A választás első fordulója döntő lesz, mivel a legnagyobb ellenzéki párt sok első körös győzelmet fog aratni – mondta el Kéri László politológus. A szakértő szerint hamar meg fog alakulni az új kormány, mivel várhatóan a Fidesznek nem lesz szüksége koalíciós partnerre és így nem lesznek hosszú hetekig tartó egyeztetések. „A kampányban további jelentős lépéseket nem várok, miniszterelnök-jelölti vita sem lesz” – vélte Kéri. A politológus úgy látja, a szocialisták az elmúlt nyolc évből hétről nem akarnak beszélni, az utolsó pedig nem az ő érdemük. A választási részvétel kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a Fidesz számára az 55-60 százalék lenne a legjobb, míg 60 százalék fölött már nagyobb arányban jelennének meg az egykori szocialista szimpatizánsok.
„Az antifasizmus ideológiája egyelőre kevés, hogy az egykori MSZP-s bázis jelentős része megmozduljon.” Kéri úgy látja, diktatúra abban az esetben sem jönne létre hazánkban, ha a Fidesz megszerzi a kétharmadot, mivel ha az a kormányzás sem fog tetszeni az embereknek, az a kabinet is meg fog bukni. A szakértő nem lát okot arra a hisztérikus hangulatra, amely a baloldal egyes részeit jellemzi. Az egyetemi oktató szerint az MSZP–SZDSZ nagyon rosszul használta ki a helyzetét az elmúlt években, aminek a legékesebb bizonyítékai a budapesti korrupciós botrányok.
Kéri: Sokat erősödött 12 év alatt a Fidesz
A politológus kifejtette, hogy a Fidesz gazdasági és társadalmi háttere jóval erősebb, mint 1998-ban, így ilyen szempontból a kormányzás feltételei sokkal jobbak, mint 12 éve. Ám mivel sokkal rosszabb a gazdasági helyzet, mint azokban az években volt, ezért Kéri kétszakaszos kormányzást vár a Fidesztől. Az első szakasz a gazdasági konszolidációé lesz, míg a második a remélt konjunktúra kihasználásának az évei lesznek.
A Jobbik leendő szerepéről Kéri elmondta, hogy szerinte döntő szerepe lesz a parlamentben. A politológus nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a listás szavazatokat tekintve a második helyen fog végezni a radikális párt, és a keleti megyékben simán megelőzi a szocialistákat. A parlamentbe jutást követően azonban várhatón konszolidálódni fog a párt.
Stumpf a 2006-osnál alacsonyabb részvételre számít
A választási kampány egyik legnagyobb kérdése most már, hogy mennyivel nyer a Fidesz, valamint hogy az MDF–SZDSZ szövetsége képes lesz-e a voksok több mint öt százalékának a megszerzésére – mondta el előadásában Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke. A szakértő szerint a 2006-osnál alacsonyabb, de 50 százaléknál nagyobb lesz a részvétel az áprilisi választáson, bár nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy több egyéni körzetben érvénytelen lesz a voksolás az első körben. Stumpf úgy látja, egy nagyon jelentős MSZP–Jobbik versenyfutás figyelhető meg a pártpreferenciákban.
A politológus bemutatott több mandátumbecslést is, amelyekből az derült ki, hogy a Fidesz 52 százalékos listás támogatottság esetén érheti el a kétharmadot, míg az abszolút többség megszerzéséhez már a 40 százalékos listás szavazatarány is elég lehet. A Jobbik számára nagy kérdés, hogy megmaradnak-e a mozgalmi szinten, vagy pedig professzionális pártként fognak-e működni a jövőben – mutatott rá Stumpf. A politológus szerint a parlamenten belül várhatóan ki fog éleződni a Fidesz–Jobbik vita, de ennek túl nagy jelentősége nem lesz.
Csúcsminisztériumi rendszer jöhet
A Századvég Alapítvány elnöke szerint a Fidesz számot vetett a gazdaság helyzetéből fakadó kihívásokkal. Stumpf úgy látja, komolyan fel kell készülni az uniós elnökség első félévére, mivel a közigazgatás jelentősen le lesz terhelve az uniós ügyekkel, ezért szükséges külön forgatókönyv készítése. „Az új kormány legfontosabb feladata a mozgástér tágítása lesz.” Fenn kell tartani az ország finanszírozását, ezzel egy időben pedig meg kell indítani a gazdasági növekedést – tette hozzá. Stumpf kijelentette, hogy meg kell erősíteni a közbiztonságot, rendbe kell hozni az önkormányzati rendszer kuszaságát és új közteherviselési rendszert kell kialakítani.
Az egykori kancelláriaminiszter a jövőbeli kormányzati szerkezet kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy várhatóan egy csúcsminisztériumi rendszer kerül kialakítására, aminek a középpontjában egy nagyon erős Belügyminisztérium és egy egységes vagyonkezelési minisztérium fog állni. „Széles társadalmi egyetértéssel lehet csak komoly változásokat végrehajtani, amely független az esetleges választási eredménytől” – vélte a politológus. „Ha nyolcévnyi lejtmenet után még újabb négyévnyi visszaesés következik, akkor az országnak vége” – mutatott rá a szakértő.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.