Még három napig, péntekig kérhet igazolást a június 7-i európai parlamenti (EP-) választásra az a választópolgár, aki a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, de Magyarország egy másik településén élni kíván a választójogával. A magyar választópolgárok az EP-választáson nemcsak lakóhelyükön, hanem más magyarországi településen is voksolhatnak, ha ezt előre kérik a helyi választási iroda vezetőjétől, azaz a jegyzőtől. Igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján a választás előtti második napig, június 5-ig kérhetnek a választók. Ajánlott levélben is lehetett igazolást kérni, ám ebben az esetben a kérelemnek június 2-ig meg kellett érkeznie a helyi választási irodába. Ha a választópolgár az igazolás kiadását követően valamiért meggondolja magát, és mégis a lakóhelyén szeretne szavazni, akkor csütörtökig, június 4-ig még kérheti a lakcíme szerinti helyi választási iroda vezetőjétől, hogy vegye vissza az eredeti szavazókörbe. A kiadott igazolást ekkor bevonják, így nem fordulhat elő, hogy a polgár két helyen is szavaz. Az igazolás kiadásához a jegyzőnek szüksége van a kérelmező nevére, személyi azonosítójára, lakcímére, továbbá annak a településnek a nevét is közölni kell, ahol a választó szavazni kíván.
Lezárják a kampányt
Csütörtökön tartja EP-választási kampányának zárórendezvényét, illetve záró sajtótájékoztatóját a legtöbb párt, így az MSZP, a KDNP, az MDF, a Jobbik és az LMP. A Fidesz kampányzárásaként Orbán Viktor pártelnök vidéki városokban tart választási gyűléseket. A Munkáspárt szerdán, az SZDSZ pénteken zárja kampányát. Az MCF Roma Összefogás Párt nem tart ilyen jellegű rendezvényt. Az MSZP csütörtökön a Millenáris Parkban tartja európai parlamenti kampányzáróját.
Orbán országjárásra indult
Országjárásra indul az EP-választások kampányának utolsó hetében Orbán Viktor; a Fidesz elnöke vidéki városokban tart választási gyűléseket. A pártelnök a szombati kampánycsendig minden nap két vidéki városban mond beszédet egy-egy délutáni, illetve esti választási gyűlésen – mondta Szijjártó Péter, az elnöki kabinet vezetője. Orbán Viktor – a keddi zalaegerszegi és szombathelyi állomás után – szerdán Győrbe és Székesfehérvárra, csütörtökön Nyíregyházára és Egerbe, pénteken pedig Kecskemétre és Szegedre látogat. A Fidesz külön Budapesten nem tart kampányzáró rendezvényt. A trianoni békediktátum évfordulóján, június 4-én, csütörtökön tartja EP-kampányzáró rendezvényét a főváros XI. kerületében, a Klebelsberg Kuno-szobornál a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP). A rendezvényen beszédet mond Semjén Zsolt pártelnök-frakcióvezető és a KDNP alelnöke, a Fidesz–KDNP közös EP-listájának ötödik helyét elfoglaló Surján László. Az Országház tőszomszédságában zárja kampányát szerdán a Magyar Kommunista Munkáspárt; az eseményen Thürmer Gyula pártelnök mellett felszólal Georgosz Marinosz, a Görög Kommunista Párt Politikai Bizottságának tagja, parlamenti képviselő is.
Az MDF és az SZDSZ nem tart nagy kampányzárót
Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt mondta, pártja nem tart kampányzáró rendezvényt, helyette kampányösszefoglaló sajtótájékoztatót tartanak csütörtökön a párt Szilágyi Erzsébet fasori székházában. Az SZDSZ nagy kampányzárót nem tart, de pénteken Fodor Gábor pártelnök és Szent-Iványi István, a párt EP-listavezetője 11 órakor sajtótájékoztatót tartanak a budapesti Városháza parkban, ahol egész nap látható lesz az „Egy a magyar!” című kiállítás anyaga. A Jobbik közlése szerint pártjuk csütörtökön 18 órától a budapesti Március 15-e tér melletti Petőfi téren tartja országos kampányzáró gyűlését és Trianon-megemlékezését. A Lehet Más a Politika (LMP) honlapján olvasható tájékoztatás szerint a párt csütörtökön 16.30-tól „Élő szívdobbanás” címmel tart rendezvényt a Kossuth téren. Az MCF Roma Összefogás Párt nem tart kampányzáró rendezvényt, mivel kampánynyitót sem tartott.
Szolgálatot teljesítő rendőrök és tűzoltók is szavazhatnak
A honvédség, a rendőrség, a tűzoltóság és a büntetés-végrehajtás teljes személyi állományának biztosítják a részvétel lehetőségét a június 7-i európai parlamenti választáson. Bényi Mónika, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője elmondta: országos rendőr-főkapitányi intézkedés szerint a parancsnokoknak a szavazás napjára a szolgálatot úgy kell megszervezniük, hogy a beosztott állomány gyakorolhassa a választójogát. A hivatásos állomány tagja a választójogát a lakóhelyén, vagy igazolással a tartózkodási helyén gyakorolhatja, de ha a szolgálati érdek megköveteli, akkor meghatározható, hogy a rendőr a szolgálati helyének megfelelő szavazókörben adja le a voksát – tette hozzá. Mint mondta, mindenkinek biztosítják a részvétel lehetőségét a szavazáson, beleértve azokat is, akik a szavazás rendjét biztosítják. Kiemelte: a 24 órás szolgálatra beosztott rendőröknek is lehetővé teszik, hogy szavazzanak. A hivatásos rendőrök csak polgári ruhában vehetnek részt a voksoláson, és szavazati joguk gyakorlása során nem viselhetnek fegyvert.
Dobson Tibor, a Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője emlékeztetett rá: a tűzoltóknál a szolgálatváltás reggel 7 órakor van, a szavazókörök azonban már reggel 6 órakor kinyitnak, vagyis mindenkinek lehetősége van arra, hogy még a szolgálat felvétele előtt leadja voksát. Nem fordulhat elő, hogy a szavazás miatt hiányozzon tűzoltó a laktanyából: ha valaki a szavazás miatt később érkezne be a szolgálati helyére, akkor a váltótársa kicsit tovább marad, amíg megérkezik a szavazó – mondta.
Tömböl László vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke intézkedése értelmében az illetékes parancsnokoknak gondoskodniuk kell arról, hogy minden katona leadhassa voksát az EP-választáson – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) médiaosztálya.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.