Tizenöt százalékkal csökken a pártok állami támogatása

Az Országgyűlés hétfőn módosította az idei költségvetést, így hatmilliárd forinttal mérséklődött az ez évre tervezett államháztartási hiány: a pártok költségvetési támogatása 15 százalékkal csökken, és be kell fizetniük a büdzsébe a kormányhivataloknak, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének. A képviselők döntöttek az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság felállításáról, és megválasztották e testület tagjait, illetve úgy határoztak, az önkormányzatok másfél éves haladékot kapnak az esélyegyenlőségi program készítésére.• Tállai: Az árvízkárosultak nem maradnak magukra + Képriport

MNO
2010. 07. 12. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kibővítené a kormány azok körét, akikre vonatkozik a kilakoltatási moratórium; a törvényjavaslat értelmében azokat sem lakoltathatnák ki, akikkel szemben ez lenne a következő lépés. Rétvári Bence államtitkár, a javaslat beterjesztője hétfőn a parlamentben azt mondta: a moratórium a téli hónapok végéig, március 31-ig tartana és többek között azokra a természetes személyekre vonatkozna, akik máshogy nem tudják megoldani lakhatásukat, illetve azokra is, akik ezzel nem korlátozzák mások lakhatáshoz való jogát. A javaslat az államtitkár expozéja szerint nem tesz különbséget abban, hogy milyen ok vezetett a kilakoltatáshoz, de nem jelenti azt, hogy minden érintett a lakásában maradhat a moratórium lejárta után. Ez egy ideiglenes lépés, amely arra szolgál, hogy időt és lehetőséget biztosítson az adósságkezelésre – közölte.


Az Országgyűlés a határozathozatalok kezdetén elfogadta az Amerikai Egyesült Államok, valamint az Európai Közösség és tagállamai közötti légi közlekedési megállapodás módosításáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló indítványt. A javaslatra kizárólag az LMP képviselői mondtak nemet.

Az önkormányzatok másfél éves haladékot kaptak

Másfél éves haladékot ad az önkormányzatoknak esélyegyenlőségi programjaik elkészítésére az Országgyűlés által elfogadott jogszabály. A hatályos törvény szerint 2010. július 1-jétől az önkormányzat hazai vagy uniós pályázaton érvényesen csak akkor pályázhat, ha rendelkezik esélyegyenlőségi programmal. Ezt a határidőt tolták ki 2011. december 31-re. A módosítást a Ház 314 igen szavazattal, 50 ellenében fogadta el. Négy frakció támogatta az indítványt, az MSZP politikusai nemmel szavaztak. A képviselők arról is döntöttek, hogy a törvény sürgős kihirdetését kérik a köztársasági elnöktől.

Csökken a pártok költségvetési támogatása

Az idei költségvetés módosításával összesen hatmilliárd forinttal mérséklődött az ez évre tervezett államháztartási hiány. Csökken a választásokon legalább egyszázalékos eredményt elért pártok idei költségvetési támogatásának fennmaradó része, és be kell fizetniük a büdzsébe a kormányhivataloknak, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF). A jogszabály 15 százalékkal csökkenti az országgyűlési választásokon legalább egy százalékot elért pártok állami támogatását, a kormányhivatalok és a PSZÁF számára pedig összesen mintegy 15,8 milliárd forint befizetését írja elő. Az Országgyűlés 346 igen, 15 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett fogadta el a költségvetési törvény módosítását. Négy frakció támogatta az indítványt, nemmel szavaztak az LMP képviselői, a szocialista Kovács Tibor tartózkodott. A Ház arról is döntött, hogy a törvény sürgős kihirdetését kéri a köztársasági elnöktől.

Létrejöhet az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság

Tizenöt tagú eseti bizottság jelölhet tagot az Alkotmánybíróságba (AB) az Országgyűlés által elfogadott országgyűlési határozat értelmében. Alkotmánybíró-jelöltté az válik, aki legalább nyolc bizottsági tag támogatását bírja a tíz kormánypárti képviselővel működő testületben. Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottságba a Fidesz nyolc, a KDNP, az MSZP és a Jobbik kettő-kettő, az LMP pedig egy tagot ajánlhat. A Ház 257 igen, 62 nem szavazat és 44 tartózkodás mellett fogadta el a javaslatot. Igennel szavaztak a kormánypárti képviselők, nemmel a jobbikos és az LMP-s politikusok. A szocialista frakció tagjai – négy nemmel szavazó politikus kivételével – tartózkodtak. A képviselők megválasztották a testület tagjait is. Az eseti bizottság elnöke a fideszes Balsai István, alelnöke Schiffer András (LMP) lett.

A bizottság tagjává választották a fideszes Bohács Zsoltot, Cser-Palkovics Andrást, Horváth Zsoltot, Kerényi Jánost, Mátrai Mártát, Szakács Imrét és Vitányi Istvánt, a kereszténydemokrata Rubovszky Györgyöt és Salamon Lászlót, a szocialista Ipkovich Györgyöt és Simon Gábort, illetve a jobbikos Gaudi-Nagy Tamást és Gyüre Csabát.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.