A jobbikos Volner János azt kifogásolta: „több fideszes politikus is igyekezett megerősíteni”, hogy meg lehet élni 47 ezer forintból. A képviselő azt ajánlotta, hogy a Fidesz politikusai beszélgessenek az emberekkel, mert, mint mondta, sokaknak a fagyhaláltól kell félniük, mert nincs pénzük tűzifára. Szerinte egyre inkább elszakadnak egymástól a felső és az alsó társadalmi rétegek, és kettészakad a középosztály.
Czomba Sándor államtitkár válaszában azt mondta: a fideszes képviselők tisztában vannak a magyar valósággal, ő saját választókerületében, a beregi térségben beszélget az emberekkel. „Soha, senki nem állította azt, hogy 47 ezer forintból jól meg lehet élni” – jelentette ki, hozzátéve: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mindössze annyit mondott, hogy a Start munkaprogramban résztvevők esetében kifejezetten szerény, de biztonságos megélhetés felé vezeti azokat, akik korábban 28 500 forintból, „rejtélyes módon,” de meg tudtak élni. Az államtitkár arra szólította fel a szocialistákat, hogy „amit nyolc év alatt elsíboltak, tegyék vissza”, hogy a leginkább rászorulók megsegíthetők legyenek belőle.
„Ment a kukába”
Az LMP-s Szabó Rebeka szerint a kormány elárulta a magyar vidéket, komoly csatákat vesztett a munkanélküliség és az államadósság ellen, és „most az agrár nagytőke ellen is”. Kijelentette: bár készült vidékstratégia, „de jöttek a nagybirtokos lobbisták és az ment a kukába”. Szerinte a magyar vidék nem visel el újabb átverést, és a munkanélküliséget növeli az, ha a külföldi élelmiszeripar felvevőpiacává válunk.
Fazekas Sándor miniszter válaszában azt hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett a vidék felemelése mellett. Szerinte a családi gazdaságok felemelését szolgálja a nemzeti földalap, a moratórium meghosszabbításával a kormány megvédte a földet a külföldiek felvásárlásától, és könnyített az alkalmi munkavállalás adminisztrációján is, ezzel megkétszereződött a számuk az elmúlt évben. Említést tett a földalapú támogatások kifizetésének előrehozataláról is, és azt is kijelentette: hamarosan ágazati stratégiák is készülnek.
Még egy határt átléptek
A szocialista Nemény András arra hívta fel a figyelmet, hogy egy a cukorbetegeket érintő rendelettel még egy határt lépett át a kormányzat: az egészséges, emberhez méltó élethez való jogot sérti. Kifogásolta, hogy egy miniszteri rendelet bizonyos egészségügyi értékekhez köti egyes készítmények ingyenességét. Mint mondta, ez az érték sokaknak tarthatatlan, sőt egészségtelen is. Azzal sem értett egyet, hogy a tárca mindezt az érintettek és a szakmával történő egyeztetés nélkül alkotta meg.
Szócska Miklós államtitkár ezt cáfolta, és azt hangsúlyozta, hogy a szakma javaslatára döntöttek a lépés mellett. Egyben visszautasította, hogy az ellenzék politikai kommunikációs célból riogasson egy betegcsoportot. Kijelentette: ha egy terápia eredménytelen, tovább kell lépni, ezt célozza a rendelet.
Bírálták, de igénybe vették
Stágel Bence (KDNP) a szocialista kormányok egyik legsúlyosabb örökségének nevezte a lakosság jelentős, devizában történő eladósodását, amin szerinte jelentősen segített a rögzített árfolyamú végtörlesztés. Emlékeztetett arra, hogy az LMP és az MSZP jelentősen bírálta az intézkedést, ennek ellenére számos politikusuk élt vele. Hozzátette: az általuk bírált intézkedés mintegy 160 ezer család terhein könnyített.
Rétvári Bence államtitkár válaszában úgy fogalmazott: vannak, akik más döntést hoznak a parlamentben, és mást otthon. Említést tett Karácsony Gergely LMP-s, valamint Tóth József, Gőgös Zoltán, Iváncsik Imre szocialista képviselőkről és Vadai Ágnesről, a Demokratikus Koalíció politikusáról, akik éltek a lehetőséggel, annak ellenére, hogy pártjuk ellenezte azt.
Talán sikerül megegyezni
A fideszes Lázár János arra emlékeztetett felszólalásában, hogy ötpárti egyeztetésre hívta a frakciókat a választási eljárási törvényről, valamint a kampány- és pártfinanszírozásról. Reményét fejezte ki, hogy az idei év talán legérzékenyebb kérdéseiben sikerül megegyezésre jutni.
Elmondta azt is, hogy a kampányfinanszírozás kérdésében a Fidesz kész ötpárti egyeztetés témájává tenni Puch László, Tóbiás József és Mesterházy Attila szocialista képviselők javaslatát. „Álláspontjaink közelebb állnak, mint azt korábban gondolták” – jelentette ki a politikus.