Félelmetes haderő: jelenleg 17 tartalékos katonánk van

Fontos, ám bátortalan lépés a tartalékos hadsereg megteremtése felé – így jellemezte Simicskó István a hétfői parlamenti döntést, hogy a honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény (HJT) módosításával bevezetik 2012-től a tartalékos haderőt Magyarországon. Az önkéntes tartalékos szolgálat lényege, hogy mintegy 4000 főt úgy alkalmaz a honvédség, hogy az önkéntesek megtartanák civil foglalkozásukat.

2009. 12. 08. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke hozzátette: a döntés úgy született meg, hogy benyújtotta a tartalékos hadsereg megteremtésére vonatkozó javaslatát, mely az önkéntes tartalékos rendszer megteremtéséről szól. Szerinte a most elfogadott törvénymódosítással ehelyett azt a hiányt igyekszik némileg pótolni a kormányzat, amit a Magyar Honvédség összesen 80 százalékos feltöltöttsége okoz.

A polgári kormány államtitkára aláhúzta: jelenleg nem több, mint 17 tartalékos katonája van az országnak. A most bevezetésre kerülő tartalékosi rendszer nem teszi lehetővé, hogy ha valaki civil életformáját és foglalkozását megtartva katonai kiképzésben akar részesülni, tartalékosként rendelkezésre álljon – figyelmeztet Simicskó.

Inkább arra lehet számítani, hogy a szerződéses katonák maradhatnának továbbra is tartalékos állományban – vélte Simicskó, aki az általa kezdeményezett módosítás keretében akár 10 ezer fős, jelentős kiegészítő erőben gondolkodott.

A tartalékos erő bevezetésére tett lépéssel párhuzamosan megtudhattuk: a 2010-es költségvetésben – a tízéves haderő-fejlesztési tervnek megfelelően – nőnek a védelmi feladatok és kiadások; e célra összesen 308,2 milliárd forintot fordítanak jövőre. Bajnai Washingtonban kijelentette, hogy hazánk 2010-ben mintegy 200 fővel növeli a szövetséges haderők kötelékében szolgáló afganisztáni csapatai létszámát.

Az ideiglenesen Afganisztánban állomásozó Magyar Honvédség


Simicskó erre reagálva kiemelte: a Magyar Honvédség első helyen áll az afganisztáni szerepvállalásban részt vevő országok között a külföldön állomásozó haderő arányait tekintve. Ezt az irreálisan magas hozzájárulást növeljük, miközben a honvédség 8250 katonájából eleve 1150 állomásozik külföldön, s mintegy 1000 fő áll készenlétben a váltáshoz, 1000 pedig felkészül.

A honi terület védelmére tehát kiemelten fontos lehet a tartalékos rendszer kiépítése, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a 2004-es CV-ös törvénnyel nemcsak a hadkötelezettség szűnt meg, de a katonai nyilvántartás naprakész rendszere is – mondta Simicskó. Ezt a példátlan lépést csak Magyarország tette meg, így csak a magyar honvédség békelétszáma egyezik meg a mozgósítási létszámmal. A lakosságot egyszerűen nem lehet „védelmi állapotba” hozni, hiszen ötödik éve nem működik az egészségügyi és a katonai nyilvántartási rendszer. Pedig egy váratlan vészhelyzet vagy ne adj’ isten egy, az országot ért támadás esetén nem a lakosságra kellene, s nem is lehetne ráterhelni a védelem nehézségeit – így a tartalékos haderő megteremtésén nyolcadik éve dolgozó politikus.

Simicskó határozottan úgy véli, újra kell gondolni a katonai nyilvántartás működőképességét, precizitását. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem a sorkatonai szolgálat bevezetése a megoldás; a francia példát hozta föl, ahol a reguláris hadseregre való átállás mellett továbbra is összeírják és számon tartják a hadra fogható állampolgárokat.

A KDNP-s politikus fontosnak látja, hogy az önkéntes, valóban a civil lakosság soraiból szerveződő haderő az állampolgárok felől a hadsereg működésére való rálátást, civil kontrollt is biztosítsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.