„Botrány, hogy a Benes-dekrétumok hatályban maradhatnak”

Szégyenteljesnek nevezte Csehországnak az Európai Unió (EU) alapjogi chartája alóli mentesítésének ígéretét Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, mivel az engedményt a Benes-dekrétumok hatályba maradásaként is értelmezte pénteken Pécsett, újságíróknak adott nyilatkozatában. • Csehország mentességet kapott az alapjogi charta alól• Robert Fico a lisszaboni szerződés vétójával fenyegetőzik• Bajnai nem támogatja a Benes-dekrétumok rehabilitálását

MNO
2009. 10. 30. 18:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Botrány, hogy a Benes-dekrétumok, mint nemzeti közösségek kollektív jogfosztására épülő törvények így, vagy úgy, de hatályban maradhatnak” – fogalmazott a pártelnök a KDNP pécsi szervezete fennállásának 20. évfordulójára rendezett ünnepséget megelőzően.

Úgy vélte: „amit Václav Klaus cseh államfő csinált, az túlmegy minden határon. Országa parlamentjének döntésével szemben packázott egy félmilliárd lakosú Európai Unióval”. Hozzátette, hogy ebben a kérdésben elfogadhatatlan volt az EU „maszatolása”, hiszen az egész közösség alapvető értelme, alapító atyáinak álma az emberi jogok evidenciaként való tisztelete.

Semjén Zsolt megítélése szerint „elfogadhatatlan, hogy a magyar kormány kollaborált egy ilyen dologban”. Botrányos volt a kormány és külügyminiszterének álláspontja, miszerint „ezekben a kérdésekben van némi mozgástér, lavírozás”. „A kormány elfelejtette megkérdezni azokat a magyarokat, akiknek szüleit megfosztották jogaiktól, kitelepítették a Felvidékről, vagy megnyomorították, meggyilkolták” – jegyezte meg.

Kijelentette: „gazdasági kérdésekben lehet alkudozni, de emberi jogi kérdésekben nincs alku, a Benes-dekrétumokhoz pedig magyar nemzeti szempontból sem lehet asszisztálni”. Semjén Zsolt felvetette, mit szólna a világ, ha valamilyen indokkal a Benes-dekrétumokhoz hasonlóan más, jogfosztó törvények is hatályban maradhatnának.

Példaként az 1920-as úgynevezett numerus clausus-t említette, amely származás szerint határozta meg a felsőoktatásba felvehetők létszámát Magyarországon. Megítélése szerint ez ugyanúgy elfogadhatatlan lenne. A Cseh Köztársaság az EU csütörtöki csúcstalálkozóján kapott ígéretet a charta alóli mentességre, amelyet azért kért, nehogy arra hivatkozva a második világháború után a dekrétumok alapján Csehszlovákiából elűzött szudétanémetek leszármazottai kártérítési igényekkel léphessenek fel. Az ígért cseh mentességet az uniós országoknak még ratifikálni kell.

„Ekkora támogatottsága politikai erőnek még nem volt”

„A magyar történelem legsikeresebb politikai konstrukciójának” nevezte a Fidesz-KDNP pártszövetséget Semjén Zsolt, a KDNP elnöke, aki pénteken Pécsett arról is beszélt újságíróknak, hogy ezt a szoros együttműködést a jövőben is fenn kívánják tartani. „Ekkora támogatottsága politikai erőnek még nem volt a magyar történelemben, ekkora támogatottsága még az Európai Unióban sincs egyetlen pártszövetségnek sem” – hangsúlyozta a politikus a KDNP pécsi szervezete fennállásának 20. évfordulójára rendezett ünnepséget megelőzően.

Kitért rá: „a Fidesz-KDNP szövetség nem pusztán egy taktikai szövetség, hanem a jobboldal végleges felállása”, melyben a Fidesz egy széles jobbközép gyűjtőpárt, a KDNP pedig keresztény világnézeti párt. A két szervezet nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is jól működik együtt. Semjén Zsolt közölte, hogy a jövő évi választásokon is lesz Fidesz-KDNP koalíció, majd Orbán Viktor Fidesz elnököt idézve hozzátette: „csak és kizárólag Fidesz-KDNP koalíció” lesz.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.