A képviselők 188 igen, 143 nem szavazat mellett, illetve 1 tartózkodással fogadták el az új szabályozást. A törvény lehetővé teszi, hogy a biztosítottak még aktív életszakaszukban felmérhessék, hogy felhalmozott megtakarításuk mekkora összegű életjáradék kézhezvételét teszi lehetővé. Kiszámításához a számlaegyenleget kell megszorozni a járadékszolgáltatók által nyilvánosságra hozott járadéktényezővel.
Felállhat a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal. Az Országgyűlés erről 179 igen, 163 nem és 4 tartózkodással döntött hétfőn. A hivatal autonóm államigazgatási szerv lesz, költségvetése az Országgyűlés költségvetési fejezetén belül önálló címet alkot. A nemrég elfogadott jövő évi költségvetésből ez még hiányzik, viszont szerepel abban a Közbeszerzések Tanácsa 158,3 millió forint támogatással és 1,649 milliárd forint bevétellel. A hivatal a Közbeszerzések Tanácsa általános jogutódja.
Életbe lép a MÁV-törvény
Elfogadta az Országgyűlés a közlekedési tárgyú törvények módosítását, amely elindítja a közösségi közlekedés hároméves reformját. A parlament 185 igen, 157 nem és 5 tartózkodás mellett fogadta el a törvényt. 179 szocialista képviselő szavazott igennel, két MSZP-s – Szép Béla és Farkas Imre – tartózkodott ahogy az SZDSZ-es Kuncze Gábor és Pető Iván is, és a független Tóth András. Igennel szavazott még öt szabad demokrata képviselő, köztük Kóka János frakcióvezető. Nemmel voksolt a Fidesz és az KDNP, valamint az SZDSZ többi tagja és több független is. A 2010-es költségvetés már elvont a MÁV-tól 40 milliárd forintot, és december 13-tól végül 24 szakaszon szünetel a vasúti személyszállítás – a törvény ennek az átalakításnak teremti meg a jogi feltételeit.
Az Országgyűlés 196 igen, 151 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett hétfőn elfogadta a polgári törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló törvényt. A törvénykönyvnek 2010. május elsején a második könyve és az alapelvei lépnek életbe, így a személyekre, a gondnokságra, az alapítványokra és a személyiségi jogokra vonatkozó szabályok. A kódex többi része 2011. január elsejétől lesz hatályos, de van olyan rendelkezés is, amely 2015-től. A hétfőn elfogadott életbeléptetésről és végrehajtásról szóló törvény több tucatnyi más jogszabályt módosít, a fokozatosan életbe lépő polgári törvénykönyvhöz igazít. Így például számos ponton változnak a polgári perrendtartás szabályai, de változik a büntető törvénykönyv és a büntető eljárás is. Módosulnak a köztisztviselőkről, közjegyzőkről, magzati életről, ügyvédekről szóló törvények, változnak egyes bírósági hatáskörök, a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról, a természet védelméről szóló törvények csakúgy, mint a szerzői joggal, iparjogvédelemmel, örökbefogadással, szülői felügyelettel, kárfelelősséggel vagy örökléssel kapcsolatos szabályok.
Egységes földgázszállítási rendszerüzemeltető jön létre
Az eddigi külön földgázszállítói és rendszerirányítói engedély helyett egységes földgázszállítási rendszerüzemeltetési engedélyt vezet be az egyes energetikai tárgyú törvények hétfőn elfogadott módosítása. Az Országgyűlés 329 igen, 17 nem szavazattal fogadta el a villamosenergia-piaci szabályozás analógiájára készült változtatást. A jogszabály a fentiek mellett tartalmazza a behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről, valamint a villamos energiáról és a földgázellátásról szóló törvény módosítását is. A változtatások elsősorban európai uniós jogharmonizációt szolgálnak, és a nemzetközi irányelveknek megfelelően lehetővé teszik a független szállítási rendszerüzemeltető (ITO) modell magyar energiapiaci szabályozásba történő átültetését.
Jön a játékadó
Jövő év május 1-jétől a kártyajátékot szervező kártyatermeknek 40 százalékos játékadót kell fizetniük a tiszta játékbevétel után. Az Országgyűlés 179 igen, 166 nem szavazat mellett fogadta el három szocialista képviselő – Keller László, Halmai Gáborné és Juhászné Lévai Katalin – indítványát. A 177 szocialista képviselő mellett csak két független képviselő – Gulyás József és Tóth András – voksolt igennel a törvényre. Nemmel szavazott 4 MSZP-s (Juhász Gábor, Katona Béla, Mécs Imre, Molnár Albert), illetve a többi frakció jelen lévő tagjai.
Kevesebb titkosított irat lehet
Radikálisan csökkenhet a magas minősítésű, szigorúan titkos iratok száma, mivel az Országgyűlés kétharmados többséggel elfogadta a minősített adat védelméről szóló törvényt hétfőn. A jogszabály kétharmados részét 332 igen, 17 nem, a sima többséget igénylő részt pedig 333 igen és 17 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül fogadta el a parlament.
Jövőre egy ember, egy év, egy kölcsön
Az Országgyűlés leszavazta a kormány javaslatát hétfőn, így egy ember egy évben 65 százaléknál magasabb teljes hiteldíjmutatóval csak egyszer vehet fel éven belüli lejáratú kölcsönt, például személyi kölcsönt maximum 250 ezer forintig. A képviselők 185 igen, 146 nem szavazat mellett, valamint 1 tartózkodással fogadták el az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosítását. A jogszabály szerint jövő júniustól a pénzügyi intézmény egy naptári évben ugyanannak az ügyfélnek egy alkalommal nyújthat olyan kölcsönt, amelynek teljes hiteldíjmutatója meghaladja a hatvanöt százalékot, és összege nem haladja meg a 250 ezer forintot.
A kölcsön lejárata egy alkalommal legfeljebb hat hónappal hosszabbítható meg. Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításával a parlament felső korlátot szabott a bankkártyával történő fizetés esetén felszámolt tranzakciós díjnak, ami egységesen maximum a forgalom értékének két százaléka lehet. A rendelkezések január 1-jén lép hatályba, ahogy az is, mely szerint a pénzintézetek közötti úgynevezett interchange költsége a hitelkeretre terhelt összeg 0,3 százaléka, maximum 100 forint lehet tranzakciónként, ha a fizetés betéti kártyával történik. Az egyoldalú szerződésmódosításra vonatkozó változtatások lényege, hogy a szerződéseknek tételesen tartalmaznia kell az egyoldalú módosítására okot adó körülményeket. A pénzügyi intézményeknek emellett árazási elveikben meg kell határozniuk a módosítás elveit, amelyeket a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) ellenőriz a bankok által elfogadott magatartási kódex figyelembevételével.
Módosították a bányatörvényt
A törvényhozás hétfőn elfogadta a bányászatról szóló törvény módosítását kezdeményező előterjesztést. A 196 igen, 146 nem szavazat mellett meghozott döntéssel megszületett új szabályozás koncesszióhoz köti a magyarországi geometrikus energiaforrások hasznosítását.
Egységesítették az országok közötti akkreditálást
Az egyes tagállamokban különböző rendszerekben működő akkreditálást egy egységes, átfogó közösségi szabályozás keretei közé illesztette hétfőn az Országgyűlés. Az Országgyűlés 197 igen, 1 nem szavazattal és 146 tartózkodással elfogadta a Nemzeti Akkreditáló Testületről szóló törvény módosítását, amelyre az Európai Unió tagállamainak szabályozása közti összhang megteremtése céljából volt szükség.
2011-től elektronikus lesz az anyakönyv
Az elektronikus anyakönyvi nyilvántartás mellett a külső helyszínen történő házasságkötés szabályait is tartalmazza a 2011. január 1-jén hatályba lépő anyakönyvi eljárásról szóló törvény, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés. A képviselők 200 igen, 150 nem szavazattal és két tartózkodás mellett támogatták a jogszabály elfogadását, mely szerint az elektronikus anyakönyv az anyakönyvi bejegyzéseket elektronikus formában tartalmazó központi nyilvántartás.
(MTI)