Bocsánatkérésre szólították fel a szocialistákat

A választópolgárok egyértelműen üzentek 2010-ben; senki nem arra készült, hogy a miniszterelnök büszkén meghamisítja az adatokat.

2011. 11. 15. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az őszi ülésszak 26. ülésnapjának levezetését a kereszténydemokrata Latorcai János kezdte, majd egyből szót adott az LMP-s Vágó Gábornak, aki a vidék Magyarországát védelmezte egy kis zöld papírtömbből olvasva. A honatya rákérdezett, hogyan áll most a vidékstratégia, mert meglátása szerint a gazdag és a szegény országrész között egyre nagyobb a különbség, s az egymillió új munkahely megteremtésének tervét megbukottnak ítélte. „Totojázás” helyett az LMP azt javasolja, hogy a járulékot csökkentsék 2 százalékkal, illetve a leghátrányosabb 33 térségben célzottan hajtsák ezt végre. A kormány figyelmébe ajánlotta pártja zöld Magyarország programját.

Szónoklatára Ángyán József, az agrártárca államtitkára válaszolt. A történelemben mindig is kiemelt fontosságú volt a vidék sorsa – kezdte –, a szétszakadás ellen viszont felzárkóztatási programmal küzd a kabinet, külön kiemelve, hogy ez a tétel emelkedik legjobban a jövő évi költségvetésben az ez évihez képest, 40 százalékkal. A munkahelyteremtést sem kellene még temetni szerinte: soha nem látott összeg áll rendelkezésre a Start munkaprogramban, „egy év alatt 200 munkahely teremtését reméljük tőle”. A nemzeti vidékstratégia véglegesítése egyébként jelenleg zajlik, februárban kerül a Ház elé, miután a kormány elfogadja. Az Orbán-kormány intézkedései közül kiemelte a kistermelői rendeletet, ami lehetőséget teremt arra, hogy a helyi élelmiszerek piacra kerüljenek. Helyi piacokat létre lehet hozni, eddig nem lehetett – húzta alá, végül elmondva, hogy készül már a magyartermék-rendelet, amely rendezi, hogy mit jelent az tulajdonképpen. „Egy kirabolt országban ennél többet nehéz lett volna megtenni egy év alatt” – így Ángyán.

A fideszes Varga István napirend előtti felszólalásában azt kérdezte, ki a felelőse az államadósság növekedésének. Emlékeztetett, megjelent a hétfői sajtóban, hogy államcsődbe taszít az új alkotmány, az efféle írásokra pedig Antall Józsefet idézte, aki szerint ezek a cikkek bárhol is jelennek meg a világban, itt, Budapesten íródnak. Mint Varga fogalmazott, az amnézia olyan nagy a balliberális körökben, hogy kénytelen az őszödi beszédből idézni – „végighazudtuk az utolsó másfél-két évet”. Felszólalása közben a szocialista sorokból folyamatosan egyre hangosabb bekiabálások jöttek. Figyelmeztetett a szocialista rombolásra: 2002 és 2010 között jutottunk el arra a szintre, hogy három megtermelt forintból kettő adósságrendezésre megy el. „A Széll Kálmán-terv arra van, hogy a magyarok munkájából most már ne mások gazdagodjanak” – mondta Varga István.

A kormány nevében Rétvári Bence, az igazságügyi tárca kereszténydemokrata államtitkára válaszolt: „Nagyon örülök, ha a szocialisták hozzászólnak az államadósság növekedésének témájához, csak előtte kérjenek bocsánatot, hogy 53-ról 82 százalékra emelték az államadósságot. Mondják ki, hogy az önök gazdaságpolitikája vezetett ide.” Sorolva az elmúlt év kormányzati eredményeit aláhúzta, hogy 82-ről már 10 százalékkal lecsökkentették az államadósság mértékét. Thatchert idézve viszont hozzátette, a szocialisták nagyon jól kormányoznak, amíg ki nem fogynak mások pénzéből. „Ha a szocialisták nem vettek volna fel hiteleket, a lakás- és a családtámogatásra sokkal több jutna, és most áfát sem kéne emelni. Ha csak szinten tartják az adósságot, 40 százalékkal lehetne kisebb az szja, így is a családoknak csökkenteni tudtuk a terheit.” Ami a felelősségre vonást illeti, a választópolgárok egyértelműen üzentek 2010-ben – mutatott rá Rétvári. Kijelentette: senki nem arra készült, hogy a miniszterelnök büszkén meghamisítja az adatokat az EU és a magyarok felé, aztán elmondja ezt a frakciótársainak, akik ezt lelkesen megtapsolják – zárta válaszát Rétvári Bence.

Latorcai János, az ülést levezető házalelnök ezt követően figyelmeztette a szocialista képviselőket, hogy a házszabály 55. bekezdése alapján szómegvonás jár az ülésvezetés bírálatáért.

Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) az elmúlt nyolc évben történt koncepciós eljárásokról szólt, elszámoltatást követelt. „Több száz embert ítéltek el anélkül, hogy a szó klasszikus értelmében bűnösök lettek volna” – figyelmeztetett. Mi a helyzet a semmisségi törvénnyel kapcsolatban? Közkegyelmet kellene alkalmazni szerinte, ugyanúgy, ahogy annak idején hibásan a taxisblokád idején történt. „Úgy tudom, egy esetben hoztak semmisségi döntést” – fűzte hozzá, kijelentve, hogy ma rendőrkapitány a XI. kerületben az, aki ártatlan emberre vallott a 2006-os történések után.

Rétvári államtitkár következett megint: szerinte nincs köztük vita abban, hogy ha valaki igazságtalanul került jogi eljárás alá, az kártérítést kapjon. Emlékeztetett, tavaly júniusban hoztak határozatot arról, amelyben elítélték a rendszerváltozás óta nem tapasztalt tömeges jogsértésben való részvételt.

A napirend előtti felszólalások sorát Michl József (KDNP) és Kovács Tibor (MSZP) szónoklata zárta a szociális érzékenység, illetve a gyógyszerkassza állapotával kapcsolatosan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.