A Fideszben is benne van Antall József

Antall fogalmazta meg a legplasztikusabban a 10 milliós ország és a 15 milliós nemzet közötti különbséget.

Kovács András
2012. 04. 08. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A néhai miniszterelnök mindenképpen bevonul a történelemkönyvekbe azzal, hogy ő volt az első szabadon választott kormányfő Magyarországon – mondta el Kiszelly Zoltán. Antall József személyisége tökéletesen testesítette meg az MDF „nyugodt erő” kampányát 1990-ben, így pártja sikeréhez is teljes mértékben hozzájárult – tette hozzá. Az elemző szerint politikai örökségéhez hozzátartoznak szállóigévé vált kijelentései, mint például a „tetszettek volna forradalmat csinálni”. Kiszelly úgy látja, a Gondviselés kegyelme, hogy már nem kellett látnia pártjának totális bukását.

„Ha még ma is élne, akkor megkérdőjelezhetetlen erkölcsi tekintély lenne, aki a napi politikai csatározásokban nem venne részt.” Mindenképpen hasznára lenne az országnak jó külkapcsolatai révén – tette hozzá. A politikai elemző szerint a mai Fidesz mutat némi hasonlóságot az 1989-es MDF-fel, Antall akkor képes volt a „borzalmas tagsággal” szemben politizálni. Úgy látja, a mai Fideszben benne van Antall József, de nem csak az ő politikai-szellemi öröksége található meg benne.

Emlékeztetett arra is, hogy érdekes jelenség az, hogy akik Antallt egykor nagyon keményen támadták, most visszasírják őt. Kiszelly szerint a balliberális oldalon mára őt tartják az európai értelemben vett jobboldali politikusnak. Szerinte ebből is látszik, hogy emögött nem valódi meggyőződés, hanem politikai érdek áll.

Távol állt tőle a populizmus

Antall József a 19. század végi, 20. század elejei liberális-konzervatív hagyományokat őrző, értékelvű politikus volt. Nem a Horthy-kori konzervativizmust kívánta folytatni, ideológiai gyökereit inkább a dualizmus korszakában találta meg, értékrendjében nyilvánvalóan nagy hatással volt rá antifasiszta, kisgazda miniszter édesapja – nyilatkozta lapunknak Boros Tamás, a Policy Solutions elemzője.

Antall hozzájárult a demokratikus jogállam működésének kialakításához, elindította Magyarországot az euroatlanti integráció felé vezető úton, és békejobbot nyújtott a kulturális értékrendjében liberális SZDSZ-nek – tette hozzá. Antall fogalmazta meg a legplasztikusabban a 10 milliós ország és a 15 milliós nemzet közötti különbséget, mely útmutatást nyújtott a későbbi évtizedek mérsékelt jobboldala számára a határon túli magyarok kérdésében – vélekedett az elemző.

Úgy látja, Antall nem bekebelezni kívánta a szélsőjobbot, hanem éles határvonallal megkülönböztetni magát tőlük. Nem a tömegdemokráciák politikusa volt, ezért is tűnt már akkor is régimódi, a választók akaratát nem kísérő, idealista miniszterelnöknek, ugyanezért azonban távol állt tőle a populizmus minden formája – hangsúlyozta Boros.

„Konzervatív és antikommunista”

Az Antall-kormány gazdaságpolitikájának központi eleme volt a nagymértékű privatizáció, melyet részben a jelentős eladósodottság kényszerített ki, de utólag mindenképpen elsietettnek tekinthető – mondta Boros. Az Antall-kormány alatt indult el az a transzformációs válság, mely összességében 1,5 millióval növelte a munkanélküliek számát – ismertette az elemző.

Antall József öröksége mára csak az értelmiség körében él tovább, a politikai elitben nem – hangsúlyozta a politikai elemző. Konzervatív és antikommunista volt, aki a szélsőjobbot mindig is megvetette, de a kulturális liberalizmus és a nagytőke-ellenesség is távol áll tőle – tette hozzá. Ugyanakkor Antall annak a rendszerváltásnak és alkotmánynak az atyja, amelyeket a jobboldali Orbán-kormány megtagadott és leváltott 2010 és 2012 között, így Antall műve abszurd módon pont azon a baloldalon kap jelenleg elismerést, amelyik ellen annak idején küzdött.

Ennek ellenére a volt miniszterelnök ideológiákon átnyúló megbecsültségét jól mutatja, hogy a magyar politikusok pártszínektől függetlenül egységesen támogatták öt évvel ezelőtt, hogy Antall Józsefről legyen elnevezve a brüsszeli Európai Parlament egyik új szárnya – hívta fel a figyelmet Boros.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.