A politikusoknak felelősségük van abban, hogy az indiai keresztényüldözések mihamarabb megszűnjenek – közölte a bíboros. Utalt arra, hogy az egyik indiai államban múlt kedden egy keresztény asszonyt meggyilkoltak, több ezer ember pedig fedél nélkül maradt, mert felgyújtották házaikat, valamint tízezrek menekültek el otthonaikból.
A CCEE közleményében szolidaritását fejezte ki India keresztény lakosságának és főpásztorainak, és felszólította az európai kormányzatokat és intézményeket, hogy vessenek be minden lehetséges eszközt az erőszak megfékezésére – tette hozzá. Szólt arról is, hogy Irakban és Latin-Amerikában ugyancsak atrocitások érik a keresztényeket, Irakból több ezren menekültek el, mert keresztény hitük miatt üldözték őket.
Ezzel kapcsolatban Erdő Péter az MTI kérdésére megjegyezte: a köztársasági elnöknek átadott nyilatkozatnak hosszú távon lehet csak eredménye, „azt hiszem várni kell egy darabig, és figyelni a híreket Indiából, amelyek azonban mindmáig eléggé aggasztóak”. Szólt arról is, hogy Irakban és Latin-Amerikában ugyancsak atrocitások érik a keresztényeket, Irakból több ezren menekültek el, mert keresztény hitük miatt üldözték őket.
A CCEE elnöke arról is beszélt, hogy a közgyűlés megállapította: a közéleti szereplők érdeklődése megnőtt a vallás iránt, amely jelenségre a katolikus egyháznak megfelelően kell reagálnia. Egyebek mellett megemlítette, hogy a papszentelések száma jó néhány éven keresztül csökkent, viszont 2008-ban már az előző évhez képest növekedés mutatható ki. Elmondta, hogy a vallásoktatás európai helyzetéről a CCEE felmérést készített, amiről még az idén tesznek közzé adatokat.
Erdő Péter kitért arra, hogy októberben Brüsszelben lesz az iszlám-katolikus párbeszéd egyik legfontosabb eseménye, amelynek végén zárónyilatkozatot tesznek közzé. Ehhez hasonlóan az olaszországi Trentóban a katolikus és az ortodox egyházi vezetők találkoznak, ahol a család lesz a központi téma.
(MTI)
Menczer Tamás: A németeket is megvédték a brüsszeli szabályok, ugye, Peti?