A Debreceni Egyetembe olvadt a Mátrai Gyógyintézet

Péntektől a Debreceni Egyetem keretein belül tevékenykedik a Mátrai Gyógyintézetet (MAGY). Az integrációt két évvel ezelőtt az egyetem orvoscentruma (DEOEC) kezdeményezte, mert így a kölcsönösen előnyös szakmai együttműködésen túlmenően új rehabilitációs képzőhellyel bővítheti az oktatás lehetőségeit – tájékoztatott Paragh György, az orvoscentrum elnöke.

2008. 05. 30. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az két intézmény együttműködése 2006-ban egy kooperációs megállapodással kezdődött, majd aláírták az oktatókórházi szerződést. Ez utóbbi alapján a kooperáció kiterjedt az aktív- és rehabilitációs ellátáson túlmenően az orvos- és szakorvosképzésben történő együttműködésre is. E háttérre alapozva a DEOC 2007-ben megalapította az ország első és jelenleg egyetlen rehabilitációs tanszékét azzal a céllal, hogy jelentős előrelépést tegyen az észak-keleti régióban folyó rehabilitációs ellátás, illetve képzés szakmai színvonalának növelésére. Az integráció következtében tovább erősödhetnek az aktív ellátás területén kialakított szakmai kapcsolatok is. Különösen a légzőszervi, szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek gyógyításában aknázhatja ki az intézményi egységesülés előnyeit a MAGYS és a DEOEC -hangsúlyozta Paragh György.

Kerényi Erika, a DEOEC-be integrált mátraházi gyógyintézmény új főigazgatója arról tájékoztatott: a szubalpin klímával rendelkező mátraházi szanatórium és a vele összetartozó kékestetői gyógyszálló 1932-ben kezdte meg működését. Megépítésüktől a TBC-s, illetve egyéb idült légúti betegségek kezelésének legmodernebb közép-kelet-európai gyógyintézménynek számítottak, Csonka László terápiás elképzeléseit követve a gyógyítást a klimatikus viszonyokra alapozták. 1980-ban a két mátrai intézményt felújították, és hozzájuk csatolták a parádi szanatóriumot is, ám 1994-ben a parádi egység újra önálló lett.

Kékestetőn és Mátraházán pedig drasztikus ágyszámcsökkentés kezdődött: Mátraházán 525-ről 240-re csökkentették a finanszírozott ágyak számát két év alatt, Kékestetőn pedig 335-ről 100-ra csökkent az ágyszám. 1998-tól egy százágyas szociális otthon kezdte meg működését az intézmény területén, 2002-ben pedig plusz rehabilitációs ágyak finanszírozásával növelték a két intézmény gyógyító kapacitásait. Kékestetőn 55, Mátraházán pedig húsz rehabilitációs ágyat kaptak. Jelenleg a két intézmény együttesen 415 ágyon működik. Az aktív ágyak a Heves megyei betegek gyógyítását szolgálják, a rehabilitációs és krónikus ágyakra pedig speciális klimatikus adottságai miatt országos beutalási lehetőséggel rendelkezik az intézmény.

2007 tavaszán a szakmai struktúra megváltozott, 405 ágyon 261 szakrendelési órában látja el alapfeladatát a MAGY. A DEOEC oktatókórházaként kiszolgálja a rehabilitációs tanszéket, aminek 50 belgyógyászati, 50 kardiológiai, 100 pulmonológiai 20 onkológiai rehabilitációs ágya van. Heves megyei centrumként a MAGY keverékinfúziós háttérrel a pulmo-onkológiai betegeket is ellátja. A 105 aktív ágyból öt ágyon intenzív tüdőgyógyászati ellátás folyik. A krónikus pulmonológiai ellátást nyolcvan ágy szolgálja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.