Kegyetlenül lecsapnak a diákok a kínálkozó munkalehetőségekre

Adatrögzítés, csomagolás, szórólapozás, piackutatás, telemarketing – csak néhány munkalehetőség, melyek közül a diákok válogathatnak, és válogatnak is, ugyanis percek alatt lecsapnak a kínálkozó munkalehetőségekre, különösen nyáron. Van olyan diákmunkákat kínáló cég, ahol akár 1500 forintot is megkereshetnek óránként, főleg, ha van nyelvtudásuk, de az átlagbér 600 forint körül mozog. Legyenek türelmesek, és ne válogassanak a munkák között – hangzik a jó tanács. Meglepő, hogy sok diák a megélhetésen túl a társaság miatt vállal munkát.

Konopás Noémi
2010. 06. 27. 4:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte az internetre ki sem kerülnek, mivel majdhogynem percek alatt elkelnek június végén, július elején a diákmunka-lehetőségek – mondta el az MNO-nak Szijj György. Nyáron Budapesten közel százezer diák szeretne dolgozni, de sajnos ennyi főállású munka sincs, nem még diákmunka – fejtette ki a Student Iskolaszövetkezet elnöke.

Ne most koncentráljanak a diákok a munkavégzésre, hanem inkább július–augusztusban, mivel akkor több a lehetőség, sok munkakereső ugyanis addigra feladja a próbálkozást – hangzik a jó tanács. Az elnök szerint a legfontosabb a türelem, továbbá nem szabad válogatni a munkák között, ugyanis a recesszió a diákmunkát is kedvezőtlenül befolyásolta. Ebben a mostani időszakban nehéz álmaink munkáját megtalálni, ezalól a diákmunka sem kivétel – tette hozzá.

Adatrögzítés, csomagolás, szórólapozás, piackutatás, telemarketing – csak néhány munkalehetőség, melyek közül a diákok válogathatnak. Mint Szijj kifejtette, évente 1000-2000 diák vállal náluk munkát, és a Studentben nemcsak nyáron, hanem egész évben dolgoznak a diákok, így az éven belüli hullámzás nem annyira tetten érhető. Ahhoz, hogy valaki diákmunkát vállaljon, iskolalátogatási igazolásra és személyes adatokra van szükség – tájékoztatott Szijj György. Mint figyelmeztetett, amíg van dékáni hivatal, addig kérjenek a diákok igazolást, mert ezen okmány nélkül nem vállalhatnak diákmunkát.

Az órabér rendkívül változó, 550 forinttól 600 forintig terjed, de akár 800-at is megkereshetnek az ügyes diákok, akik darabbéres rendszer szerint dolgoznak, ugyanis közel 25-50 százalékos különbség is van az egyes tanulók szorgalma és gyorsasága között.

Előnyben a nem szokványos idegen nyelvet beszélők

A legtöbb munka egész évben van, igazából nincs szezonja a diákmunkának, mivel az egyetemisták nagy része év közben is folyamatosan dolgozik – mondta el az MNO-nak a 10 ezer tagot számláló, diákoknak munkát közvetítő vállalkozás egyik üzletkötője. Nyáron 1800-2000 diák vállal rajtunk keresztül pénzkereseti lehetőséget, ebben az évszakban a munka is több, és a diákok is tettre készebbek. Aki nyáron komolyan szeretne dolgozni, az már májusban megkeres minket – tette hozzá. Az egyszerű munkától – borítékolás, adminisztráció, szórólapozás – a legmagasabb tervezési szintig többféle tevékenység között válogathatnak a diákok, de vannak hoszteszmunkák is. És ami az anyagiakat illeti, 450 forinttól 1500-ig kereshetnek óránként.

Egyre több főiskolás tanul eddig nem túl felkapott idegen nyelven (például szlovákul, csehül), és egyre többen beszélnek felső fokon. Az ilyen nyelvtudást megkívánó munkákkal lehet a legjobban keresni – említette érdekességként az üzletkötő. Az üzletkötő megfigyelései szerint a válság hatására nem több, aki munkát akar vállalni, viszont akik dolgozni szeretnének, azoknak nyomós okuk van rá – hangsúlyozta.

Sokan a társaság miatt dolgoznak

1500 diákot kérdezett meg tavaly az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetsége (ISZOSZ) arról, hogy mi motiválja a tanulókat, a hallgatókat a diákmunkára – számolt be lapunknak Szűcs Attila. A diákok 64 százaléka a megélhetést nevezte meg elsősorban, ám sokan – a reprezentatív felmérésben megkérdezettek 17 százaléka – azt válaszolták, hogy a társaság miatt – fejtette ki az ISZOSZ titkára. Ez az adat meglepett minket, bár mi magunk is tapasztaltuk, hogy ha egy diáknak megtetszik a vállalt munka, gyakran előfordul, hogy magával hozza legközelebb a kollégiumi társát – tette hozzá. Viszont a megkérdezettek 4-5 százaléka említette csupán, hogy számára a diákmunka egyfajta karrierépítési lehetőség, referenciát is lát benne. Különös, hogy csak ennyien gondolják referenciának a diákmunkát, pedig ha szerepel diákmunka az önéletrajzban, azt igenis sokra értékelik a cégek.

„Itt nincs feketemunka ”

A diákok nem tehetnek szert negatív tapasztalatra, mivel ez a fajta munkalehetőség önkéntes, a hallgatók tudják, mire számítsanak, az egész szervezett formában zajlik – mondta el Szűcs az MNO azon kérdésére, hogy vannak-e rossz tapasztalataik a diákoknak, előfordulhat-e átverés a diákmunkát vállalók esetében. Itt nincs feketemunka – hangsúlyozta a szervezet titkára. Anyagi viták sincsenek, a tanulók, hallgatók biztonságban vannak, a szervezett forma miatt a rizikófaktorok lecsökkenek. Olyan természetesen előfordult már, hogy valaki elvállalt egy munkát, majd meggondolta magát, sőt volt már olyan is, hogy 10-15 munkába kezdett bele az illető, majd mindet abbahagyta.

Maga a diákszövetség figyel arra, hogy a munkafolyamatok a jogszerűség határain belül történjenek, és mindkét fél tartsa be a megállapodást – emelte ki Szűcs Attila. Nincs szórólapozás nyolcsávos, forgalmas úton, és nincs a törvényes kereteket átlépő túlóra. Ugyanazok a kritériumok és törvények vonatkoznak a diákmunkát kínáló és vállaló felekre, mint a főállásban dolgozókra és munkaadókra – fejtette ki az ISZOSZ titkára.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.