Gáncs megemlítette, hogy a reformáció üzenete szerint Jézus boldog életre hívta az embert, ám „a hitért sokszor szenvedni is tudni kell”. A reformáció emlékparkjában rendezett ünnepségen a püspök kiemelte: a reformáció nem egyházszakadást akart előidézni, hanem azt tűzte ki célul, hogy a Biblia igéi „új fényben látszanak”.
Szabó István református püspök a reformáció tanításából az isteni kegyelemre hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy „Isten minden élet forrása, benne van minden tökéletesség„. A mai embert viszont „rémületbe ejtik, hogy Istenbe vetett hitét kicsúfolják, erkölcsi értékrendjét elsikkasztják”. Az utóbbi évek létbizonytalanságáról szólva idézte a Bibliát, miszerint Jézus azt mondta tanítványainak: „ne aggodalmaskodjatok, tudja az Atya, hogy mire van szükségetek”. A szükségletek közül a krisztusi kegyelmet, a bűnből való megváltást emelte ki, mint amire igazán szüksége van az emberiségnek. Ha valakinek az élete csődbe jut, Isten akkor is örök üdvösséget adhat az embernek – tette hozzá.
Mészáros Kálmán baptista egyházelnök felidézte: a múltban a hitüket megvallók „sokszor kerültek nehéz helyzetbe”, így vállalták a börtönt vagy a halált a reformáció egyes követői is. Hangsúlyozta, hogy „a reformáció ünnepének csak akkor van értelme, ha tanítása forrásul szolgál a jövőre nézve”, mert „csak a megújulni képes egyháznak van jövője”.
Október 31-én világszerte arra emlékeznek, hogy Luther Márton, német Ágoston-rendi szerzetes és egyetemi tanár, a reformáció elindítója 1517-ben ezen a napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára.
(MTI)