Szinte az internetre ki sem kerülnek, mivel majdhogynem percek alatt elkelnek június végén, július elején a diákmunka-lehetőségek – mondta el az MNO-nak Szijj György. Nyáron Budapesten közel százezer diák szeretne dolgozni, de sajnos ennyi főállású munka sincs, nem még diákmunka – fejtette ki a Student Iskolaszövetkezet elnöke.
Ne most koncentráljanak a diákok a munkavégzésre, hanem inkább július–augusztusban, mivel akkor több a lehetőség, sok munkakereső ugyanis addigra feladja a próbálkozást – hangzik a jó tanács. Az elnök szerint a legfontosabb a türelem, továbbá nem szabad válogatni a munkák között, ugyanis a recesszió a diákmunkát is kedvezőtlenül befolyásolta. Ebben a mostani időszakban nehéz álmaink munkáját megtalálni, ezalól a diákmunka sem kivétel – tette hozzá.
Adatrögzítés, csomagolás, szórólapozás, piackutatás, telemarketing – csak néhány munkalehetőség, melyek közül a diákok válogathatnak. Mint Szijj kifejtette, évente 1000-2000 diák vállal náluk munkát, és a Studentben nemcsak nyáron, hanem egész évben dolgoznak a diákok, így az éven belüli hullámzás nem annyira tetten érhető. Ahhoz, hogy valaki diákmunkát vállaljon, iskolalátogatási igazolásra és személyes adatokra van szükség – tájékoztatott Szijj György. Mint figyelmeztetett, amíg van dékáni hivatal, addig kérjenek a diákok igazolást, mert ezen okmány nélkül nem vállalhatnak diákmunkát.
Az órabér rendkívül változó, 550 forinttól 600 forintig terjed, de akár 800-at is megkereshetnek az ügyes diákok, akik darabbéres rendszer szerint dolgoznak, ugyanis közel 25-50 százalékos különbség is van az egyes tanulók szorgalma és gyorsasága között.
Előnyben a nem szokványos idegen nyelvet beszélők
A legtöbb munka egész évben van, igazából nincs szezonja a diákmunkának, mivel az egyetemisták nagy része év közben is folyamatosan dolgozik – mondta el az MNO-nak a 10 ezer tagot számláló, diákoknak munkát közvetítő vállalkozás egyik üzletkötője. Nyáron 1800-2000 diák vállal rajtunk keresztül pénzkereseti lehetőséget, ebben az évszakban a munka is több, és a diákok is tettre készebbek. Aki nyáron komolyan szeretne dolgozni, az már májusban megkeres minket – tette hozzá. Az egyszerű munkától – borítékolás, adminisztráció, szórólapozás – a legmagasabb tervezési szintig többféle tevékenység között válogathatnak a diákok, de vannak hoszteszmunkák is. És ami az anyagiakat illeti, 450 forinttól 1500-ig kereshetnek óránként.
Egyre több főiskolás tanul eddig nem túl felkapott idegen nyelven (például szlovákul, csehül), és egyre többen beszélnek felső fokon. Az ilyen nyelvtudást megkívánó munkákkal lehet a legjobban keresni – említette érdekességként az üzletkötő. Az üzletkötő megfigyelései szerint a válság hatására nem több, aki munkát akar vállalni, viszont akik dolgozni szeretnének, azoknak nyomós okuk van rá – hangsúlyozta.
Sokan a társaság miatt dolgoznak
1500 diákot kérdezett meg tavaly az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége (ISZOSZ) arról, hogy mi motiválja a tanulókat, a hallgatókat a diákmunkára – számolt be lapunknak Szűcs Attila. A diákok 64 százaléka a megélhetést nevezte meg elsősorban, ám sokan – a reprezentatív felmérésben megkérdezettek 17 százaléka – azt válaszolták, hogy a társaság miatt – fejtette ki az ISZOSZ titkára. Ez az adat meglepett minket, bár mi magunk is tapasztaltuk, hogy ha egy diáknak megtetszik a vállalt munka, gyakran előfordul, hogy magával hozza legközelebb a kollégiumi társát – tette hozzá. Viszont a megkérdezettek 4-5 százaléka említette csupán, hogy számára a diákmunka egyfajta karrierépítési lehetőség, referenciát is lát benne. Különös, hogy csak ennyien gondolják referenciának a diákmunkát, pedig ha szerepel diákmunka az önéletrajzban, azt igenis sokra értékelik a cégek.
„Itt nincs feketemunka ”
A diákok nem tehetnek szert negatív tapasztalatra, mivel ez a fajta munkalehetőség önkéntes, a hallgatók tudják, mire számítsanak, az egész szervezett formában zajlik – mondta el Szűcs az MNO azon kérdésére, hogy vannak-e rossz tapasztalataik a diákoknak, előfordulhat-e átverés a diákmunkát vállalók esetében. Itt nincs feketemunka – hangsúlyozta a szervezet titkára. Anyagi viták sincsenek, a tanulók, hallgatók biztonságban vannak, a szervezett forma miatt a rizikófaktorok lecsökkenek. Olyan természetesen előfordult már, hogy valaki elvállalt egy munkát, majd meggondolta magát, sőt volt már olyan is, hogy 10-15 munkába kezdett bele az illető, majd mindet abbahagyta.
Maga a diákszövetség figyel arra, hogy a munkafolyamatok a jogszerűség határain belül történjenek, és mindkét fél tartsa be a megállapodást – emelte ki Szűcs Attila. Nincs szórólapozás nyolcsávos, forgalmas úton, és nincs a törvényes kereteket átlépő túlóra. Ugyanazok a kritériumok és törvények vonatkoznak a diákmunkát kínáló és vállaló felekre, mint a főállásban dolgozókra és munkaadókra – fejtette ki az ISZOSZ titkára.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.