Ferenczi Gábor, a Jobbik képviselője a vörösiszap-katasztrófa kapcsán arról beszélt, hogy még mindig rengeteg a kérdés, mindmáig hiányzik az erkölcsi kártérítés és számos gazdasági hátrány csak most kezdi éreztetni hatását.
Szerinte megkezdődött a Mal-vezetők felelősségének „elmaszatolása” is, sokan pedig ismét joggal féltik az egészségüket, mert februárban a szeles idő miatt a por ismét vörösre festette Kolontár környékét. Úgy értékelte, hogy a szálló vörös por problémájára nem reagált megfelelően a Belügyminisztérium.
A képviselő azt kérdezte, hogy miért szüntették meg a devecseri szűrőközpontot, miért nem kaptak sokan kártérítést odaveszett javaik miatt, és mi lesz a másodlagos károk megtérítésével.
Halász János államtitkár válaszában kiemelte, hogy egy év alatt újjáépült a katasztrófával sújtott térség, a kormány több mint tízmilliárd forintot költött kártalanításra, házak építésére, vásárlására. Közölte azt is, hogy Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter ma Kolontárra látogat, bejárja a térséget, a veszprémi bányakapitányság pedig a következő napokban ellenőrzi majd a tározókat, és a kiporzást is vizsgálják majd.
Európa „fenegyereke”!
Mile Lajos (LMP) a magyar kormányt elítélő európai parlamenti határozat kapcsán arra szólította fel a kormányt, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a magyar jogrend összhangban legyen az európai normákkal. Nem Európa „fenegyereke” akarunk lenni, hanem a közösség elismert tagja – jelentette ki.
Szerinte a kormányt egy letűnt rendszerekre emlékeztető üldözési mánia jellemzi, azt gondolja, hogy Magyarország ellenségei „kívül és belül megint vesztünkre esküdtek”. Arra figyelmeztetett, hogy Magyarország az európai kötelezettségszegési eljárások következményeként jövőre 500 milliárd forintos támogatástól eshet el, és ez veszélyeztetné igazán az önrendelkezést.
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára válaszában azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormány tudomásul veszi az Európai Parlament határozatát, de nem örül neki, mert károsan érinti Magyarország nemzetközi megítélését. Szerinte bármennyire is igyekeznek a magyar baloldal képviselői, mint most Mile Lajos is, a határozatot európai véleménynek beállítani, valójában pártpolitikai döntés született, hiszen az európai kommunisták, szocialisták, liberálisok és zöldek terjesztették elő a határozatot.
„Az hogy valaki paranoiás, nem jelenti azt, hogy nem üldözik” – zárta felszólalását.
Baja Ferenc, az MSZP képviselője közölte: azt kérik a kormánytól és a miniszterelnöktől, hogy függessze fel a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodás ratifikációs eljárását hasonlóan Lettországhoz, Csehországhoz, Szlovákiához és Lengyelországhoz.
A politikus a kezdeményezést azzal indokolta, hogy a megállapodás elveszítette hazai és nemzetközi legitimitását. Mint mondta, a szerződés összemossa a termékhamisítás kérdését, a szerzői jogok védelmét és a felhasználókra vonatkozó jogok csorbítását. Közölte: fennáll annak a veszélye is, hogy ebben a formában a megállapodás emberi alapjogokat sért és az internet cenzúráját eredményezi.
Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára azt mondta, hogy a kormány társadalmi vitát kezd az ügyben, és ennek alapján dönti el, hogy a megállapodás hasznos-e Magyarország számára.
Fel kell mérni a helyzetet
Brájer Éva (Fidesz) napirend előtti felszólalásában a közétkeztetés lehetőségeire hívta fel a figyelmet. Javasolta, hogy környezetkímélő gazdálkodásból származó helyi alapanyagokból, dietetikus szakember segítségével állítsák össze az menüsorokat, és egységesen állapítsák meg a nyersanyagnormát. Szerinte jó lenne felmérni, hogy hány közétkeztetéssel foglalkozó konyha működik Magyarországon, milyen állapotban vannak, érdemes-e felújítani őket vagy vállalkozókra bízni működtetésüket.
Halász János válaszában azt hangsúlyozta, hogy a közétkeztetéssel, illetve a gyermekek egészséges táplálkozásával kapcsolatban a kormány tavaly több rendeletet is alkotott. Az egészséges közétkeztetés kapcsán arra hívta fel a figyelmet, külön tárcaközi munkacsoport foglalkozik ezzel a témával, és már eddig is számos, a helyi termelők bevonását segítő jogszabály-módosítás történt.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.