Ismét zöld utat kapott a járástörvény

Áder János köztársasági elnök észrevételeinek elfogadása után a parlament hétfőn ismét megszavazta a járások kialakításáról szóló törvényt.

tt
2012. 06. 25. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államfő múlt kedden azért küldte vissza megfontolásra a parlamentnek a két héttel korábban elfogadott jogszabályt, mert azzal – a fideszes Kósa Lajos kezdeményezésére – házszabálysértő módon a szerencsejáték-szervezésről szóló törvényt is módosították, noha az eredeti kormányjavaslat erre nem terjedt ki.


A parlament hétfőn törölte az előterjesztésből az említett rendelkezéseket, amelyekkel a Fidesz alelnöke azt kívánta elérni, hogy szüntessék meg a jegyző mérlegelési jogkörét abban a kérdésben, hogy hány napra záratja be a pénznyerő automatát engedély nélkül működtető üzleteket.

A járások kialakításáról szóló, újból elfogadott törvény a jelenleg az önkormányzati jegyzők által ellátott államigazgatási feladatok jelentős részét a járási hivatalokra bízza, így csak azok maradnak a polgármesteri hivataloknál, amelyek tipikusan a településekhez köthetők és helyi információk nélkül nehezen intézhetők. Így 2013-tól a járási hivatalokhoz kerülnek az okmányirodák, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, a gyámügyi igazgatás, a gyermek- és ifjúságvédelem, valamint a körzeti földhivatalok és a városi munkaügyi kirendeltségek is.

Ismét megszavazta a parlament a több száz feleslegessé vált jogszabály megszüntetéséről szóló kormányzati előterjesztést is, amely ellen azért emelt kifogást Áder János, mert a továbbra is hatályos törvényeken is módosító deregulációs csomag nem határozta meg, hogy a Parlament előtti Kossuth téren álló szobrok – a II. Rákóczi Ferencet, Kossuth Lajost és József Attilát ábrázoló alkotások, valamint A forradalom lángja emlékmű – mikortól kerülnek ingyenesen önkormányzatiból állami tulajdonba.

Az elfogadott törvényben mindössze az szerepelt, hogy „2012. napján”, csakhogy a jogbiztonság elve megköveteli, hogy a jogalkotás egyértelműen követhető és áttekinthető legyen mindenkinek – hangsúlyozta az államfő. Kövér László házelnöknek írt levelében ezúttal is azt kérte, hogy az Országgyűlés észrevételeinek alapos megfontolása után fogadja el ismét a jogszabályokat. A parlament most egy zárószavazás előtti módosító javaslattal rögzítette, hogy a képzőművészeti alkotások június 30-tól képezik az állam tulajdonát.

Ugyancsak módosításra szorult az a cikk, amely a polgári perrendtartási törvény hatálybaléptetéséről és végrehajtásától szóló törvényerejű rendeletet egészíti ki. Ez ugyanis nem határozta meg, hogy mely törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre vonatkozóan kell alkalmazni a polgári perrendtartás módosított rendelkezéseit. A szövegben üresen hagyott törvényszámot – a 2012. évi XXXII. törvényét – most beleírták a jogszabályba.

Az államfő május 10-i beiktatása óta a mostaniakkal együtt eddig öt törvényt küldött vissza a parlamentnek. A Ház minden alkalommal észrevételeinek elfogadásával hagyta jóvá újra a jogszabályokat. Az ellenzéki pártok közül az MSZP és a Jobbik mindkét előterjesztés zárószavazásán nemmel voksolt, az LMP a deregulációs csomagnál tartózkodott, a járástörvényt pedig ellenezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.