Sólyom: Nem kívánatos hazánkban a neonáci rendezvény

Sólyom László köztársasági elnök szerint Magyarországon nem kívánatos neonáci rendezvény – közölte az államfő hivatala kedden. Sólyom táviratban fejezte ki részvétét Ivan Gasparovic szlovák államfőnek a Nyitrabányán történt, több halálos áldozatot követelő bányaszerencsétlenség miatt. • Meglátogatja Sólyom és Kállai a Kislétán meglőtt lányt

MNO
2009. 08. 11. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon eddig kizárólag szocialista kormányok időszakában volt látványos neonáci felvonulás – olvasható a Fidesz közleményében. A Fidesz kormányzása idején egyetlen ilyen rendezvényt sem lehetett megtartani, és a jövőben sem kerülhet erre sor – teszik hozzá.


„Sólyom László köztársasági elnök felháborodással értesült arról, hogy hazai és külföldi neonáci szervezetek Magyarországon terveznek megemlékezést tartani Rudolf Hess, a háborús bűnök miatt elítélt náci vezető halálának évfordulóján” – olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. Mint írták, az államfő határozott álláspontja szerint Magyarországon nem kívánatos a neonáci rendezvény. Sólyom bízik abban, hogy a náci ideológia éltetését és egy háborús bűnös ünneplését a magyar közélet elutasítja és kiveti magából – közölte a hivatalos nyilatkozat.

A Népszabadság hétfőn írt arról, hogy Rudolf Hess halálának évfordulója alkalmából az NS Front elnevezésű magyar nemzetiszocialista tömörülés augusztus 15-re a fővárosba szervez megemlékezést, amelyre külföldi résztvevőket is várnak.

Bajnai Gordon miniszterelnök az MSZP-frakció tematikus ülése után, hétfőn azt mondta: Budapest és Magyarország nem lehet az újfasiszták paradicsoma, meg kell akadályozni a tervezett neonáci tüntetést. A kormányfő azt kérte az illetékes rendészeti szervektől: a magyar jog adta lehetőségek maximumát kihasználva akadályozzák meg, hogy Magyarországon újfasiszták, neonácik „grasszáljanak”, hogy Magyarországot tekintsék vonzó terepnek azok, akik a „maguk ordas eszméit” teríteni szeretnék. Mint Bajnai Gordon fogalmazott, abban bízik, hogy a tüntetés nem jön létre, ezt „így vagy úgy” meg fogja akadályozni, a jog kereteit betartva, a magyar közrendvédelem.

Az MTI a rendőrségtől július közepén úgy értesült: valóban volt egy ilyen demonstrációs bejelentés, de annak megtartását a rendőrség megtiltotta, arra hivatkozva, hogy a közlekedés más útvonalon nem biztosítható. A bejelentő felülvizsgálati kérelmét a bíróság elutasította.

Valki László nemzetközi jogász szerint egy Rudolf Hessről megemlékező felvonulás csak fasiszta rendezvény lehet, ezt pedig egyértelműen tilalmazzák azok a nemzetközi normák, amelyeket Magyarország is elfogadott. A szakértő hétfőn elmondta, hogy a Rómában 1950-ben elfogadott európai emberi jogi egyezmény és az 1966-os New York-i polgári és politikai jogok nemzetközi egyezségokmánya ugyan egyaránt kimondja a szólás és a gyülekezés szabadságát, azonban mindkét egyezmény rögzíti azt is, hogy ezeket az állam korlátozhatja a nemzetbiztonság, a közbiztonság, illetve mások jogainak és érdekeinek védelme céljából.

Mint ismertette, az 1947-es párizsi békeszerződés tudomásul veszi, hogy Magyarország felszámolta a fasiszta jellegű szervezeteket és minden más olyan szervezetet, amely ellenséges propagandát folytat a szövetséges államokkal szemben. A szerződés rögzíti azt is, hogy Magyarország a jövőben sem engedheti meg az ilyen szervezetek működését, melyek célja megfosztani a népet demokratikus jogaitól.

A jogász szerint a magyar állam, amely részese ezeknek az egyezményeknek, az azokban foglalt megszorításokat a rendszerváltozáskor nem ültette át tökéletesen a belső jogba, így a jogalkalmazók, a rendőrség, a bíróság sem szerezhet azoknak könnyen érvényt. Pedig a párizsi békeszerződés alapján ma egyértelműen van alapja a határozott hatósági fellépésnek a fasiszta vagy fasiszta jellegű megmozdulásokkal szemben.

A Civilek a Szélsőjobb Ellen Mozgalom ugyancsak augusztus 15-re hirdetett demonstrációt a kirekesztés és az erőszak ellen Budapesten. A több mint ötven hazai és nemzetközi szervezetet tömörítő mozgalom No pasaran! – Nem törnek át! címmel rendezi meg a „békés akciónapot”. (A „No pasaran!” a spanyol polgárháború híres antifasiszta jelszava.)

MSZP: Ne engedélyezzék a rendezvényt!

Az MSZP arra kéri a rendőrséget, hogy határozottan lépjen fel és ne engedélyezze a Budapestre tervezett neonáci rendezvény megtartását – közölte Bárándy Gergely országgyűlési képviselő kedden az MTI-vel telefonos tájékoztatója keretében. A szocialisták azt kérik, a rendőrség vizsgálja meg, hogy erre milyen lehetőségei vannak. Az MSZP úgy gondolja – többi között hivatkozva Valki László nemzetközi jogász álláspontjára is -, hogy a nemzetközi egyezmények alapján a jogalkalmazónak lehetősége van megtiltani a fasiszta jellegű megmozdulásokat – mondta Bárándy Gergely.

Államfői részvét a nyitrabányai szerencsétlenség áldozatainak

Táviratban fejezte ki részvétét Sólyom László köztársasági elnök Ivan Gasparovic szlovák államfőnek a Nyitrabányán történt, több halálos áldozatot követelő bányaszerencsétlenség miatt – tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal kedden az MTI-t.

A nyugat-szlovákiai Nyitrabányán hétfőn reggel történt bányaszerencsétlenségnek összesen húsz áldozata van. A legfrissebb jelentés szerint eddig hét áldozat holttestét találták meg, de még nem hozták őket a felszínre, s azonosításuk sem történt meg. Szlovákiában ez az utóbbi évtizedek egyik legtöbb emberéletet követelő tragédiája. A bányarobbanás áldozatainak emlékére nemzeti gyásznap lesz szerdán Szlovákiában – döntött a szlovák kormány keddi rendkívüli ülésén.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.