A BM-ben három 206-os szoba van + Képriport + Videó

Vérfrissítést hajtanak végre a közigazgatásban; évről évre 1-2 száz, nemzetközi tapasztalatokkal felvértezett, nyelveket beszélő diplomás titán váltja az államapparátusból távozókat.

2012. 02. 24. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kicsit olyan ez, mint amikor valaki ápolja a kertjét, és látja, hogy gyökeret ereszt egy virág, amit ültetett – fogalmazott a Magyar Közigazgatási Ösztöndíj Program „évnyitóján” Navracsics Tibor tárcavezető, aki a közigazgatási rendszer 2010-ben kezdődött átszervezésével munkatársaival csak a magot vetette el, de úgy látja, egyre több jel utal arra, hogy a végre fejlődésnek is indul. A kormányfő helyettese leszögezte: a cél az volt, hogy a magyar államot úgy újítsák meg, hogy ne párt- vagy csoportérdekeket, hanem valódi nemzeti érdekeket szolgáljon.

– Nehéz ez manapság, amikor a mindennapi cinizmus lengi be a vélekedést a közigazgatás dolgozóival kapcsolatban, azokkal szemben, akikről gyakran azt tartják, „jobb dolgot nem tudtak kitalálni maguknak” – hangsúlyozta. Az általa missziónak nevezett program stratégiai része lesz az államigazgatás megújításának, mivel a benne részt vevők magas szintű szakmai tudást hoznak magukkal.

A programot kormánybiztosként figyelő Gál András Levente – már csak a létszám miatt is – hadsereghez hasonlította az államigazgatás dolgozóit, amiben szükség van a vérfrissítésre, hogy megsokszorozódjon a bent lévő állomány energiája. Mint elmondta, a tananyag három alapja a magyar alaptörvény, a Magyary program közigazgatási reformot érintő vaskos fejezetei („grafikusan erős, nem kell megijedni”), valamint az adott minisztérium szmsz-e, amiről Gál sajnálatos tapasztalata, hogy a tárcák jelenlegi dolgozói mintha nem igazán ismernék.

Rétvári most vette észre

Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára egyfajta „vitam et sanguinem!”-ként tekint a pályakezdők leendő munkálkodására. – A számítógépetekkel és az e-mail címetekkel kell harcolnotok az országért – jegyezte meg. – A főnökötök maga az állam lesz, ennél nagyobbat aligha lehet választani. Tőletek bátorságot várunk, hogy merjetek másként gondolkodni – folytatta. Külön hangsúlyozta, hogy a kormány a korábbi leépítések ellenére is fokozott eltökéltségét jelzi az ösztöndíj-lehetőséggel. – Tízmillió embert kell szolgálnunk, az ő pénzükből vagyunk itt. A ti munkátok tízmillió ember javában ölt testet – így Rétvári, aki még e napon is tanult újat: a Belügyminisztérium épületében például három 206-os szoba van.


A Nemzeti Közigazgatási Intézet főigazgatója, Koltányi Gergely a program menetét szedte pontokba, megemlítve, hogy hangsúlyos helyen fog szerepelni a készségfejlesztés és az EU-s szakismeretek átadása. – Lesznek mentorok is, hogy a nehezén át tudjanak lendülni a nehézségeken – mondott egy jó hírt a kezdőknek, elmondva végül, hogy 15 nap „pihenőidő” (szabadság) jár a 10 hónapos időszakra.

250-en teljesítették

A KIM tavaly meghirdetett Magyar közigazgatási ösztöndíj programját 250 diplomás fiatal teljesítette sikeresen, akik ennek eredményeképpen ez év elejétől a hazai közigazgatásban dolgoznak. A végzettek között huszonnégyen roma származásúak.

Idén 150, a közszolgálat iránt érdeklődő, idegen nyelveket jól beszélő diplomás fiatal kezdheti meg szakmai gyakorlatát valamely minisztériumban vagy háttérintézménynél. A programban részt vevő ösztöndíjasok ez év márciusától december 31-ig egy tíz hónapos gyakorlatot teljesítenek, ebből 8 hónapot itthon, kettőt pedig az EU közigazgatásában. A KIM feltett célja, hogy a hazai közigazgatásnak itthon is, külföldön is tapasztalatot szerzett, hasznos utánpótlást biztosítson.

Egy ösztöndíjast a program ideje alatt havi nettó 130 ezer forinttal támogatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.