A külügyi tárca tevékenységéhez kötődő további célok között szerepel az aktív részvétel nemzetközi szervezetek keretében a globális problémák megoldásában és a demokratizálódási folyamatok segítésében. Ugyancsak a legfontosabb feladatok közé tartozik a törvényjavaslat megfogalmazása szerint a szomszédsági és regionális politika, a kapcsolatok ápolása a határon túli magyarsággal, valamint a nemzetközi fejlesztési együttműködés és a humanitárius segélyezés támogatása.
A kormány jövő szerdai ülésén dönt arról, hogy milyen pótlólagos forrásokat találnak az egészségügy számára – mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter szombaton újságíróknak egy fővárosi rendezvényen. A tárcavezető hozzátette: még nem zárultak le a költségvetési tárgyalások, az egészségügy területén jelentős forrásbővítést terveznek.
Mint elmondta: meg kell teremteni az egészségügyi dolgozók számára ígért béremelés fedezetét, s így a januárig visszamenőlegesen járó bérkiegészítést az ágazatban dolgozók augusztusig megkapják – tette hozzá. További forrásokat forgatnak be a kórházak állapotának javítására és eszközbeszerzésekbe – fogalmazott a miniszter.
Balog Zoltán egy kérdésre válaszolva azt mondta, egyetért azzal az elképzeléssel, hogy a nehezebb helyzetben élők segítése érdekében differenciálni kellene a családi pótlék összegét. A gyógyszerkassza kapcsán közölte: jelenleg a költségvetés főszámairól tárgyalnak, és időben tesznek intézkedéseket, hogy a lehető legkevesebb betegnek jelentsen terhet ez a probléma.
Balog Zoltán bejelentette: sikerült a gyógyszertáraknak a jövő évre 600 millió forintnyi pótlólagos támogatást szerezni, ezzel elsősorban a kis patikákat kívánják segíteni.
A büdzsé tervezete a Külügyminisztériumnak 62,974 milliárd forintot irányoz elő. Központi igazgatásra jövőre 6,12 milliárd forint fordítható a büdzséről szóló törvényjavaslat alapján, ez csupán 45 millióval kevesebb az ideinél. A külképviseletek igazgatására 35,21 milliárd forint támogatás jutna, 3,35 milliárddal több az ideinél. Ezzel kapcsolatban Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője az MTI-nek szombaton elmondta, a magyar diplomácia főbb törekvései közé tartozik a globális nyitás, mivel csak így háríthatók el a nemzetközi közösséget érintő veszélyek, így lehet eredményes a küzdelem többi között a terrorizmussal, a szervezett bűnözéssel szemben. A környezet védelme, a tudatos vízgazdálkodás is globális kihívás – tette hozzá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország – még ha eszközei szerények is – fontosnak tartja a nemzetközi fejlesztéspolitikát, a segélyezést, a szegénység elleni küzdelmet. Megemlítette, hogy jövő évi tervek között szerepel a Santiago de Chile-i magyar nagykövetség esetleges újranyitása, és több külképviseletre tudományos-technológiai attaséi posztokat hirdettek meg. A külképviseletekre fordítható összeggel kapcsolatban a sajtófőnök emlékeztetett arra, hogy Magyarország csaknem száz missziót tart fenn, és a büdzsé összeállítói tekintettel voltak az árfolyammozgásokra is.
Nemzetközi tagdíjakra 7,38 milliárdot tervezett a kormány, európai uniós befizetésekre 6,25 milliárdot. Az ideihez képest 35 millió forinttal több, összesen 160 millió forint fordítható nemzetközi fejlesztési együttműködésre és humanitárius segélyezésre. Közép-európai elnökségi feladatokra 110 millió forint jutna.
Közép-európai év következik
Jövőre Magyarország látja el a Közép-európai Kezdeményezés elnöki teendőit, és a visegrádi csoport – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – elnöki posztját is átveszi. Ezzel összefüggésben Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a napokban úgy fogalmazott, hogy közép-európai év következik a magyar külpolitikában. A Magyar Külügyi Intézet, amely a Külügyminisztérium háttérintézményeként segíti a külpolitikai stratégiai tervezést, kutató és ismeretterjesztő munkát végez, jövőre 20 millió forinttal kevesebbet, 154 milliót kapna a tárca büdzséjéből.
Kikerült a Külügyminisztérium költségvetési fejezetéből az Információs Hivatal (IH), amely az idén 7,67 milliárdos tétellel szerepelt. A külügyminiszter a kormány megbízása alapján a nemzetbiztonsági törvényben meghatározott jogköröket gyakorolta a hivatal működése felett. Az IH a jövő évi költségvetési javaslatban, a Miniszterelnökség fejezetben szerepel – arról, hogy a hivatal Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felügyelete alá kerülhet, a napokban jelentek meg sajtóhírek.
1,6 százalékos növekedéssel számolnak
A kormány pénteken nyújtotta be az Országgyűlésnek a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. Mint arról az MNO beszámolt 1,6 százalékos gazdasági növekedéssel és 2,2 százalékos hiánnyal számol a jövő évi költségvetés, amelynek fő számait csütörtökön közölte Matolcsy György. Orbán Viktor miniszterelnök már májusban arról beszélt, hogy szeptemberben el kell fogadnia a parlamentnek a 2013-as büdzsét. A Költségvetési Tanács alternatív makrogazdasági prognózis összeállítását javasolta a kormánynak.
Változás az önkormányzatoknál
Írtunk arról is, hogy alapjaiban megváltozik az önkormányzati feladatellátás és ezzel együtt a finanszírozási rendszer is 2013-tól, miután az önkormányzati feladatok egy része az államhoz kerül. A jövő évi költségvetésről szóló törvényjavaslat a helyi önkormányzatok támogatását összesen 647,209 milliárd forintban állapítja meg, ebből a működés általános támogatása 112,788 milliárd.