Lengyelország
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?

A kormánynak határozott elképzelései és világos gazdaságpolitikai céljai vannak, amelyek központjában a munkahelyteremtés áll – jelentette ki Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön Szegeden. A kormány egymillió új munkahelyet kíván teremteni a következő tíz évben, azért pont ennyit, mert Magyarország így érheti utol a hasonló nagyságú uniós tagállamok, Csehország vagy Portugália foglalkoztatási szintjét – mondta a politikus B. Nagy Lászlóval, a Fidesz szegedi polgármesterjelöltjével közösen tartott sajtóbeszélgetésen. A foglalkoztatási adatok az országon belül jelentős eltérést mutatnak: a legrosszabb a helyzet Észak-Magyarországon, ahol 15 százalék a munkanélküliség, a legjobb az ország középső részén, ahol csupán 6 százalék. A rosszabb foglalkoztatási helyzetű térségekbe – sajnos a Dél-Alföld is ide tartozik – kell koncentrálni a különböző lehetőségeket – hangsúlyozta a politikus.
A Magyar Közgazdasági Társaság 48. vándorgyűlésére érkezett politikus Folytatás vagy újrakezdés? címmel tartott előadásában a feladatok sorában tíz fő pontot említett. Ezek között az első az egyensúly és a növekedés. A hitelesség a második pont, hisz bár a Bajnai-kormány hozott tűzoltó intézkedéseket, a bizalom hiánya miatt mégsem tudtak továbblépni – fogalmazott Varga. Világos, követhető célok kellenek, amelyek mellett a hitelesség megőrizhető. Ez szerinte ahhoz is kell, hogy csökkenjenek a kamatok, és emelkedjen az állampapírok futamideje. Így a bizalom milliárdokban is mérhető – jegyezte meg. A költségvetési politikából a stabilitást és a transzparenciát emelte ki.
Az adópolitikának a politikus ismertetése szerint a versenyképességet kell szolgálnia. Magyarországnak a célok szerint a közép-európai régió legversenyképesebb országává kell válnia, ehhez pedig az adórendszert kell sürgősen átalakítani. Ez vonatkozik a társasági adóra, a jövedelmi adóra és a helyi adókra. A tervek közé tartozik a megtakarítási hajlandóság növelésének ösztönzése, amelyet be kell építeni az adórendszerbe is. Ezzel lehet ugyanis a piaci kitettséget a következő években csökkenteni – tette hozzá. Az euró iránti elkötelezettségből nem lehet engedni – húzta alá Varga Mihály. Mindenképpen szükséges egy olyan menetrend, amely a reális bevezetés céldátumát jelöli meg.
A demográfiai helyzetet olyan gondnak nevezte, amelyen egy-két év alatt nem lehet változtatni. Ezeket a lépéseket a gazdaságpolitikával szorosan összekötve kell megtenni. Így a kormány által jövőre elindítani tervezett egykulcsos adórendszernek kell tartalmaznia olyan elemet, amelyek a demográfiai kérdéseket is segítik. A foglalkoztatottságban az egymillió munkahely elérése a cél – emlékeztetett az államtitkár. Az oktatásban a legelemibb készségek elsajátítása az alapvető szempont, de a szakképzésben is fejlődni kell – mondta. Itt megegyezés körvonalazódik a kamarákkal, így a szakképzési rendszer működtetésében sokkal hangsúlyosabb szerepet vállalnak a jövőben. Egy olyan modellre való átállás lenne szerencsés, amelyet Németországban már évek óta alkalmaznak – mondta Varga.
A társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése az utolsó fontos pont. Az embereknek ugyanis perspektíva kell. Azt kell érezniük, hogy a tanuláson és a munkán keresztül van lehetőség arra, hogy felzárkózási pályára áll az életük. Ezek olyan pontok – mondta az államtitkár –, amelyeket a kormány még nem zárt le. A nemzeti konzultáció keretében további javaslatokat szeretnének begyűjteni. Miután ma Magyarországon cselekvő és gyorsan reagáló kormány van, lehetőség van arra, hogy ebben a tíz pontban is gyors és érdemi eredmények alakuljanak ki – hangsúlyozta előadása végén az államtitkár. A szegedi Hunguest Hotel Forrásban zajló háromnapos tanácskozás két plenáris és hat szekcióülésén hatvan előadást hallgathatnak meg a résztvevők.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.