Kövér László: A radikalizmusra a jó kormányzás a válasz

Az egyik legsúlyosabb veszély a felelősség összemosása a kormány és az ellenzék között akár erkölcsi, akár jogi értelemben – mondta el Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke csütörtök este. A politikus szerint a Jobbikot az a kiábrándultság emeli meglepően magasra, ami az elmúlt nyolc évben gyökerezik.

2010. 02. 18. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Írószövetség Bajza-szalonjának csütörtök esti vendége Kövér László, a Fidesz választmányának elnöke volt, aki „Radikalizmus Magyarországon” címmel tartott előadást. Az országgyűlési képviselő kijelentette: Magyarországon szándékosan keveredik a radikalizmus és a szélsőségesség fogalma. A fősodortól eltérő véleményeket évtizedekig egyszerűen leszélsőségesezték. Úgy vélte, 1990 óta a magyar parlamentben nem volt szélsőséges párt. A MIÉP is mindvégig megtartotta parlamenti szerepléseiben az alkotmányos kereteket. Az a néhány száz fő, akik szélsőséges pártocskák tagjai voltak, sohasem jelentettek komoly veszélyt a magyar demokráciára – tette hozzá.

A Jobbik viszont igen kemény diónak tűnik, mert egy része betartja a demokrácia szabályait, indul a választásokon és gyűjti a cédulát, másrészt átjárást biztosít bizonyos szélsőséges csoportok – mint például a Nemzeti Őrsereg – irányába. A Jobbik nem a Fidesz számára kihívás, hanem a demokrácia számára jelent kihívást, a Jobbikot az a kiábrándultság emeli meglepően magasra, ami az elmúlt nyolc évben gyökerezik. Az egyetlen válaszlehetőség a jó kormányzás és nem a néhány száz fős antifasiszta mozgolódás – vélekedett a politikus. A Fidesznek annyiban jelent kihívást, hogy vannak olyanok, akik az elmúlt években a legnagyobb ellenzéki párttól várták a Gyurcsány-korszak befejezését, most azonban a Fidesz kudarcát látják abban, hogy kitöltötték a ciklust. Továbbá annyiban jelent „veszélyt” a Jobbik a fiatalok számára, hogy az ő stílusukban adnak viszonylag rövid és csattanós válaszokat. A kérdés, hogy a Fideszben meglévő fiatalok képesek lesznek-e jobbikos barátaik, szomszédaik meggyőzésére.

Máshol is elfáradt az elit

A Fidesz képviselője elmondta, az elit elfáradása máshol is megtapasztalható. Példaként említette, hogy milyen gyorsan idomultak az elithez a korábban mindent tagadó német zöldek és Joschka Fischer. A parlamenti rutin viszonylag gyorsan helyre teszi a radikálisokat. Vagy elfogadják az ottani játékszabályokat, vagy viszonylag gyorsan eltűnik a nagypolitika színpadáról. Miként a Fidesz 1990-ben, ugyanúgy a Jobbik sem lesz képes most „megváltani” a magyar társadalmat.

Kövér kijelentette: az egyik legsúlyosabb veszély a felelősség összemosása a kormány és az ellenzék között akár erkölcsi, akár jogi értelemben. Ez pedig a még kormányzó baloldali-liberális elit érdeke, akiknek talán legfontosabb célja volt 1998 után a demokrácia lepusztítása, mert nem kívántak beletörődni leválthatóságukba. Ezért a jobboldal ugyan hatalomra juthat, de a kormány gyakorlatban tehetetlen lesz, legfeljebb a vele szembeni elégedetlenséget képes újratermelni. A fideszes képviselő szerint téves az a felvetés, hogy a politika és az elit magára hagyta az embereket. A magyar emberek hagyták magukra magukat, egyszerűen nem viselkedtek közösségként. De ha nem védekeznek, nem alapítanak civil és szakszervezeteket, akkor a politika sem védheti meg őket. Ugyanilyen pótcselekvés a Magyar Gárda és a Jobbik is.

„Felderíthetőek lesznek a 2006. őszi események is”

Kövér kérdésre válaszolva vitatta, hogy a néplélek megváltoztathatatlan adottságunk lenne, ami passzivitásra szorítaná a közösséget. Ebbe a megváltoztathatatlanságba történő beletörődést ajánló hozzáállásba nem szabad, hogy beletörődjön egy demokrata. A Fidesz számára személyes ügy, hogy feltárják a Magyarok Nyilai szervezet hátterét. Éppen úgy meggyőződése, hogy a 2006-os őszi események is felderíthetőek lesznek. Úgy vélte, nemcsak a jelenlegi kormány, de több szomszédos ország titkosszolgálata is érdekelt abban, hogy Magyarországot a szélsőségesek paradicsomának számítsa. Végül a hazai szélsőségesek esetében nem zárható ki az emberi sötétség, valaki ugyanis lelőtte azokat a szerencsétlen cigány embereket – zárta a beszélgetést a Fidesz választmányának elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.