„Egymillió embernek kell a Parlament elé vonulnia”

Összefogásra, a kormány megbuktatására, a nemzeti tulajdon védelmére, új államalapításra szólítottak fel szombaton Püspökladányban a polgári körök és a gazdakörök találkozójának előadói. Bencze Izabella elmondta: az állam tulajdona a nemzet tulajdona, amit úgy kell megvédeni, mint tették azt 1848. március 15-én vagy 1956. október 23-án: tisztán, erőszakmentesen, de összefogva. Fricz Tamás politológus cselekvésre szólított fel: „Itt az ideje, hogy cselekedjünk” – mondta, s szavai szerint „ez a tavasz kell legyen a cselekvés ideje”. • Bíró Ildikó: „El kell takarítani a kártékony kormányt”

MNO
2009. 03. 07. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Föld, víz, gyermek – ez Magyarország jövője, mondta köszöntőjében a polgári körök II. országos konferenciájának és a gazdakörökkel közös találkozójának témájára utalva Arnóth Sándor, Püspökladány polgármestere. Megítélése szerint „nagy baj van az országban, amikor meg kell fognunk egymás kezét”, s ezt az összefogást jelzi, hogy mintegy ezren vesznek részt az országos találkozón.

Bíró Ildikó (Fidesz) országgyűlési képviselő, a polgári körök erkölcsi testületének tagja, a találkozó háziasszonya nagy tapsot kiváltva kijelentette: „El kell takarítani a kártékony kormányt.” Minden ilyen találkozó lépés e végső cél felé – tette hozzá.

Osztie Zoltán, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) elnöke arról beszélt, hogy a manapság sokat emlegetett gazdasági válság mögött a nemzet válsága, a mögött erkölcsi válság van, aminek a gyökere a hit válsága. A keresztény gyökereket kell megszilárdítani, s helyreáll az erkölcs, a nemzettudat, s majd javul a gazdaság is – fűzte hozzá.

Simó József, a Czegei Wass Alapítvány magyarországi elnöke arról beszélt, hogy „a gyermek nem csak kenyérpusztító, segít is nekünk”. A jövő Magyarországa számára nem vagyontárgyakat kell hagyni, hanem gyermekeket. A gyermek alapkő a jövőhöz – mondta.

Jókai Anna Kossuth-díjas író szerint az „ember kenyérrel és igével él”. Az ige minden normális politikának alapja kell, hogy legyen, s az ország ebből a szempontból most válságban van – hangsúlyozta. Szólt arról, hogy a pénz csak a mindennapi megélhetés szempontjából számít. „A kenyér, a búza szent!” – mondta nagy tapssal fogadott beszédében Jókai Anna.

Varga Norbert, a polgári körök koordinációs és szóvivői csoportjának vezetője bejelentette: nyár végére, ősz elejére olyan nagyszabású szabadtéri összefogásra kerül sor, amely elgondolkodtatja a kormányt arról, hatalmon maradhat-e. „Népi, békés ellenállással végigvisszük azt, amit a parlamentben a pártok nem tudtak elérni” – közölte.

Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese szerint a föld és a víz törvénnyel védett vagyon kell, hogy legyen. „Az állam tulajdona a nemzet tulajdona, 16 millió magyaré, amit úgy kell megvédeni, mint tették azt 1848. március 15-én vagy 1956. október 23-án: tisztán, erőszakmentesen, de összefogva.” Bencze Izabella szerint az ország minden részéből egymillió embernek kell a Parlament elé vonulnia, hogy kikényszerítse a változásokat – mondta vastapsot kiváltva a szónok.

Szöőr Anna, az Október 23. Bizottság elnöke ezt azzal toldotta meg, hogy a határon túli magyarsággal összefogva vonuljanak a Parlament elé. A szónok 1956 példáját felidézve kijelentette: a magyar nemzet kötelessége, hogy antikommunista legyen.

Jakab István (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Magosz elnöke a nemzeti szuverenitás alapjának nevezte a földet, ami nélkül nincs haza, nincs nemzet. Ebben nem ismernek alkut, a földet minden eszközzel meg kell tartani – mondta. Jakab István szerint most állnak a „legnagyobb ütközet” előtt: városnak és vidéknek, parasztpolgárnak és városi polgárnak együtt kell fellépnie a föld, az erdők védelmében.

Ángyán József országgyűlési képviselő (Fidesz) szerint egy „mohó, zsákmányszerző banda” rendezkedett be saját tőkeérdekei mentén az országban, amelynek gátlástalan kirablása zajlik. Elkerülhetetlennek nevezte az elszámoltatást, s kijelentette: „új erkölcsi alapon, új alkotmányra épülő, új államalapításra van szükség”.

Fricz Tamás politológus cselekvésre szólított fel: „Itt az ideje, hogy cselekedjünk” – mondta, s szavai szerint „ez a tavasz kell legyen a cselekvés ideje”. A politológus az 1848-as márciusi ifjak mintájára 12 pontban foglalta össze követeléseiket, amelyeket a megerősödött civil szférának a mindenkori kormányokkal szemben érvényesíteniük kell.

Az országos találkozó résztvevőit levélben köszöntötte Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének üdvüzletét Toró T. Tibor alelnök tolmácsolta. A rendezvényen a Polgári Körök zászlaját ünnepélyes keretek között adták át a püspökladányi polgári köröknek.

Orbán Viktor a 2002-es elvesztett országgyűlési választások után, a budai Várban tartott nagygyűlésen hívta életre a polgári körök mozgalmát, arra hivatkozva, hogy ha a sors úgy hozza, együtt mozdulhassanak. Azóta több mint tízezer polgári kör jött létre az országban, amelyek évente rendeznek országos találkozót vagy konferenciát. A polgári körök koordinálásával Orbán Viktor 2002-ben Hende Csabát bízta meg, aki később az MDF-ből átlépett a Fideszbe. 2007 augusztusától pedig Bíró Ildikó fideszes országgyűlési képviselő vette át a feladatot. Kövér László az MTI-nek adott tavalyi interjújában fontosnak nevezte a polgári körök megalakulását, mert szerinte e nélkül a Fidesz 2002 óta talán a jelentéktelenségbe süllyedt volna. Mint mondta, a polgári körök legheroikusabb időszaka a 2002-es választások utáni 1-2 év volt, aztán egyfajta „apály” következett, de csak látszólagosan, mert közülük sokan beléptek a Fideszbe.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.