egyértelmű, hogy az ügyből politikai hasznot akarnak húzni egy évvel a választások előtt – mondta lapunknak. A XIV. kerületi polgármesteri hivatal sajtóosztálya erre reagálva ugyanakkor azt közölte, hogy a jelentés idén készült el, ezért hozták nyilvánosságra április végén. A korábbi fideszes polgármester a jelentés hitelességét is megkérdőjelezte. – A ciklus vége felé, 2013-ban az Állami Számvevőszék teljes körű vizsgálatot folytatott Zuglóban, és mindent rendben talált. Veszteség nem keletkezett, sőt, még hatmilliárdos vagyonnövekedéssel adtuk át a kerületet – fogalmazott, a mostani vezetőknek pedig azt üzente, hogy „tegyenek nyugodtan feljelentést”.
Az egyik kifogásolt szerződést még 2012-ben kötötte az önkormányzat a Hungast-Mecsek Kft.-vel. A megállapodás értelmében a Hungast azt vállalta, hogy három önkormányzati konyha és a hozzá tartozó tálalóhelyek átvételével biztosítja a helyi közétkeztetést, átveszi az alkalmazottakat, legkésőbb 2013 szeptemberéig pedig elvégzi a szükséges felújításokat is. A szerződést azonban – a jelentés szerint – a következő évben Papcsák Ferenc kétszer is módosította, méghozzá úgy, hogy a benne szereplő összeg nem változott, viszont a Hungastnak már nem kellett elvégeznie a felújításokat. Az a papírokból nem derül ki egyértelműen, hogy ez összegszerűen mekkora „kedvezményt” jelentett a Hungast-Mecseknek, de a jelentés szerint százmillió forintos nagyságrendű lehetett az elengedett szolgáltatás értéke. A dokumentum szerint a kerület vezetésének hűtlen kezelés gyanúja miatt kellene feljelentést tennie, emellett érdemes lenne kártérítési pert is indítani az olyan kifizetett összegek miatt, amelyek után nem történt ellenszolgáltatás. Utólag egyébként – már az új kerületi vezetők – ismét módosították a közétkeztetési szerződést. A megállapodás értelmében a Hungast bruttó 180 millió forint értékben vállalt felújítási és eszközbeszerzési munkákat, ezekért azonban Zugló már nem fizetett.