„Újra be fogjuk nyújtani a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szakértői által elkészített törvénytervezetet, harmadszor is be fogjuk nyújtani, harmadszor is jelezni fogjuk a magyar Országgyűlésnek (...), hogy van alternatíva” az egészségügy átalakításában – mondta a Fidesz szakpolitikusa.
Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának fideszes alelnöke hozzátette: törvényjavaslatuknak – amelyet a civil szervezetek is támogatnak – legalább a tárgysorozatba vételét támogatni kellene az Országgyűlésben azért, hogy szakmai vitát folytathassanak. A parlament egészségügyi bizottsága szerdán nem vette tárgysorozatba a Fidesz-KDNP törvényjavaslatát, amelynek célja az egybiztosítós, nemzeti kockázatközösségen alapuló, szolidaritás elvű egészségbiztosítás visszaállítása.
Arra a kérdésre, hogy elfogadható-e a Fidesz számára, ha a régiós pénztárak megmaradnak, ám állami tulajdonban, Mikola István közölte: ez elfogadható, ám új törvényre van szükség, hiszen a mostani jogszabály a piacnyitásról, a pénzügyi befektetők szerepvállalásáról szól. Mint elhangzott, a Fidesz egyetért azzal, hogy az európai tervezési-statisztikai régiók mentén jöjjenek létre az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) regionális decentralizált igazgatási szervezetei. A baj az ellenzéki képviselő szerint az, hogy ebben a koalíciós partnerek között nincs egyetértés.
Mikola István megjegyezte: az egészségügyi miniszter újra és újra a pénzügyi befektetők szerepét hangsúlyozza, azt, hogy a reform nem ér semmit, „ha nem jelennek meg természetesen az ő klientúrájukhoz közel álló pénzügyi nagyvállalkozók, befektetők”". A fideszes politikus emlékeztetett: az egészségügyi bizottság szerdai ülésén önálló képviselői indítványként terjesztették elő a Fidesz-KDNP Orbán Viktor, Mikola István, Semjén Zsolt és Nagy Kálmán által jegyzett törvénytervezetét, amelynek célja Mikola István szavai szerint az, hogy „segítsenek a kormánynak visszavonni az egészségbiztosítás piacosítására vonatkozó törvényt”.
Kitért arra, hogy előterjesztésük a „kifarolás” lehetőségét szolgálta volna „a mostanra kialakult csapdahelyzetből a kormányoldalnak, ám e lehetőséggel utóbbi nem élt”. „Továbbra is úgy látjuk, hogy a kis liberális politikai erő forgatja ujja körül az MSZP-t, a szocialisták pedig, mivel nincs egészségügyi stratégiájuk és programjuk, örök kompromisszumokra törekednek” – fogalmazott a Mikola István, aki szerint a kompromisszumok egyre nagyobb veszélyt jelentenek. Példaként említette azt a hírt, amely szerint a koalíciós egyeztetéseken felmerült, legyenek száz százalékos állami tulajdonú pénztárak, és legyenek olyanok is, amelyekben helyet kapnak a befektetők.
Mikola István szerint az ilyen megoldás esélyegyenlőtlenséghez, szegregációhoz vezetne, hiszen ott, ahol van fizetőképes kereslet – mint a fővárosban -, megjelennének a befektetők, míg a szegényebb országrészekben maradna a szegény állam. A fideszes képviselő úgy látja, egy ilyen megoldással megpecsételődne az elmaradott térségekben élők gyógyulási esélye.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.