Visszatért az osztrák átmeneti médiatulajdonos

Három megyei lapot szerzett Heinrich Pecina, a Népszabadság bezárója. Az üzletember bárkivel lepaktál a busás profitért.

M. László Ferenc
2017. 08. 02. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három évvel ezelőtt egy őszi délután a Corvin moziban gyülekeztek a nemrég alakult lapkiadó, a Mediaworks újságírói, hogy végre találkozhassanak a cég tulajdonosával, Heinrich Pecinával. A titokzatos osztrák üzletember elegáns kétsoros öltönyében vonult be a dolgozók elé, hogy mindenkit megnyugtasson: hosszú távra tervez, „még az is lehet, hogy soha nem adja el a szerzeményét”. Később akárhányszor találkozott a tulajdonában lévő lapok vezetőivel, dicsérte a portfólióba tartozó Népszabadságot, gratulált a lap megújításához. Úgy látszott, rendkívül büszke, hogy övé az egyik legnagyobb példányszámú politikai újság.

„A Népszabadság az elmúlt tíz évben csak veszteséget termelt, a példányszám drasztikusan csökkent, mivel az emberek már nem érdeklődtek az újság iránt” – 2016 októberében már így magyarázkodott az osztrák gazdasági hetilapnak, a Profilnak, hogy miért szüntette meg egyetlen éjszaka alatt a hatvanéves újságot. Pedig ekkor már nyilvánvaló volt, hogy Pecina a Mediaworksszel is azt tette, amit korábban a legtöbb kelet-európai vállalkozásával: egy átmeneti időre a nevére vette, hogy a valódi – politikai vagy gazdasági okok miatt kínos – vevő kilétére ne derüljön fény. Azaz a Népszabadság bezárásának teljesen más oka volt, mint amiről az interjúban beszélt. A Profilnak adott interjú elkészítésekor ugyanis Pecina már az adásvétel lezárásáról tárgyalt az Opimus Press Zrt.-vel, amely Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Orbán Viktor barátjának érdekeltsége.

Részben ezért gondolja mindenki azt, hogy Pecina újbóli feltűnése a magyar médiapiacon nem véletlen. Mint arról a Hír TV elsőként beszámolt, az osztrák vállalkozó cége, a Media Development Management (MDM) Kft. megvásárolta a szintén osztrák tulajdonban lévő Russmedia Kft.-t, amely a borsodi, a szabolcsi és a hajdú-bihari napilapot adja ki. A vásárláshoz a Mészáros Lőrinc-féle Magyar Takarékszövetkezeti Bank és az MKB biztosított hitelt. Ráadásul az MDM a mögötte álló ciprusi cégtől 7,2 millió eurós tőkeinjekciót is kapott, a HVG pedig arról írt, ebből 2,2 milliárdnyi összegből Pecina valamelyik nagy online médiát akarja megszerezni. A Russmedia-féle megyei lapok eleste után már csak a Kisalföld és a Délmagyarország őrzi önállóságát, de nem sokáig. Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, a filmügyi kormánybiztos, Andy Vajna cége engedélyt kért és kapott a médiahatóságtól a két lap kiadójának felvásárlására.

Heinrich Pecina különféle befektetései révén már jó ideje jelen van Magyarországon. Ismerői azt mondják róla, csak a modora kifogástalan, amúgy nincsenek skrupulusai: bárkivel hajlandó üzletelni. Másfél hónappal a Népszabadság bezárása előtt – amikor a lap vezetői felszólították, valljon színt, mikor fogja eladni az újságot – rezzenéstelen arccal azt mondta: „most veszek, nem eladok”. Ezzel arra utalt, hogy a Mediaworks éppen lezárni készült a német tulajdonban lévő, négy megyei lapot kiadó Pannon Lapok Társasága (PLT) Kft. felvásárlását. Októberre kiderült, a „most” Pecinánál a per pillanatnyi állapotot jelenti, hiszen az egész médiabirodalmát pár hét leforgása alatt átadta az Opimusnak. Állítólag a PLT német tulajdonosának kínos lett volna fideszes oligarchákkal egyezkedni, de abba már belementek, hogy az osztrák üzletember zavarja le az ügyletet.

Már a Mediaworks 2014-es elindulásakor rebesgették: a Pecina érdekeltségébe tartozó Vienna Capital Partners csak átmeneti tulajdonos. A médiacég azért jött létre, mert a médiahatóság megakadályozta két óriáskiadó, az Axel Springer és a Ringier hazai egyesülését, így kénytelenek voltak több újságot is egy harmadik félnek, a Mediaworksnek leadni, hogy zöld jelzést kaphasson a fúzió. A vállalatot az Orbán Viktorral és Lázár Jánossal jó viszonyt ápoló milliárdos, Spéder Zoltán bankja, az FHB hitelezte. Spéder egyébként is jóban volt Pecinával, akinek egy nagyobb részvénypakettje volt a bankban, a Mediaworkszöt pedig a Népszabadság bezárásáig a magyar bankár bizalmasa, Rónai Balázs irányította. Ám 2015 végén – máig rejtélyes okoknál fogva – Spéder kegyvesztett lett, a kormányzati propagandagépezett célkeresztjébe került. Pecináról is megjelent egy „leleplező” cikk – az osztrák üzletembert Ausztriában sikkasztással gyanúsították egy régebbi bankügylet miatt – egy Fidesz-közeli hírportálon, de ez pár órán belül eltűnt. Úgy tudjuk, a vállalkozó megüzente a Fidesz vezetőinek: kész tárgyalni.

Korábban a szerbiai Blic bulvárlap esetében is csak átmeneti tulajdonos volt, ahol lényegében közvetítő volt a német Gruner & Jahr és a svájci Ringier között. De a 2000-es években megfordultak a kezén Mol-, TVK- és Borsodchem részvények is. Akkoriban a nyugati sajtó is arról cikkezett, hogy az ügyletek hátterében az orosz gázipari óriás, a Gazprom állt. Egy biztos, Pecina jó kapcsolatot ápolt Megdet Rahimkulovval, aki a Gazprom és a Mol közös vállalatát, a Panrusgázt irányította. A Borsodchemet végül a kínai Wanhua Industrial Groupnak adta el. A Heti Válasz egy éve derítette ki, hogy ennek a cégnek a vezetői lobbizták ki Rogán Antalnál és Habony Árpádnál a letelepedési kötvény bevezetését, majd az üzlet legnagyobb haszonélvezői lettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.