Iskolakezdés: lassan, de biztosan nőnek a tankönyvárak

A középiskolákban lassan, de folyamatosan növekszik az év elején megvásárolandó tankönyvek ára, az általános iskolák esetében akár a tavalyihoz képest változatlan csomagonkénti összegekkel is találkozhatunk. Az iskola által megrendelt különféle kiadványok és segédanyagok, például drágább nyelvkönyvek esetén mélyebben is a pénztárcájukba nyúlhatnak a nebulók szülei. Mindeközben 2002 óta írott malaszt marad a közoktatásban minden diákot megillető, ingyenes tankönyv ígérete.

2009. 09. 03. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi összeg dupláját kell tankönyvekre kiadnia a családnak az idén – jelezte olvasónk, aki középiskolás gyermeke iskolába indításánál észlelte a múlt esztendőhöz képest kiugróan magas költségeket. Általános iskolás szülők is az egyre borsosabb költségekről beszéltek, ezeknek esetükben csak része a tankönyvcsomag.

Van-e lista?

Tankönyveket nem lehet a maximált ár felett értékesíteni: ez azt jelenti, hogy csak a tankönyvjegyzéken szereplő kedvezményes árat kérhetik a tanulóktól. A tankönyvboltban iskolai igazolás birtokában – a könyv megrongálódása vagy elvesztése esetén – még két alkalommal veheti meg a tanuló ezen az iskolai terjesztési áron az adott tankönyvet – jelezte lapunk megkeresésére Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének elnöke.

Fotó: Magyar Nemzet / Máté Péter

Keszei kijelentette: ebben az évben 2-4 százalékos a tankönyvcsomagok árának emelkedése, ez megfelel a szakminisztériummal kötött megállapodásnak. Úgy vélte, hogy az iskolánként eltérő csomagárak széles skáláját többek között az okozza, hogy a tanintézmények több olyan könyvet és tankönyvhöz kapcsolódó más kiadványt is megvetetnek a szülőkkel, mint amennyit használnak, holott a tankönyvrendelés a helyi tantervhez kötött, az indokolatlan beszerzések jogtalanul történnek. A tartós tankönyveket – mint az atlasz, szótár, szöveggyűjtemény – pedig az iskolai könyvtárból kell kölcsönözni a tanulóknak. Elvileg listás elszámolást kéne adni a szülő számára, ezt egy APEH-állásfoglalás is alátámasztja – hangoztatta Keszei.

Tekintettel a szülőkre is


Kérdéseinkre a középiskolák mérsékeltebb emelkedésekről számoltak be, az általános iskolákban a csomag ára attól is függ, mit vállalnak a szülők.

A tankönyvcsomagok ára nem emelkedett kiugróan az idén, ám minden esztendőben egy stabil, mintegy 10 százalékos emelkedéssel számolhatunk – fogalmazott egy budapesti középiskola igazgatója, aki az esetleges indokolatlan beszerzéseket úgy kommentálta, hogy a szülőket képviselő szervezettel minden esztendőben, január 15-ig kötelesek egyeztetni a jövő évi tankönyvcsomagokról, s ezt meg is teszik. Csakhogy egy későbbi időpontban kalkulálják ki a kiadók a tankönyvek árát, tette hozzá, jelezve, hogy a szülőkkel történő együttműködés és egyeztetések miatt a tankönyvkezdéskor nem fordulhatnak elő komolyabb meglepetések. Van olyan középiskola, amely maga is ad ki tankönyveket.




Egységesen minden tankönyvcsomagunk ára 10 ezer forint alatt van – jelezte megkeresésünkre egy budapesti általános iskola igazgatója, aki hozzátette: a szülők számára érezhetően komolyabb megterhelést jelenthet, ha például alsó tagozat helyett felsős lesz a gyermekük, igaz, ekkor olyan atlaszokat, segédeszközöket vesznek meg, amelyeket négy évig használnak. Az igazgató szerint igen komoly eltérések vannak például a nyelvkönyvek piacán; nekik viszont tekintettel kell lenniük arra, hogy a szülők milyen anyagi terheket képesek vállalni, hogy ne támasszanak irreális anyagi elvárásokat.

Diszkriminatív módszerek?


Az iskolai tankönyvellátás és a tankönyvtámogatás jelenlegi formája megosztja a szülői társadalmat, és indokolatlanul megkülönbözteti a közoktatásban tanuló gyermekeket egymástól – írja honlapján a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete. Súlyosan sérti az egyenlő bánásmód elvét, amikor kiesnek a támogatottak köréből az egy- és kétgyermekes rászoruló családok, ha jövedelmük egy-két száz forinttal meghaladja a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra jogosultak egy főre eső jövedelmét (ami jelenleg 35 625 Ft/fő, egyedül nevelők, tartósan beteg, fogyatékos gyermeket nevelők és nagykorú gyermek nevelése esetén 38 475 Ft a jövedelemhatár) – jelzi az érdekvédő szervezet. Diszkrimináció, ha az egyik ingyenességre jogosult tanuló pénzbeli támogatást kap, új tankönyvet vásárolhat rajta, ami a saját tulajdonába kerül, a másik tanuló kölcsönkapja az iskola pecsétjével ellátott tankönyvet, amelyet vissza kell adni, és kártérítést kell fizetnie, ha a tanulási folyamat közben a rossz minőségű tankönyv lapjaira esik szét – olvasható a honlapon.

Átvert szülők

Ingyentankönyv mindenkinek a közoktatásban – hangzott a szocialisták a 2002-es választási kampányjelszava. Nem telt bele egy esztendő, és Gy. Németh Erzsébet, az MSZP volt frakcióvezető-helyettese a hírTV stúdiójában félreértelmezett ígéretről és már csak lépcsőzetes bevezetésről beszélt. A beígért jóléti intézkedések helyett hetedik esztendeje megszorítások sorozata sújtja a családokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.