„Az antifasizmus elleni harc már kevés a szocialistáktól”

A fasizmussal és a Fidesz diktatúrájával való rémisztgetés egyelőre kevés ahhoz, hogy az MSZP érdemben befolyásolja a választás végeredményét – mondta el Kéri László politológus a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének keddi, budapesti konferenciáján. Stumpf István ugyanitt arról beszélt, hogy elsőrendű fontosságú lesz a Fidesz vezette új kormánynak a közbiztonság megerősítése és a gazdasági növekedés beindítása.

Kovács András
2010. 02. 16. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választás első fordulója döntő lesz, mivel a legnagyobb ellenzéki párt sok első körös győzelmet fog aratni – mondta el Kéri László politológus. A szakértő szerint hamar meg fog alakulni az új kormány, mivel várhatóan a Fidesznek nem lesz szüksége koalíciós partnerre és így nem lesznek hosszú hetekig tartó egyeztetések. „A kampányban további jelentős lépéseket nem várok, miniszterelnök-jelölti vita sem lesz” – vélte Kéri. A politológus úgy látja, a szocialisták az elmúlt nyolc évből hétről nem akarnak beszélni, az utolsó pedig nem az ő érdemük. A választási részvétel kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a Fidesz számára az 55-60 százalék lenne a legjobb, míg 60 százalék fölött már nagyobb arányban jelennének meg az egykori szocialista szimpatizánsok.

„Az antifasizmus ideológiája egyelőre kevés, hogy az egykori MSZP-s bázis jelentős része megmozduljon.” Kéri úgy látja, diktatúra abban az esetben sem jönne létre hazánkban, ha a Fidesz megszerzi a kétharmadot, mivel ha az a kormányzás sem fog tetszeni az embereknek, az a kabinet is meg fog bukni. A szakértő nem lát okot arra a hisztérikus hangulatra, amely a baloldal egyes részeit jellemzi. Az egyetemi oktató szerint az MSZP–SZDSZ nagyon rosszul használta ki a helyzetét az elmúlt években, aminek a legékesebb bizonyítékai a budapesti korrupciós botrányok.

Kéri: Sokat erősödött 12 év alatt a Fidesz

A politológus kifejtette, hogy a Fidesz gazdasági és társadalmi háttere jóval erősebb, mint 1998-ban, így ilyen szempontból a kormányzás feltételei sokkal jobbak, mint 12 éve. Ám mivel sokkal rosszabb a gazdasági helyzet, mint azokban az években volt, ezért Kéri kétszakaszos kormányzást vár a Fidesztől. Az első szakasz a gazdasági konszolidációé lesz, míg a második a remélt konjunktúra kihasználásának az évei lesznek.

A Jobbik leendő szerepéről Kéri elmondta, hogy szerinte döntő szerepe lesz a parlamentben. A politológus nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a listás szavazatokat tekintve a második helyen fog végezni a radikális párt, és a keleti megyékben simán megelőzi a szocialistákat. A parlamentbe jutást követően azonban várhatón konszolidálódni fog a párt.

Stumpf a 2006-osnál alacsonyabb részvételre számít

A választási kampány egyik legnagyobb kérdése most már, hogy mennyivel nyer a Fidesz, valamint hogy az MDF–SZDSZ szövetsége képes lesz-e a voksok több mint öt százalékának a megszerzésére – mondta el előadásában Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke. A szakértő szerint a 2006-osnál alacsonyabb, de 50 százaléknál nagyobb lesz a részvétel az áprilisi választáson, bár nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy több egyéni körzetben érvénytelen lesz a voksolás az első körben. Stumpf úgy látja, egy nagyon jelentős MSZP–Jobbik versenyfutás figyelhető meg a pártpreferenciákban.

A politológus bemutatott több mandátumbecslést is, amelyekből az derült ki, hogy a Fidesz 52 százalékos listás támogatottság esetén érheti el a kétharmadot, míg az abszolút többség megszerzéséhez már a 40 százalékos listás szavazatarány is elég lehet. A Jobbik számára nagy kérdés, hogy megmaradnak-e a mozgalmi szinten, vagy pedig professzionális pártként fognak-e működni a jövőben – mutatott rá Stumpf. A politológus szerint a parlamenten belül várhatóan ki fog éleződni a Fidesz–Jobbik vita, de ennek túl nagy jelentősége nem lesz.

Csúcsminisztériumi rendszer jöhet

A Századvég Alapítvány elnöke szerint a Fidesz számot vetett a gazdaság helyzetéből fakadó kihívásokkal. Stumpf úgy látja, komolyan fel kell készülni az uniós elnökség első félévére, mivel a közigazgatás jelentősen le lesz terhelve az uniós ügyekkel, ezért szükséges külön forgatókönyv készítése. „Az új kormány legfontosabb feladata a mozgástér tágítása lesz.” Fenn kell tartani az ország finanszírozását, ezzel egy időben pedig meg kell indítani a gazdasági növekedést – tette hozzá. Stumpf kijelentette, hogy meg kell erősíteni a közbiztonságot, rendbe kell hozni az önkormányzati rendszer kuszaságát és új közteherviselési rendszert kell kialakítani.

Az egykori kancelláriaminiszter a jövőbeli kormányzati szerkezet kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy várhatóan egy csúcsminisztériumi rendszer kerül kialakítására, aminek a középpontjában egy nagyon erős Belügyminisztérium és egy egységes vagyonkezelési minisztérium fog állni. „Széles társadalmi egyetértéssel lehet csak komoly változásokat végrehajtani, amely független az esetleges választási eredménytől” – vélte a politológus. „Ha nyolcévnyi lejtmenet után még újabb négyévnyi visszaesés következik, akkor az országnak vége” – mutatott rá a szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.