Bánkódhatnak a szocialisták, 2:1-re vezet a Fidesz

Vasárnap 2010 ősze óta negyedszerre tartanak időközi önkormányzati választást Dunaújvárosban. Az MNO összefoglalta az elmúlt három megmérettetés tanulságait.

Kovács András
2012. 06. 29. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár negyedszer tartanak időközi önkormányzati választást Dunaújvárosban a 2010-es őszi önkormányzati választást óta. A Fejér megyei város ebből a szempontból mindenképpen kuriózumnak számít, mivel a rendszerváltás óta eltelt időszakban nem volt példa arra, hogy egy településen belül ilyen sokszor kelljen az urnákhoz járulni, ráadásul a ciklus fele még el sem telt.

Mint ismert, Dunaújváros a 2009-es európai parlamenti választásig az MSZP egyik legerősebb bástyája volt, de azóta a Fidesz lényegesen jobban szerepel, mint a korábbi voksolásokon. A jobbközép erők a 2010-es önkormányzati választásokon is sima győzelmet arattak, és így sikerült megszerezniük a város vezetését, ami szintén óriási fegyvertény volt a baloldallal szemben.

Hamar örült az MSZP

Az első időközi választásra 2011 márciusában került sor az acélvárosban, amelyen az MSZP 44:36 arányban legyőzte a kormánypártot. Sokan akkor arról beszéltek, hogy megindult a visszarendeződés a volt baloldali fellegvárban, de a szocialisták sikere egyáltalán nem volt olyan elsöprő, mint a korábbi években, és a Fidesz sem szenvedett  súlyos vereséget.

Az elhamarkodott  véleményeknek a tavaly júliusban tartott időközi választás vetett véget, mivel akkor a Fidesz–KDNP jelöltje 40:25 arányban verte meg az MSZP aspiránsát. Akkor az elemzők azt állapították meg, hogy „a Fidesz egy erősen baloldali településen a párt népszerűségének országos csökkenése mellett is könnyed győzelmet aratott. Az MSZP egyik fellegvárában ismét vereséget szenvedett, ezzel a márciusi időköziben elért sikerük is csak egyszeri fellángolásnak hatott.”

Bánkódhatnak

Idén május 13-án ismételten az urnákhoz hívták a dunaújvárosi voksolókat, azonban a szocialisták által várt fordulat ismételten elmaradt. A 10-es körzetben tartott megmérettetésen a Fidesz–KDNP 40,88, míg az MSZP csak 27,56 százalékot szerzett. Az eredményt a baloldalon azzal magyarázták, hogy az LMP távolmaradása esetén győzelmet arattak volna, mivel az ökopárt jelöltje 17,43 százalékot szerzett. A magyarázat esetében azonban figyelembe kell venni azt, hogy a pártok szavazótáborát nem lehet egyszerűen összeadni, és arra vonatkozóan nincsenek széles körű kutatások, hogy az LMP hívei milyen arányban voksolnának a szocialistákra.

Az eddigi három időközi alapján a Fidesz–KDNP 2:1-re vezet a szocialistákkal szemben, ami ezen a településen mindenképpen egyedülálló teljesítmény a jobbközép erők részéről, mivel korábban ilyen sikerekről nem is álmodhattak. Az MSZP a roppant gyenge szereplés mellett amiatt is bánkódhat, hogyha háromszor sikerült volna nyerniük, akkor a képviselő-testületben elfogyott volna a Fidesz–KDNP többsége. Persze ebben az esetben az LMP-vel és a Jobbikkal kellett volna együttműködniük, aminek az országos hatása jóval túlmutatott volna a helyi politikán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.